Istraživači Instituta Plavi svijet i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja označili su prvog dobrog dupina satelitskim odašiljačem u Jadranskom moru!
Dana 15. lipnja 2025. označen je dobro poznati mužjak iz lošinjskog arhipelaga imenom Vinko, i to svega nekoliko kilometara od Velog Lošinja.
Ubrzo nakon postavljanja odašiljača na Vinkovu peraju, istraživači su primili prvi signal s položajem, što je potvrdilo da odašiljač ispravno radi.
– Ostali smo sa skupinom sat vremena nakon označavanja kako bismo promatrali Vinkovo ponašanje i položaj satelitskog odašiljača. Iako je Vinko nakon označavanja bio pomalo suzdržan prema nama, ponašao se sasvim normalno – plivao je sa svojom skupinom, družio se s Luca’s20, a svi zajedno polako su se kretali prema sjeveru. Nadamo se da će nam Vinkov odašiljač u narednim danima slati vrijedne podatke – rekao je doc. dr. sc. Grgur Pleslić, direktor Znanstvenog programa Instituta Plavi svijet.
Kroz svoj poznati istraživački program „Jadranski projekt dupin“, koji traje više od 35 godina, Institut Plavi svijet prati jadranske dupine pomoću foto-identifikacije, prepoznavanja pojedinih jedinki temeljem fotografija leđnih peraja. Iako je ta metoda iznimno učinkovita za identifikaciju pojedinih jedinki, procjenu brojnosti populacije, utvrđivanje sastava skupina i društvenih odnosa, ona ne omogućava prikupljanje detaljnih podataka o načinu korištenja staništa i kretanju dupina.
– Ova će studija pružiti prve detaljne uvide u kretanje dobrih dupina u Jadranu. Također, želimo razumjeti njihovo ponašanje noću, područja kretanja pojedinih jedinki, strategije koje koriste prilikom hranjenja te moguće interakcije s ribarstvom. Dobiveni rezultati usmjeravat će naša buduća istraživanja i napore u zaštiti ove vrste. Istraživanje ćemo nastaviti postavljanjem novih satelitskih odašiljača – dodao je Doc. dr. sc. Draško Holcer, muzejski savjetnik iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja.
Kako bi provjerili stanje odašiljača i Vinkovo ponašanje istraživači su tijekom popodneva 17.6. pronašli Vinka u Velebitskom kanalu. Vinko je plivao uz istraživačko plovilo i ronio ispod njega, pa su istraživači lako utvrdili kako je i s Vinkom i s odašiljačem sve uredu. Ovaj puta u skupini je bilo 11 dobrih dupina.
Što je satelitski odašiljač i kako se postavlja?
Satelitski odašiljač je mali uređaj koji se postavlja na leđnu peraju dupina i šalje različite podatke satelitskom sustavu Argos koji kruži oko Zemlje. Za obilježavanje dupina koristi se LIMPET (Low Impact Minimally Percutaneous Electronic Transmitter) satelitski odašiljač. Podaci se šalju kada se leđna peraja dupina nalazi iznad površine mora. Ako je prijenos uspješan i satelit primi poruku, podaci se šalju u podatkovni centar gdje im istraživači mogu pristupiti i analizirati ih.
Za postavljanje oznake koristi se samostrel s posebno prilagođenom strijelom koja nosi odašiljač u držaču. Odašiljač na sebi ima male titanske strelice koje lagano prodru u leđnu peraju i tako ga učvrste. Budući da je peraja građena od čvrstog vezivnog tkiva, postupak je minimalno invazivan.
Oznaka obično ostaje pričvršćena između 15 i 30 dana, nakon čega sama otpadne.
Poruka građanima
Ako se nalazite na moru u području Kvarnerića, mogli biste susresti Vinka ili druge dupine s kojima se druži. Ako ih ugledate, iz Instituta Plavi svijet mole da im pošaljete fotografije i videozapise uz točno vrijeme i lokaciju opažanja.
Ti podaci mogu značajno dopuniti podatke prikupljene satelitskom lokacijom i pomažu u boljem razumijevanju Vinkova kretanja.
Svoja opažanja možete poslati putem aplikacije Marine Ranger (besplatno dostupna na App Store i Google Play), e-poštom na info@plavi-svijet.org, ili kao poruku putem naše Facebook stranice Instituta.
Foto: Institut Plavi Svijet
J.T.