Dok čeka potvrdu iz Interpola o aktiviranju međunarodne tjeralice i prkosi institucijama s državne razine, Milorad Dodik mogao bi dobiti i treću tjeralicu. Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine pozvalo je Dodika na ispitivanje zbog moguće korupcije i pranja novca u slučaju kupovine vile na Dedinju 2007. godine. I ova tjeralica nije povezana s politikom, već isključivo s korupcijom. Popis kaznenih djela se tako širi, a lokacija za sklonište postaje sve manje, Federalna televizija
Može li jedna kupovina stara 18 godina Dodiku promijeniti smjer leta i donijeti još jednu tjeralicu? Tužiteljstvo BiH pozvalo ga je na ispitivanje u slučaju kupovine vile na Dedinju, vrijedne 1,5 milijuna maraka. Novac u gotovini, sumnjiva porijekla, koji 2007. nije provjeren u Pavlović banci, uplaćen je u Komercijalnu banku Srbije kako bi Dodik mogao kupiti vilu, a tek je iduće godine podignut kredit za njezinu kupnju.
Tužiteljstvo istragu pokreće tek 2016. godine. Riječ je o nizu koruptivnih radnji, prije svega pranju novca, zbog čega Dodik 2022. daje prvu izjavu pred Tužiteljstvom:
“Oni tvrde da nema ugovora iz 2007. jer je banka dužna čuvati dokumentaciju pet godina nakon otplate kredita. Taj kredit iz 2007. otplaćen je kreditom iz 2008, tako da je obveza banke za čuvanje dokumenata prestala već 2013.”
Dokumentacija ne postoji ni u Centralnoj banci Bosne i Hercegovine, koja inače arhivira sve ugovore. Prema tvrdnjama stručnjaka, dokaza je bilo više nego dovoljno da Tužiteljstvo potvrdi optužnicu protiv Dodika. Ostaje otvoreno pitanje je li se čekao politički pogodan trenutak za izvlačenje starih dokaza iz ladica ili Tužiteljstvo jednostavno nije djelovalo.
Dodik se sastao s Putinom u Moskvi
Ruski predsjednik Vladimir Putin danas je u Moskvi primio predsjednika entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika, izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov. Putin je Dodika dočekao u svom uredu u Senatskoj palači. – Drago mi je što vas vidim u Moskvi – rekao je Putin…
Dodatni problem predstavlja činjenica da tužiteljstvo Srbije godinama nije dostavljalo dokumentaciju o ovom predmetu, ignorirajući, tko zna koji put, potpisanu suradnju o razmjeni podataka.
“Ono što je možda problematično u cijeloj situaciji jest da se s optužnicom koja je pokrenuta prije 10 godina nije ranije postupilo, odnosno da se nije tražila odgovornost ranije, već se ušlo u politički proces pa potom u kazneni. Možda je redoslijed bio pogrešan”, smatra Denis Hadžović, direktor Centra za sigurnosne studije BiH.
“Glavni tužitelj odgovorio je da neće ponovno pokretati rat u BiH. Ta priča o otcjepljenju i samostalnosti ovih dana zapravo je pokušaj zaštite od procesuiranja teškog kriminala”, ističe Mladen Bosić, zastupnik SDS-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Objašnjenje od državnog tužiteljstva nismo dobili ni mi. Iako mediji prenose kako se Dodik mora sutra pojaviti u Tužiteljstvu, njegov odvjetnik Goran Bubić za Federalnu televiziju je demantirao te navode, ali ne i da je poziv za ispitivanje uručen Dodiku. No, ukoliko se ne pojavi – a sudeći po njegovom putovanju u Moskvu – vjerojatno i neće.
Tužiteljstvo može za njim raspisati i drugu tjeralicu. Da budemo jasni – isključivo zbog sumnje na korupciju. Samo bi okolnosti bile nešto drugačije. Izbjegavanje granične policije i drugih sigurnosnih službi do sada je uspijevao ostvariti zračnim putem. No, ni nebo nije uvijek granica.
“Milorad Dodik danas, kada bi helikopterom pokušao preletjeti Brčko distrikt ili Federaciju, mogao bi biti prisilno prizemljen i uhićen drugim helikopterima na teritoriju Federacije,” rekao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (NiP).
U svakom slučaju, ako Tužiteljstvo izda drugu tjeralicu zbog korupcije, argumenti o političkom progonu gube na snazi. Za Dodika ostaje i mogućnost da potraži utočište u Rusiji ili Srbiji, no ni to mu nije sigurno, jer je upitno hoće li uopće moći pristupiti vili na Dedinju.