SAD su opasno blizu ulasku u formalnu ekonomsku recesiju i mogle bi se suočiti s nečim što je mnogo gore na horizontu, upozorio je u nedjelju stručnjak za milijarder.
Ray Dalio, osnivač Bridgewater Associates, pojavio se na NBC -u Meet the Press, gdje je upozorio da “razorna” priroda tarifnih najava Donalda Trumpa izaziva nestabilnost tržišta i otežava i američkim poslovima i globalnim trgovinskim partnerima da se oslanjaju na Ameriku.
Veteran na Wall Streetu koji je predvidio propast stambenog mjehurića 2008. godine, što je prouzročilo financijsku krizu te godine, Dalio je rekao NBC -u Kristen Welkeru da je šansa da zaustavi “nešto što je mnogo gore od recesije” svodila se na to kako je strateški na Bijeloj kući postupalo s onim što je predsjednikov savjetnici objasnili krajnji cilj.
“Imamo duboke promjene u našem domaćem poretku […] I mi imamo duboke promjene u svjetskom poretku. Takva su vremena vrlo slična 1930 -ima “, rekao je Dalio.
“Dakle, ako uzmete tarife, ako uzmete dug, ako uzmete rastuću moć koja je osporavala postojeću moć, ako uzmete te faktore i pogledate čimbenike – te promjene u naredbama, sustavima, vrlo su, vrlo poremećene”, nastavio je. “Kako se s tim postupa moglo bi proizvesti nešto što je mnogo gore od recesije. Ili se može dobro riješiti.”
Dalio – koji ima neto vrijednost od 14 milijardi dolara – ponovio je ono što ima u više navrata upozorio: da vjeruje da je rastući američki savezni dug, sada na više od 36 bilijuna dolara, otkucavajuća bomba koja će ometati sposobnost SAD -a da potroši i zaduži u budućnosti.
“Imamo rušenje novčanog reda”, upozorio je Dalio. “Promijenit ćemo novčanu narudžbu jer ne možemo potrošiti iznose novca [we want]. “

Nastavio je: „Vjerujem da bi članovi Kongresa trebali preuzeti zalog, ono što ja nazivam zalogom od 3 posto. Da će na ovaj ili onaj način taj proračunski deficit smanjiti na taj broj. Ako ne, mi ćemo imati problem s ponudom/potražnjom za dugom istodobno s tim da ćemo i ove druge probleme. I rezultati toga bit će lošiji od uobičajene recesije.“
Njegova upozorenja dolaze nakon nekoliko dana nestabilnosti na burzi, vođene zalihama tehnoloških zaliha i drugih industrija koje su pogodile nove tarife Bijele kuće i uznemirena prirodom samih politika koje se neprestano mijenjaju.
Kasno u petak navečer, Trumpova Agencija za carinu i graničnu zaštitu izdala je obavijest o oslobađanju pametnih telefona, solarnih ćelija i drugog uvoza relevantnih za američki tehnološki sektor iz nebeskih „recipročnih“ tarifa na Kinu i njegove niže osnovne tarifne stope od 10 posto na sve uvezene robe. Bila je to pobjeda za tvrtke poput Applea, ali onu koja je bila prepuna u nedjelju kada je tajnik trgovine Howard Lutnick upozorio da će te tarife biti prepune u roku od jednog do dva mjeseca.
Ostaje nejasno hoće li predsjednik napustiti ostatak svojih mnogo maligiranih “recipročnih” tarifnih stopa protiv desetaka američkih trgovačkih partnera, uključujući EU, Japan, Kanadu i Meksiko, ili će Trump biti govorio da će se dijelom ili cjelovito odbiti u ponovljenim nedavnim slučajevima. Trumpovi dužnosnici kabineta i savjetnici Bijele kuće nisu bili u mogućnosti dati jasan odgovor o tome jesu li te tarife ili predsjednikova tarifna stopa od 10 posto jednostavne taktike pregovaranja i hoće li se vratiti natrag ili će ostati na mjestu tijekom trajanja njegovog mandata.

Ostali čelnici industrije prepoznali su ono što službenici Bijele kuće više puta tvrde: da su tarife barem polu-trajne jer predsjednik nastoji prisiliti američke kompanije i strane investitore na obalu proizvodnje i proizvodnje u SAD-u kako bi održivo pristupili američkim tržištima.
“Ono što sada vidimo je strukturalni pomak, vođen politikom, koji će vjerojatno biti dugotrajan”, rekao je Felix Stelmazeze, globalno vođenje automobila i mobilnosti u Boston Consulting Group, za CNBC u subotu.
“Ovo bi mogla biti najozbiljnija godina za autoindustriju u povijesti – ne samo zbog neposrednih pritisaka troškova, već i zbog toga što prisiljava temeljne promjene u načinu i gdje industrija gradi.”