Ilustracija/Autoceste FBiH
Kineska kompanija „Shandong Hi-Speed International“ (SDHS), koncesionar na projektu izgradnje autoputa Banjaluka – Prijedor, podnijela je zahtjev za povećanje cijene radova, a taj zahtjev trenutno je na razmatranju u Vladi Republike Srpske.
Potvrđeno je to za CAPITAL iz Ministarstva saobraćaja i veza RS, gdje su naveli da su zatražene korekcije jediničnih cijena osnovnih građevinskih materijala zbog povećanja tržišnih cijena.
„Kineski koncesionar SDHS podnio je zahtjev za korekciju jediničnih cijena osnovnih materijala koji utiču na izgradnju autoputa. Navedeni zahtjev trenutno je na razmatranju u Vladi RS, koja je kao koncedent jedina nadležna za donošenje odluke“, istaknuli su iz Ministarstva.
Dodaju da je u međuvremenu urađena studija opravdanosti zahtjeva, koju je izradila ovlaštena revizorska institucija. Prema aktualnim podacima, ukupna cijena izgradnje autoputa trenutno iznosi 6,8 milijuna eura po kilometru.
Podsjetimo, kako je ranije objavio CAPITAL, studija koju je naručilo Ministarstvo pokazala je da bi ukupna cijena projekta mogla porasti za više od 30 posto – odnosno za dodatnih 100 milijuna eura. Time bi izvorna procjena od 297 milijuna eura porasla na 382 milijuna eura za 42 kilometra dugu dionicu.
Koncesijski ugovor s kineskom kompanijom potpisan je još 2018. godine, a završetak radova najavljivan je za proljeće 2026. Ipak, projekt se nije značajno pomaknuo od početnih faza, uz brojne izazove s eksproprijacijom zemljišta.
Zanimljivo, u jednom je trenutku došlo i do korekcije trase kojom su radovi pojeftinjeni za oko 15 milijuna eura, što je pobudilo nadu da bi projekt mogao završiti ispod prvotne cijene. No, ubrzo nakon toga uslijedio je novi zahtjev za povećanje troškova, ovoga puta zbog rasta cijena materijala.
Važno je naglasiti kako se Republika Srpska koncesijskim ugovorom obvezala kineskoj firmi plaćati godišnju naknadu za raspoloživost autoceste u iznosu od 32,5 milijuna eura tijekom 30 godina. Taj iznos trebao bi biti pokriven prihodima od naplate cestarine na svim autocestama u RS-u, a u slučaju manjka – razliku pokriva proračun RS-a.