Pakt o obrani i sigurnosti koji se sastavlja između UK i EU će se raspasti ako Keir Starmer ne napravi ustupke u pogledu prava na ribolov, prema visokoj europskoj političari.
Jessica Rosencrantz, švedska ministrica za pitanja EU-a, u intrevjuu za Politico, tvrdi da je od vitalne važnosti brzo napredovati u formalnom sigurnosnom sporazumu s Ujedinjenim kraljevstvom, posebno u vrijeme pojačanih napetosti oko Ukrajine, dok se zemlje ubrzano naoružavaju. Dužnosnici obiju strana očekuju summit u svibnju kao trenutak kada bi takav sporazum mogao biti potpisan, barem okvirno.
‘Osjetljiva’ pitanja i francuska kočnica
Ministrica je rekla da vlade članica EU-a vjerojatno neće potpisati sigurnosni sporazum s UK osim ako se pregovori ne riješe i o druga “osjetljiva” pitanja, uključujući pristup britanskim vodama za europske ribarske flote. Dogovor o ribi također bi pomogao u “izgradnji povjerenja” između Londona i Bruxellesa, dodala je.
“Samo da bude jasno, mislim da je jako važno da EU i UK rade zajedno na obrani i sigurnosti”, rekla je Rosencrantz. Upitana bi li bilo moguće prvo dovršiti obrambeni pakt, a zatim prijeći na pregovore o pravima na ribolov, rekla je: “Mislim da moramo pronaći način na koji možemo učiniti oboje jer želimo napredovati s obrambenim partnerstvom, ali za mnoge je zemlje važno riješiti i druga osjetljiva pitanja. I stoga mislim da će biti važno poduzeti korake i kad je riječ o ribarstvu i drugim temama”.
Iako su dužnosnici iza kulisa dali do znanja da je posebice Francuska odlučna i ustrajna osigurati povoljnija prava na ribolov u zamjenu za resetiranje odnosa Ujedinjenog Kraljevstva i EU-a, rijetkost je da visokorangirani političar tako javno povezuje obrambeni pakt i ribarenje.
No, čini se da nema slaganja unutar EU oko toga koliko je sporazum o područjima ribarenja bitan. Prošlog mjeseca je predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa rekao da EU želi “najbliže moguće odnose” s UK. Na pitanje hoće li ribolovna prava stati na put sigurnosnom paktu, rekao je: “Ne, to su različite stvari. Europska obrana i ribarstvo ne mogu se staviti na istu razinu. Trebali bismo imati zdrav razum o čemu govorimo”, prenosi ga The Guardian.
Izvor visoko u britanskoj vladi je prošlog tjedna za The Times: “Europa treba britansku obrambenu industriju malo više nego što Francuzima treba nekoliko dodatnih riba. Zapanjujuće je koliko se Francuzi djetinjasto ponašaju. Nisu shvatili veličinu trenutka”.
Resetiranje odnosa
Pitanje ribolovnih prava ometalo je pregovore o britanskom odlasku iz EU-a (Brexit) i pogoršalo odnose između Londona i Pariza nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo blok, osobito tijekom mandata Borisa Johnsona kao premijera Ujedinjenog Kraljevstva, kada se više puta sukobljavao s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom. Britanski dužnosnici nadali su se da će Starmerov plan za “resetiranje” u odnosima s EU-om brzo utjecati na sigurnost i obranu, jer je vojska Ujedinjenog Kraljevstva još uvijek među najjačima u Europi – a također ima i nuklearno oružje – što potencijalni savez čini atraktivnim.
Ali brojni dužnosnici uključeni u proces kažu da je napredak usporen baš zbog pitanja prava na ribolov, zajedno s problemima kao što su predložena shema mobilnosti mladih i granična politika za Gibraltar. Pregovori su u tijeku s ciljem spremanja dogovorenog plana koji će biti izložen na summitu u Ujedinjenom Kraljevstvu između Starmera i vrha EU-a 19. svibnja.
‘Kupujmo europsko’?
Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da smanji američke obveze o europskoj sigurnosti – i planovi EU-a da kao odgovor na to potakne svoju domaću obrambenu industriju – dodali su sloj složenosti razgovorima o britanskom sporazumu. Bruxelles je predložio program zajma od 150 milijardi eura koji bi vlade EU-a potrošile na ponovno naoružavanje. Sredstva bi se trebala ulagati na principu “kupuj više europskog”, prema Ursuli von der Leyen, predsjednici Europske komisije. Ali bez formalnog obrambenog sporazuma s Bruxellesom, Ujedinjeno Kraljevstvo će biti isključeno iz sheme. Ako se dogovor postigne, europske vlade moći će koristiti sredstva za kupnju oružja i opreme britanske proizvodnje. “Želimo da i Ujedinjeno Kraljevstvo bude dio ovoga”, rekla je Rosencrantz, švedska ministrica. “Imamo zajednički interes, odgovornost, slažemo se po pitanju podrške Ukrajini, o jačanju obrane. Moramo raditi zajedno i bilo bi jako, jako dobro da imamo partnerstvo.”
EU aktivirala klauzulu za jačanje vojske: Zabranjuju preširoko definiranje ‘obrane’