Federalna uprava policije provela je jučer veliku akciju “Koridor” koja se odnosi na izgradnju dionice Vranduk – Ponirak.
Privedeno je ukupno 15 osoba, među kojima su bivši direktori Autocesta FBiH, Adnan Terzić i Elmedin Voloder, kao i niz drugih bivših i sadašnjih izvršnih direktora Autocesta FBiH.
Pripadnici FUP-a raspisali su potragu za Ahmetom Muratom Turkogluom, generalnim direktorom poduzeća “Azvirt – podružnica Sarajevo”, koje gradi spomenutu dionicu.
Spomenuta dionica nalazi se kod Zenice. Pogledajte snimku ove dionice, koja je nastala prije desetak dana:
Sadržaj se učitava…
Sumnja se da je krivotvorenjem dokumentacije došlo do umjetnog povećanja cijena, čime su pojedinci navodno ostvarili višemilijunsku korist. Pričinjena šteta navodno se mjeri desecima milijuna eura.
O dionici Vranduk – Ponirak
Ugovor o izgradnji dionice Vranduk – Ponirak potpisan je 15. svibnja 2019. godine. Izvođač radova je konzorcij Azvirt L.L.C. (Azerbajdžan) i Hering d.d. Široki Brijeg (BiH), prenosi Biznizinfo.
Nadzor nad izvođenjem radova vrši konzorcij DRI upravljanje investicij d.o.o. (Slovenija) – DIVEL d.o.o. Sarajevo (BiH). Pogledajte opis dionice u videu koji su prošlog ljeta objavile Autoceste FBiH:
Sadržaj se učitava…
Vrijednost ugovora za izgradnju iznosi 76.592.799 eura s PDV-om, a sredstva su osigurana putem OPEC Fonda za međunarodni razvoj (OFID). Predviđeni rok izgradnje bio je 24 mjeseca, odnosno kolovoz 2021. godine.
Opis dionice
Trasa autoceste na dionici Vranduk – Ponirak dio je dionice Poprikuše – Zenica sjever (Donja Gračanica), koja se na sjeveru nastavlja na poddionicu Nemila – Vranduk, a na jugu na poddionicu Ponirak – Vraca.
Ukupna dužina dionice prema projektu iznosi 5,3 km. Od objekata na trasi ističu se mostovi Vranduk 1 (L = 390 m) i Vranduk 2 (L = 340 m), koji se izvode tehnologijom konzolne gradnje, te tunel Vranduk (L = 400 m) i tri manja vijadukta ukupne dužine 300 m.
Specifičnost trase je tlocrtno i visinski razdvojen lijevi i desni kolnik autoceste, zbog činjenice da se autocesta proteže kroz izrazito strme padine.
Autocesta se većim dijelom nalazi u usjeku, zbog čega je projektiran značajan broj visokih potpornih zidova, koji će se graditi tehnologijom armirane zemlje.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.