U proteklih desetak godina mnogi Hrvati su otišli u druge europske zemlje tražeći bolji život. Otkako je Hrvatska ušla u Europsku uniju, izgubila je oko pola milijuna ljudi. Najpopularnije destinacije su Njemačka i Irska, iako hrvatska dijaspora raste i u drugim zemljama.
Jedan izuzetak je Alan iz Rijeke. Nakon rada u Njemačkoj i Irskoj, upoznao je Meksikanku, oženio se njome i preselio u Meksiko. Sada ima dvoje djece. Nakon pet godina, vratio se u Hrvatsku i podijelio svoja zapažanja na YouTubeu.
Alan dolazi iz obitelji gastarbajtera; otac, brat i majka žive i rade u Njemačkoj. Tijekom ljeta se okupljaju u Rijeci. Primijetio je da se odvikao od nekih hrvatskih navika, poput odlaska na kavu, što sada vidi kao gubitak vremena.
‘Jesu pristojni, ali ti si samo klijent’
Nakon života vani, smatra da se Hrvatska poboljšala. Plaće su porasle, a iako su cijene skočile, životni uvjeti su bolji nego prije. Usporedio je Hrvatsku i Meksiko, naglasivši da je sigurnost i kvaliteta hrane bolja u Hrvatskoj, dok mu se u Meksiku sviđa usluga i ljubaznost ljudi.
“U Meksiku mi se više sviđa njihova usluga i ljudi. Ovdje je sve nekako, jesu pristojni, ali postoji ta granica – ti si samo klijent, a on te poslužuje i to je to. Tamo je kao da si došao kod nekog doma, bilo to u dućanu ili na štandu nekom. Svi su ljudi stvarno divni u Meksiku. Još jedna razlika koju vidim je da je u Meksiku puno lakše otvoriti neki obrt, neki biznis. Barem ja tako vidim. Mislim da u Hrvatskoj treba puno više papirologije i toga, ali nisam još sto posto siguran”, kaže on.
Također je primijetio porast broja stranih radnika u Hrvatskoj. Prošle godine izdano je 172.499 dozvola za boravak i rad, a samo u prvih šest mjeseci ove godine izdano je 112.389 dozvola. Procjenjuje se da bi do 2030. moglo biti čak pola milijuna stranih radnika.
Iznenadile su ga cijene
Osvrnuo se i na visoke cijene nekih namirnica. “Za 31 euro voća malo, lubenice, jabuke, banane, breskve. Od mesa piletina, zabatak, prsa i svinjetina. Sladoled, Cola, neki čips, Cedevita, čajna, što mi je smiješno, jer ovdje imaš male paketiće, a u Meksiku moraš sve na veliko uzeti, i jaja. To je 31 euro. Bit će zanimljivo za godinu dana vidjeti je li se što povećalo. Jaja tri eura, čajna 1,50, Cedevita dva, kruh 85 centi, sladoled dva eura, meso po četiri eura, Cola 2,20 eura”, nabrojao je Alan i pozvao svoje pratitelje da komentiraju njegova zapažanja.
Hrvata automehaničar u teškoj situaciji htio oderati za 900 eura: ‘Od muke nisam znao što ću’
Jedan komentator primijetio je da je tužno što mnogi Hrvati odlaze van, dok drugi ističu kako se dobro snalaze u novim zemljama. Također, neki komentari podržavaju Alanove opservacije o Meksikancima i dijele svoja pozitivna iskustva iz Meksika.
Komentari