Venezuela nema političkih zatvorenika i djeluje pod punom vladavinom prava, izjavio je ministar vanjskih poslova Yván Gil tijekom radnog putovanja u Kolumbiju. U intervjuu za Blu Radio, ministar Gil je odbacio tvrdnje o političkom zatvaranju, unatoč izvješćima UN-ove međunarodne misije za utvrđivanje činjenica o Venezueli i raznih nevladinih organizacija, koji sugeriraju da je više od 1900 pojedinaca zatvoreno iz političkih razloga, izvijestio je Efecto Cocuyo.
Gilovi komentari, izneseni tijekom njegova posjeta Kolumbiji 29. listopada na klimatskom summitu COP16 u Caliju, došli su kao odgovor na apele majki pritvorenih tinejdžera koje traže njihovo oslobađanje, a za koje je tvrdio da su ostali bez odgovora. Istaknuo je da Venezuela održava funkcionalnu vladavinu prava, navodeći: “Ured javnog tužitelja i Ured pučkog pravobranitelja operativni su i rade usklađeno”.
Sporni izbori
Ministrove tvrdnje u oštroj su suprotnosti s nalazima organizacije za zaštitu ljudskih prava Foro Penal, koja je dokumentirala da su venezuelanske vlasti pritvorile 68 tinejdžera tijekom prosvjeda koji su dovodili u pitanje regularnost predsjedničkih izbora 28. srpnja. Govoreći o ovim izborima, Gil je branio spornu deklaraciju Nacionalnog izbornog vijeća (CNE) da je Nicolás Maduro pobjednik i da je legitimno predsjednik u svom trećem mandatu.
Ova objava je, međutim, u suprotnosti s tvrdnjama oporbe, koja tvrdi da je njihov kandidat, Edmundo González Urrutia, doista pobijedio na izborima. Ministar Gil tvrdi da “narod Venezuele” određuje rezultate izbora putem CNE-a, kritizirajući oporbu zbog “nepriznavanja nijednog izbora u proteklih 25 godina”. No, tri mjeseca nakon izbora, CNE tek treba objaviti detaljne rezultate glasovanja ili službenu dokumentaciju izbornog procesa, unatoč brojnim pozivima regionalnih i međunarodnih aktera da to učini.
Protukandidat optužen za terorizam
U međuvremenu, protukandidat Gonzalez Urrutia bio je prisiljen pobjeći u Španjolsku u rujnu kako bi izbjegao kazneni progon zbog optužbi za “terorizam”. Nedavno izvješće UN-ove međunarodne misije za utvrđivanje činjenica o Venezueli optužuje vladu Nicolása Madura za počinjenje široko rasprostranjenih kršenja ljudskih prava, uključujući zločine protiv čovječnosti, prije, tijekom i nakon spornih predsjedničkih izbora. Izvješće na 158 stranica, koje pokriva razdoblje od rujna 2023. do kolovoza 2024., daje sumornu sliku sustavnog progona, usmjerenog na oporbene osobe i civile koji prosvjeduju protiv izbornih rezultata. U izvješću se navodi da su sigurnosne snage, zajedno s provladinim oružanim skupinama, odgovorne za niz ozbiljnih kršenja prava, uključujući izvansudska ubojstva, prisilne nestanke i mučenja.
Predizborna groznica u Venezueli: može li ‘tropski Staljin’ zadržati vlast?