Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je po drugi put u mjesec dana došao u Italiju, gdje se ponovno susreo s premijerkom Giorgiom Meloni. Ova posjeta, koja je uključivala i sastanke s ključnim europskim liderima, dio je šire diplomatske turneje čiji je cilj osigurati podršku Ukrajini u trenutku kada rat s Rusijom ulazi u novu fazu. Iako je prvotno planirani NATO summit u Ramsteinu otkazan zbog vremenskih uvjeta u SAD-u, Zelenski koristi priliku da se sastane s liderima u Parizu, Rimu i Berlinu, a planira i posjet Londonu.
Zelenski je svoju turneju započeo u Dubrovniku, gdje je razgovarao s liderima jugoistočne Europe. Uoči današnjeg sastanka s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, a potom i premijerkom Meloni u Rimu, te sutrašnjeg susreta s papom Franjom, ukrajinski predsjednik traži rješenje koje bi njegovu zemlju izvuklo iz pat-pozicije u ratu s Rusijom, ali bez dugoročnog ugrožavanja sigurnosti Ukrajine. Njegove poruke europskim liderima, prema izvorima bliskim Kijevu, naglašavaju potrebu za političkim i vojnim jamstvima kako bi se osigurao mir bez odricanja teritorija.
Zelenski je na društvenim mrežama naglasio kako vjeruje da bi u idućim mjesecima Ukrajina mogla postići stabilnost i okončati rat. No, stvarnost na terenu pokazuje da je rujan bio jedan od najtežih mjeseci za ukrajinske snage, s najvećim teritorijalnim gubicima od početka 2022. godine. Moskva je preuzela kontrolu nad gotovo 470 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija, a ukrajinska vojska suočava se s izazovima zbog nadmoćne ruske vojske, osobito na fronti u Donbasu.
🇬🇧🇺🇦 Zelensky came to Starmer at Downing Street to tell him his ‘victory plan’. pic.twitter.com/zAPcc3ev8C
— Lord Bebo (@MyLordBebo) October 10, 2024
Priziva kišu
A evo što je po Ukrajinčevom posjetu Rimu izvijestila Corriere Della Sera: “On, na primjer, zna da se nikada neće moći službeno odreći okupiranih teritorija (što je previše nepopularno za bilo kojeg ukrajinskog političara). Međutim, bio bi spreman na prekid vatre duž sadašnje crte – bez priznavanja nove službene granice – u zamjenu za neke zapadne obveze. Prvo, sigurnosno jamstvo Sjedinjenih Država, po uzoru na ono što su Amerikanci dali Japanu, Južnoj Koreji i Filipinima.” Dodatno, osim primirja, Zelenski zahtijeva i i ubrzani proces pristupanja Ukrajine Europskoj uniji.
Međutim, Rusija, čiji vojni proračun za 2025. iznosi oko 130 milijardi dolara, a prihod od izvoza nafte raste unatoč sankcijama, nema velikog interesa za zamrzavanje sukoba, sve dok Kijev i dalje inzistira na pristupanju NATO savezu. Unatoč ovim poteškoćama, Zelenski su uzda u to da kišno jesensko razdoblje može usporiti rusko napredovanje, a očekuje i nove isporuke projektila za obranu.
Zelenski odabrao Dubrovnik za objavu ključne točke plana pobjede: ‘Tu leži Putinov poraz’