Bitwiseov voditelj europskog odjela za istraživanje, koji je već mjesecima naklonjen bitcoinu (BTC), postao je oprezan nakon prošlotjednog pada od 8%, upozoravajući na veće gubitke u nadolazećim tjednima.
Bitcoin, vodeća kriptovaluta po tržišnoj vrijednosti, pao je 8,8% na gotovo 95.000 dolara prošli tjedan, što je najveći postotni pad od kolovoza, prema izvoru podataka TradingView i CoinDesk Indices. Gubici su nastali jer je Federalna rezerva signalizirala manje smanjenja stopa za sljedeću godinu, naglašavajući da je zabranila držanje BTC-a i da ne traži promjenu zakona kako bi to učinila.
Takozvane jastrebove projekcije stope također su uzburkale raspoloženje na tradicionalnim tržištima, dovevši do pada S&P 500 od 2% i rasta dolarovog indeksa od 0,8%, podigavši ga na najvišu razinu od listopada 2022. Prinos na 10-godišnji Trezorski zapis, takozvana bezrizična stopa, porastao je za 14 baznih bodova, izbijajući snažno iz tehničkog uzorka.
Prema Andreu Dragoschu, direktoru i voditelju istraživanja za Europu u Bitwiseu, raspoloženje za odbijanje rizika moglo bi potrajati neko vrijeme.
“Velika makro slika je da je Fed zapeo između čekića i nakovnja jer su se financijski uvjeti nastavili zaoštravati unatoč 3 uzastopna smanjenja stopa od rujna. U međuvremenu, mjere inflacije potrošačkih cijena u stvarnom vremenu ponovno su se ubrzale u prošlosti mjeseci do novih najviših razina, sudeći prema pokazatelju truflacije za američku inflaciju”, rekao je Dragosch za CoinDesk.
Dragosch je jedan od rijetkih promatrača koji je točno predvidio veliki porast cijena BTC-a krajem srpnja kada raspoloženje nije bilo pozitivno. BTC je u to vrijeme pao na najniže vrijednosti blizu 50.000 dolara, a nedavno je premašio 100.000 dolara po prvi put u povijesti.
“Dakle, vrlo je vjerojatno da ćemo u nadolazećim tjednima vidjeti više problema, ali ovo bi mogla biti zanimljiva prilika za kupnju s obzirom na stalne vjetrove izazvane deficitom ponude BTC-a”, dodao je Dragosch.
Ojačavanje prinosa riznice, što predstavlja veće troškove posuđivanja i relativnu privlačnost ulaganja s fiksnim prihodom, obično dovodi do odljeva iz rizičnije imovine poput kriptovaluta i dionica. Jači dolar također čini imovinu temeljenu na USD skupom, obeshrabrujući priljev kapitala.
Inflacija po modelu iz 1970-ih?
Ako ste neko vrijeme pratili financijska tržišta, vjerojatno ste se susreli s raspravama o tome da su cjenovni pritisci u američkom gospodarstvu na istoj inflacijskoj vožnji kao i 1970-ih. Tada je drugi val bio intenzivniji od prvog.
Dragosch napominje da su ljepljiva očitanja CPI inflacije posljednjih mjeseci izazvala zabrinutost Fed-a o potencijalnom drugom valu, što je dovelo do opreznijeg stava o smanjenju stopa.
Fed se boji ovog scenarija zbog čega će Powell vjerojatno učiniti premalo/prekasno…
Očekujte više boli u nadolazećim tjednima. pic.twitter.com/pi9dsMIUMU
— dr. André Dragosch | Bitcoin & Macro ⚡ (@Andre_Dragosch) 20. prosinca 2024
“Vjerojatno se boje scenarija dvostruke grbe i oživljavanja dvostrukog vrhunca inflacije iz 70-ih, zbog čega su vjerojatno previše nevoljki da agresivnije snize stope”, rekao je Dragosch. “Oni riskiraju značajno ubrzanje inflacije ako agresivno smanje stope, ako učine malo, gospodarstvo bi moglo stradati.”
Međutim, na kraju će financijsko stezanje uzrokovano porastom prinosa i dolarovim indeksom natjerati Fed da poduzme mjere, dodao je Dragosch, naglašavajući oskudnost ponude BTC-a kao glavni čimbenik rasta na duge staze.