U Srbiji je buknuo skandal nakon što je otkriveno da su srpski nogometaši na Europsko prvenstvo u Njemačkoj putovali u zrakoplovu na kojem se nalazila hrvatska zastavica.
Nogometaši su u hrvatski avion uveli i svog predsjednika Aleksandra Vučića, a događaj bi možda prošao neprimijećeno da o njemu u jednoj tv emisiji nije govorila predsjednica skupštine Srbije Ana Brnabić. Zrakoplov je u vlasništvu hrvatske kompanije Fly Air41, registrirane u Zagrebu, ujedno i sestrinske kompanije njemačkog Sundaira.
Kako doznaje Forbes Hrvatska, nogometni savez Srbije za spomenuti charter angažirao je njemačku kompaniju, koja je poslala hrvatski zrakoplov. Kako dio komercijalnih zrakoplova pored registracijskog broja ima otisnutu i zastavu države u kojoj je registriran, tako je i zrakoplov Fly Aira 41 blizu repa imao otisnutu hrvatsku zastavu.
Četvrta zrakoplovna kompanija u Hrvatskoj
Fly Air41 je mlada kompanija osnovana 2021. godine. Njezini vlasnici su njemačka tvrtka Schauinsland-Reisen i Marcos Dieter Rossellö Höfner. Schauinsland-Reisen od prošle godine ima većinski udio u Fly Airu 41 i sestrinskoj njemačkoj kompaniji Sundair. Rossellö je izvršni direktor i suvlasnik Sundaira koji u Hrvatskoj posjeduje i male tvrtke Aviotools i neaktivne tvrtke Airberlin.
Flyair41 koristi dva Sundairova Airbusa, a prihodi im kontinuirano rastu. U 2023. godini iznosili su 35,88 milijuna eura uz 2,72 milijuna eura gubitka. To znači da su po prihodima četvrta zrakoplovna kompanija u Hrvatskoj. Ispred nje su samo Croatia Airlines Trade Air i podružnica Lufthanse, dok iza nje slijede ETF Airways, podružnica Austrian Airlinesa, Jung Sky, Delić Air, Winair, Air Medulin i druge.
U trenutku kad je Fly Air 41 pokretan, Sindikat stjuardesa i stjuardesa UFO upozorio je kako bi Sundair mogao slijediti Ryanairov primjer preseljenja zaposlenika u jeftinije strane zemlje. Fly Air trenutno zapošljava oko 190 zaposlenih, a prema podacima Fine, prosječna plaća u 2023. godini iznosila je samo 1069 eura neto. Za usporedbu, u Croatia Airlinesu ona iznosi 1953 eura, u Trade Airu 1474 eura, u ETF Airwaysu 2260 eura, a u Jung Skyu 1753 eura.
Njemačka sestrinska kompanija Sundair osnovana je 2017. godine. Imaju pet Airbusa A320 i četiri Airbusa A319 koje koriste za organizaciju charter letova koji iz Njemačke lete za brojne turističke destinacije. Tvrtka Fly Air41 još se nije oglasila o angažiranju zrakoplova za EURO 24.
Vučić ga napao jer su letjeli sa šahovnicom na Euro: Evo tko je ‘metnuo’ hrvatsku zastavu među Srbe
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.