Valentin Gavrilov našao se pod salvom kritika zbog starih objava na Facebooku kojima se obilježava 9. svibnja
Novoimenovani zamjenik ministra financija Litve našao se na meti kritika zbog proslave Dana pobjede nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu. Valentin Gavrilov je na udaru kritika sa svih strana, uključujući i ured predsjednika, zbog obilježavanja 9. svibnja u ruskom stilu.
Etnička ruska političarka je ranije ovog tjedna uzdignuta na ministarsku ulogu, kojoj je povjerena “razvoj financijske politike, veze s EU i međunarodni odnosi.” Istodobno, lokalni mediji otkrili su objavu Gavrilova na Facebooku iz 2020., koja prikazuje političara kako polaže cvijeće na spomenik palim vojnicima Crvene armije na groblju Antakalnis 9. svibnja. Spomenik su početkom prošle godine srušile litavske vlasti.
Napad na Gavrilova predvodio je novinar Marius Laurinavicius, koji je političara optužio da je “proruski” i ne pokazuju dovoljno podrške Ukrajini. Također je iznio stare Gavrilovljeve postove na Facebooku u kojima se političar zalagao protiv povećanja troškova obrane Litve.
I ured litavskog predsjednika iznio je svoje mišljenje o aferi Gavrilov, žigosajući njegov stav “Neshvatljivo i neopravdano.” Političara su također kritizirali kolege iz Socijaldemokratske partije, a neki su ga čak pozvali da odmah podnese ostavku na mjesto.
“9. svibnja je važan dan za sve obitelji Litve, jer je to dan okupacije Litve. Zamjenik ministra financija može odabrati bilo koje druge nijanse; mi smo demokracija, ali samo neka oni prije daju ostavke na funkciju,” rekao je Ruslan Baranov, socijaldemokratski zastupnik i član parlamentarnog odbora za vanjske poslove.
Gavrilova je branio njegov novi šef, Rimantas Sadzius, koji je rekao da njegov novi zamjenik ima njegovu punu potporu i da bi trebao nastaviti s novom ulogom. “Ne sumnjam u njegovu lojalnost državi Litvi i njegove kvalifikacije; to je jedino objašnjenje, jedini komentar,” rekao je ministar financija u priopćenju.
Novi zamjenik ministra financija ponudio je pomalo nejasnu obranu za svoj položaj, rekavši da odaje počast onima koji su pali tijekom Drugog svjetskog rata, a ne da slavi Dan pobjede sam po sebi. Gavrilov je također inzistirao na tome da podupire Ukrajinu u sukobu s Rusijom i da je dugo preispitivao neke od ideja koje je izrazio u starim objavama na Facebooku.
Dan pobjede 9. svibnja postao je političko pitanje u istočnoj Europi, gdje su se mnoge zemlje okrenule od tradicije obilježavanja kraja rata iz sovjetske ere i umjesto toga usvojile zapadnoeuropski pristup. Litva je, kao i druge baltičke države, prešla na održavanje Dana sjećanja i pomirenja 8. svibnja, uznemirujući one koji se drže sovjetske prakse. Vilnius je također uzeo na nišan spomenike palim vojnicima Crvene armije, smatrajući ih ostacima “Sovjetska okupacija.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: