Iako klimatološka jesen počinje u rujnu, meteorolozi diljem svijeta već su počeli pratiti faktore koji će utjecati na klimu tijekom posljednjih nekoliko mjeseci ove godine. Povratak La Niñe, hladne faze velike i snažne oceanske oscilacije između toplog i hladnog zraka, već je očit.
Podizanje zraka u zapadnom Tihom oceanu uzrokovat će česte grmljavinske oluje i obilne padaline, no takvo će vrijeme biti izvjesnije u Sjevernoj Americi. Nad većim dijelom Europe, meteorološki signal za prodore hladnog zraka potaknut je visokim tlakom u sjevernom Atlantiku.
Prema dugoročnoj prognozi za jesen, koju je iznio Severe Weather Europe, koristeći prognostičke modele iz Europe i SAD-a, jesen u Europi mogla bi biti toplija od prosječne, ali s jednakom razinom oborina.
Suša jesen
“U europskom sektoru, zona visokog tlaka proteže se od Atlantika do Europe. Zona niskog tlaka pomaknuta je dalje prema sjeveru, preko južnog Grenlanda i Islanda. Gledajući Europu, možemo vidjeti toplije površinske temperature od normalnih na većem dijelu kontinenta.
To je zbog područja visokog tlaka iznad sjevernog Atlantika koje se proteže u kontinent, što pokazuje prognoza tlaka ECMWF-a. Prognoza oborine pokazuje sušu jesen u većem dijelu južne, zapadne i središnje Europe.
U isto vrijeme, predviđa se da će zona niskog tlaka donijeti više oborina sjevernim dijelovima te nad Velikom Britanijom i Irskom”, piše Severe Weather Europe na temelju prognostičkih modela ECMWF-a.
@zagrebinfo Nevrijeme u Zagrebu #zagrebinfo #zagreb #gradzagreb #nevrijeme #vjetar ♬ original sound – zagreb.info
Polarni vrtlog
Američki prognostički modeli (NMME) također pokazuju da bi površinske temperature mogle biti veće od uobičajenih u južnim i istočnim dijelovima kontinenta, dok će u središtu i na zapadu Europe temperature biti uobičajene za jesensko razdoblje.
Što se oborina tiče, nešto više kiše očekuje se u sjevernim i središnjim dijelovima Europe, uglavnom zbog sustava niskog tlaka u sjevernom Atlantiku ili iznad sjeverne Europe. Svi prognostički modeli se slažu kako bi ovo moglo biti izvjesno, iako se radi o dugoročnim prognozama koje treba uzeti s oprezom.
Severe Weather Europe podsjeća kako se svake jeseni pojavljuje polarni vrtlog koji igra važnu ulogu u određivanju vremenskih uvjeta tijekom kasne jeseni, zime i ranog proljeća. “Snažan polarni vrtlog obično znači jaku polarnu cirkulaciju koja zadržava hladniji zrak u polarnim regijama, što rezultira blažim sezonskim uvjetima za većinu dijelova Sjedinjenih Država i Europe.
Oluja napravila kaos u Dalmaciji i Istri: Padala tuča veličine loptice
Prodor hladnog zraka
Nasuprot tome, slab polarni vrtlog može poremetiti uzorak mlazne struje, otežavajući zadržavanje hladnog zraka koji može ‘pobjeći’ iz polarnih regija u Sjedinjene Države ili Europu”, objašnjavaju iz SWE-a.
Prema prognostičkim modelima ECMWF-a, polarni vrtlog bi trebao biti ispodprosječno slab u kasnu jesen i ranu zimu. Model JMA također pokazuje trend slabljenja za kasnu jesen i ranu zimu s ispodprosječnom brzinom vjetra u stratosferi. “Kako su vjetrovi izravno povezani sa snagom polarnog vrtloga, to možemo vidjeti kao signal za slabiji polarni vrtlog od uobičajenog.
To bi značilo potencijalne poremećaje vremenskih obrazaca i mogućnost blokiranja na visokoj geografskoj širini, što stvara veći potencijal za prodor hladnog zraka ili temperature ispod normalnih vrijednosti u dijelovima Sjedinjenih Država i Europe. Ova dinamika može imati širok i dugotrajan utjecaj na vremenske obrasce tijekom kasne jeseni, zime, pa čak i u proljeće”, zaključuju iz Severe Weather Europe.
Komentari