Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uspješno je sklopio sporazum o opskrbi Europske unije litijem, ključnim resursom za napajanje električnih vozila, piše renomirani portal Politico. Ovaj dogovor, koji je trebao učvrstiti Vučićev status omiljenog lidera Balkana u očima Bruxellesa, izazvao je novi val nezadovoljstva među građanima Srbije.
Kako navodi Politico, Vučićeva težnja da se približi Zapadu i omogući zelenu tranziciju EU-a, donijela je niz kontroverzi u njegovoj zemlji. Kritičari tvrde da je Vučić svojim potezom osudio sedam milijuna Srba na daljnju ekonomsku eksploataciju i zagađenje okoliša, dok su demokratski standardi postali još nedostižniji.
Politico dodaje da je Vučić u strahu optužio prosvjednike, koji su se 10. kolovoza okupili u Beogradu u desetinama tisuća, da žele svrgnuti s vlasti.
“To je dio hibridnog pristupa i izvođenja obojenih revolucija”, rekao je Vučić novinarima, navodeći da je njegovo upozorenje o mogućem državnom udaru zasnovano na informacijama dobivenim od Rusije, povijesnog pokrovitelja Srbije, piše Politico.
‘EU je računala na Vučića’
Politico podsjeća da je anglo-australijski rudarski gigant Rio Tinto dobio dozvolu za razvoj projekta “Jadar” 2017. godine, koja je ukinuta nakon masovnih prosvjeda prije dvije i pol godine. Iako je projekt obustavljen, Vučić nikada nije odustao od ideje eksploatacije litija, čemu su se suprotstavili brojni građani i aktivisti.
“Ipak, tvrdokorni nacionalist Vučić nikada nije odustao od tog projekta. I, usprkos bojazni u vezi s njegovim demokratskim kapacitetima, EU je računala na Vučića i poticala ga da realizira projekt”, navodi Politico.
Politico naglašava i kako entuzijazam EU ne dijele ljudi u Srbiji koji misle da je oslanjanje EU na Vučića samo potaknulo njegove autokratske sklonosti.
“Prema analitičarima, povjerenje javnosti u EU je naglo opalo, dok sve praznija postaju obećanja lidera tog bloka da će promicati demokratske vrijednosti u zemljama koje su dugogodišnji kandidati za članstvo”, piše Politico.
Politico piše i kako je Vučić u srpnju pompozno ugostio njemačkog kancelara Olafa Scholza i potpredsjednika Europske komisije za Zeleni dogovor Maroša Šefčoviča zbog potpisivanja sporazuma kojim se formalizira podrška EU projektu “Jadar”, uz koji je potpisano i nekoliko memoranduma s velikim proizvođačima automobila kao što su Mercedes-Benz i Stellantis.
Dva mjeseca ranije, Vučić je kineskog predsjedniku Xiju Jinpingu priredio još pompozniji doček, sa stotinama Srba koji su se okupili da ga pozdrave, mašući kineskim zastavama i kličući “čeličnom prijateljstvu” dvije zemlje, piše Politico.
“Iako bi to moglo iznenaditi neupućene promatrače, oba događaja su oličenje Vučićevog pristupa vanjskoj politici, koji se svodi na dobrodošlicu svima koji žele da investiraju – poput kineske tvornice bakra u Boru ili Rusije koja je dominantna na području nafte i plina – sve dok se drže podalje od unutarnjih pitanja Srbije”, stoji u članku.
Vučiću je ovaj Srbin ‘trn u oku’: Srpski tabloidi kao moćno oružje udaraju po nesretniku
‘U Vučićevoj Srbiji vrlo malo toga dospijeva’
Politico napominje i kako “u Vučićevoj Srbiji vrlo malo toga dospijeva” na televizije sa nacionalnom frekvencijom ako on ne odobri poruku”. Dodaje da je prilog o prosvjedima protiv litija za vikend trajao 24 sekunde u vijestima javnog servisa, za koji se navodi da “obično ignorira antivladine prosvjede”.
“Kada bi zahtjevi prosvjednika zaista bili pokriveni (u dominantnim medijima), javnost bi razumjela da se njihova zabrinutost prije svega tiče ekoloških pitanja.
Da bi zaobišli medijski mrak s kojim se suočavaju, prosvjednici su pribjegli blokiranju autocesta i prometnica. Tako će građani, koji u vijestima možda ne vide što se događa, biti fizički prisiljeni zaustaviti se i upoznati se s posljedicama kopanja rudnika”, piše briselski Politico.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.