Volvo automobili sa sjedištem u Švedskoj smanjit će 3.000 radnih mjesta u sklopu plana restrukturiranja, najavljenog u vrijeme kada se automobilska industrija suočava s većim izazovima od naglih trgovinskih napetosti i ekonomske nesigurnosti.
Otpuštanja predstavljaju oko 15 posto osoblja ureda kineske tvrtke, s obzirom da će se u Švedskoj dogoditi blizu tri četvrtine gubitaka od bijelih ovratnika u Švedskoj, a ostatak u globalnim operacijama tvrtke.
Volvo Cars ima svoje glavno sjedište i urede za razvoj proizvoda u Gothenburgu u Švedskoj, a proizvodi automobile i SUV -ove u Belgiji, Južnoj Karolini i Kini.
“Najavljene akcije bile su teške odluke, ali važni su koraci jer gradimo jače i još otpornije volvo automobile”, rekao je Hakan Samuelsson, predsjednik i izvršni direktor Volvo Cars.
“Automobilska industrija je usred izazovnog razdoblja. Da bismo se riješili, moramo poboljšati stvaranje novčanog toka i strukturno smanjiti naše troškove.”
Tvrtka je u ponedjeljak priopćila da će oko 1.200 smanjenja posla doći među radnike u Švedskoj, a još 1.000 pozicija koji su trenutno popunili konzultanti, uglavnom u Švedskoj, također je predviđeno za uklanjanje. Ostatak gubitaka radnih mjesta bio bi na drugim globalnim tržištima.
S većinom proizvodnje sa sjedištem u Europi i Kini, Volvo Cars je više izložen tarifama Donalda Trumpa nego mnogim njegovim europskim rivalima, a rekao je da bi moglo postati nemoguće izvesti svoje najpristupačnije automobile u SAD.

Grupa, u većinskom vlasništvu Kine Geely Holding, najavila je u travnju svoj program kako bi smanjila troškove SEK-a (1,39 milijardi funti) i pogodila kočnice na ulaganjima. Volvo Cars prodao je američki gigant motorne industrije Ford u Geely 2010. godine za 1,2 milijarde funti.
Volvo Cars rekao je da je globalna prodaja za travanj pala za 11 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
U prvom tromjesečju, proizvođač automobila imao je 43.500 zaposlenih sa punim radnim vremenom i 3.000 osoblja agencije za osoblje, navodi se u izvješću o zaradi. Osoblje s bijelim ovratnicima čini više od 40 posto svoje radne snage.
Proizvođači automobila širom svijeta suočeni su s nekoliko vjetrova, među njima i veći troškovi sirovina i smanjenja europskog tržišta automobila usred nametanja predsjednika Trumpa o 25 posto tarifa na uvezene automobile i čelik.
Prošli tjedan, gospodin Trump prijetio je da će nametnuti 50 -postotnu tarifu na uvoz iz EU -a od 1. lipnja, ali kasnije se odustao od tog datuma, vrativši rok u srpnju kako bi omogućili razgovore između Washingtona i Bruxellesa.