Kako će Srbija osigurati 15 milijardi eura za organizaciju Svjetske izložbe EXPO 2027. godine? Odakle će Aleksandar Vučić pribaviti 2 milijarde i 700 milijuna eura za kupnju 12 novih višenamjenskih borbenih zrakoplova Rafalea. Uz ove, zvučne investicije, jednako pompozno zvuči i izgradnja novog nacionalnog stadiona u Beogradu koji će primati 55 tisuća gledatelja. Uzevši u obzir sve navedeno jasno je kako bi ove brojke bile teške za proračun jedne Njemačke, a kamoli Srbije s godišnjim proračunom od 15 milijardi eura.
Mnogi analitičari su uvjerenja da ako Vučić ne pokrene iskapanja litija sa zloglasnim Rio Tintom, Srbija će bankrotirati. Za svog nedavnog posjeta Beogradu, francuski predsjednik Emmanuel Macron finalizirao je sa srbijanskim kolegom detalje prodaje 12 borbenih zrakoplova Rafale. Posao je to vrijedan gotovo tri milijarde eura. Iako je službeni Pariz tih dana priopćio kako Macronov posjet za cilj ima ‘produbljivanje odnosa i bilateralne suradnje na području ekonomije, zdravstva, energetike i kulture’, jasno je kako se glavna riječ vodila oko srpske kupovine ‘Rafalea’.
S ovim borbenim zrakoplovima Srbija bi postala treća europska zemlja koja ih posjeduje, nakon Hrvatske i Grčke. No, kad je riječ o Francuskoj i Srbiji, u medijima se spominjala i suradnja na području nuklearne energije. Tako je srbijanski predsjednik Vučić tijekom posjeta Parizu u travnju rekao da bi se Srbija u opskrbi strujom spasila ako bi do 2035. godine uspjela napraviti nuklearni reaktor.
Драги Александре, драги српски пријатељи, хвала вам на тако топлом дочеку. Значајно смо унапредили однос између Србије и Француске. Наставићемо даље.
Имате пријатељство и поштовање Француске, као и моје лично. pic.twitter.com/Dd6zFsDrck
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 30, 2024
Čuva li Vučić francuskog asa u rukavu?
Srbija je potpisala Memorandum o razumijevanju s francuskom elektroprivredom. Ovo pitanje je aktualizirano kada se pojavila mogućnost da se novom strategijom razvoja energetike do 2040. godine izbjegne moratorij na izgradnju nuklearki koji postoji u Srbiji još od osamdesetih godina. Spominjala se i mogućnost skladištenja nuklearnog otpada iz Francuske, no iz Ministarstva energetike je to demantirano.
No, Radar piše o širem kontekstu Vučićeva odnosa s Europom, odnosno Europskom unijom. Valja li se u pozadini dogovor koji bi predsjedniku Srbije dao odriješene ruke da radi što želi? Naime, kako navode, Vlada Srbije je prijedlog dokumenta o kojem se Europska unija tek treba izjasniti sklonila od očiju javnosti. Tvrde, to nije bez razloga. Na temelju prijedloga Reformske agende Republike Srbije, koji je Vlada Srbije dostavila Odboru za europske integracije Narodne skupštine, borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, povećanje neovisnosti i efikasnosti pravosuđa te poboljšanje izbornih uvjeta, nalaze se jako nisko na ljestvici prioriteta srpskih vlasti.
Pojedini rokovi pokazuju da Srbija neće biti spremna za punopravno članstvo u EU do 2027. godine, kako je šef diplomacije Marko Đurić rekao na sastanku europskih ministara vanjskih poslova neformalne skupine ‘Prijatelji Zapadnog Balkana’ još u lipnju. Spomenuti prijedlog nije javno dostupan te se postavlja pitanje zašto ga srpske vlasti nastoje isključiti iz javne rasprave.
Ništa bez iskapanja litija
No, Radar je došao do Reformske agende Srbije o kojoj se Europska komisija tek treba izjasniti. Europski odgovor bi trebao Srbiji stići ovih dana. Letimičan pogled sugerira da eurointegracije nisu prioritet srpske Vlade. Ako EK ipak prihvati sve propisane korake, ali i rokove predložene za njihovo provođenje, bit će to jasan pokazatelj da se koaliciji oko Vučića i Srpske napredne stranke daju odriješene ruke da Srbijom vlada kako želi, vjerojatno u zamjenu za realizaciju projekta Jadar, odnosno kopanja litija od strane kompanije Rio Tinto.
Sve se to događa uz punu svijest EU da Srbija s aktualnom vlasti jednostavno ne može postati članica Unije. Rijetko gdje je u prijedlogu Reformske agende ova opasnost očita kao u slučaju roka za reviziju i usvajanje odgovarajućih propisa radi provođenja ključnih preporuka Ureda za demokraciju i ljudska prava i Savjeta Europe u cilju poboljšanja izbornog okvira.
Vučić u vili pjevao Macronu, odabir pjesme je baš zanimljiv: ‘Veoma emotivno’
Planirano je da preporuke međunarodnih promatrača za poštene izborne uvjete budu ispunjene i primijenjene najkasnije do prosinca 2025. godine. Dovoljno vremena za, zlu ne trebalo, još jedan neregularni izborni ciklus kojim će SNS konsolidirati vlast i primiriti masovne prosvjede protiv projekta Jadar.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.