Portal Hercegovina.info, u suradnji s Gerila.info, dobitnik je ovogodišnje nagrade Društva novinara Bosne i Hercegovine u kategoriji ‘TV novinarstvo’.
Serijal „Ožiljci“, kroz sedam potresnih epizoda, razotkriva istine koje su godinama bile potiskivane – kroz autentične priče preživjelih, roditelja poginule djece, bivših vojnika i povratnika na svoja ognjišta.
Bez patetike i senzacionalizma, serijal pruža glas onima koji su najviše izgubili – i koji, i 30 godina kasnije, još čekaju pravdu, priznanje ili makar jedno ljudsko „čujemo vas“.
Epizoda 1: Tišina koju ne prekida nitko – žene koje su preživjele logore
U fokusu su žene koje su preživjele zatočeništvo, silovanja i mučenja, a koje ni tri desetljeća kasnije nisu dobile status žrtava torture. Š.Č. iz okolice Nevesinja četiri godine provela je u logoru, izgubila cijelu obitelj, a pred kamerama čita vlastiti dnevnik iz tog razdoblja. Ova epizoda razotkriva institucionalnu šutnju i društvenu nebrigu prema ženama koje su preživjele najgore ratne strahote.
Epizoda 2: Roditelji ubijene djece – bol koja ne zna za zastaru
Ovo je priča o roditeljima koji su izgubili ono najvrjednije – svoju djecu. Fikret iz Prijedora ni danas ne zna gdje su zakopani žena i dvoje djece. Behram Skalonja iz Konjica sahranjuje kćer pod granatama. Irfan Jusufović priča o Aidi, djevojčici koja je 40 dana umirala u bolnici nakon ranjavanja. Epizoda otvara pitanje statusa civilnih žrtava rata i odsustva spomenika ubijenoj djeci u većem dijelu BiH.
Epizoda 3: Uzdol – selo koje je izgubilo budućnost
Kazimir Zelenika iz Uzdola svjedoči o 14. rujnu 1993., kada su u napadu Armije BiH ubijeni njegovi roditelji i 12-godišnja kći Jadranka. Ukupno je tog dana ubijena 41 osoba, od čega 29 civila. Ova epizoda dokumentira ne samo pokolj u Uzdolu, već i bol zajednice koja 30 godina čeka bilo kakvu pravdu. Za zločin nitko nije odgovarao.
Epizoda 4: Djeca su djeca – bez obzira čiju putovnicu nose
Spomenici djeci poginuloj u ratu u Mostaru i Banjoj Luci postali su simbol zajedničkog sjećanja. Marijofil Šarić iz Mostara svjedoči o smrti svojih prijatelja, dok Ilija Kožulj kao inicijator ističe važnost da se imena djece pamte bez obzira na nacionalnost. Umjetnik Dalibor Nikolić kroz mozaik prenosi fragilnost dječjih života. Epizoda podsjeća: djeca nisu kriva – ni za što.
Epizoda 5: Tri vojnika, tri rane, jedna poruka – nikad više
Spasoje Kulaga (VRS), Mirko Tadić (HVO) i Asim Parlić (Armija BiH) ratovali su na različitim stranama. Sada su prijatelji i zajednički rade s mladima kroz udruženje „Pravi požar“. Svi su prošli ratna stradanja – amputacije, PTSP, krivnju preživjelih – i danas šalju istu poruku: mir nema alternativu. Njihova priča je priča o ljudskosti iznad politike.
Epizoda 6: Masakri bez kazne – pravda koja nikad nije pokucala na vrata
Korićanske stijene, Vozuća i Grabovica simboli su zločina nad civilima koji ni danas nisu potpuno istraženi. Bahrija Jakupović preživio je strijeljanje u kojem je ubijeno 230 ljudi. Veselko Pejić još uvijek traži oca nestalog u kampu „El Mudžahedin“. Ante Marić iz Grabovice priča o danu kad je u njegovom selu ubijeno 33 civila, uključujući četverogodišnju djevojčicu. Pravda? Još uvijek – misaona imenica.
Epizoda 7: Povratnici – između želje za domom i stvarnosti koja grize
Povratnici u Kotor Varoš, Sanski Most i Mostar iznose svakodnevne probleme: lošu infrastrukturu, nebrigu države, ilegalnu sječu šuma, političko ignoriranje. Ipak, ne odustaju. Mato Marić i Zlatko Bujdo obnavljaju domove vlastitim rukama. Enes Rahimić gradi turizam u Gubavici i poručuje: „Želim ovdje živjeti i umrijeti.“ Povratak nije bajka, ali je i dalje jedini dom koji imaju.
Serijal Ožiljci ne nudi zaključke ni presude, već mikrofone onima koji su ih godinama čekali. Ova nagrada pripada i njima. U vremenu poricanja, revizionizma i šutnje, Ožiljci su civilizacijski čin.
Pogledajte sve epizode na YouTube kanalu i nastavite širiti priče koje znače čovječnost.
https://www.youtube.com/watch?v=videoseries
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.