“Nemojte pogriješiti, Sjedinjene Države potpuno, potpuno, potpuno podržavaju Izrael”, izjavio je američki predsjednik Joe Biden kratko nakon iranske odmazde zbog izraelskih likvidacija vođe Hezbollaha Hassana Nasrallahe i šefa politbiroa Hamasa Ismaila Haniye.
“Ovo je potpuno neprihvatljivo i cijeli svijet bi to trebao osuditi. Početna izvješća pokazuju da je Izrael, uz aktivnu potporu Sjedinjenih Država i drugih partnera, učinkovito porazio ovaj napad”, poručio je državni tajnik Antony Blinken nakon “neučinkovitog” iranskog napada.
“Jasno smo dali do znanja da će biti posljedica – teških posljedica – za ovaj napad i radit ćemo s Izraelom da to bude slučaj”, obećao je američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
Iran’s unprovoked attack came after Israel peacefully committed a year-long genocide, starved 2.1 million, carried out multiple assassinations, murdered 162 journalists/222 UN workers, launched large-scale terror attacks in Beirut, and invaded Lebanon. Why is Iran like this?
— Zebedy (@zebedy1997) October 1, 2024
Američki prsti
U svijetlu ovih osuda, valjalo bi se podsjetiti kako je ono što je dovelo do iranskog razornog vojnog odgovora – zaključno s barbarskim napadom izraelskih oružanih snaga na Libanon – potaknuo upravo – Washington.
Naime, kako piše Politico, “predsjednikov savjetnik Amos Hochstein (rođeni Izraelac koji je služio u redovima IDF-a) i Brett McGurk, koordinator Bijele kuće za Bliski istok, rekli su najvišim izraelskim dužnosnicima proteklih tjedana da se SAD složio sa širokom strategijom izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da se vojni fokus Izraela prebaci na sjever protiv Hezbollaha”. “Hochstein i McGurk prenijeli su svojim izraelskim kolegama to – iako su i dalje pozivali na oprez pristup — da je trenutak vjerojatno bio prikladan za takav potez, osobito nakon što je Hezbollah značajno degradiran u prethodnim mjesecima”, navodi se u tekstu ovog izrazito prozapadnog medija.
Politico nastavlja: “Iza kulisa, Hochstein, McGurk i drugi najviši dužnosnici američke nacionalne sigurnosti opisuju izraelske operacije u Libanonu kao trenutak koji određuje povijest – trenutak koji će preoblikovati Bliski istok na bolje u godinama koje dolaze.”
The pure joy in Gaza as Iranian missiles cover the sky above Tel Aviv. pic.twitter.com/LStF3yV6y7
— kakasloi 🔻☭ (@kakasloi) October 1, 2024
Zabrinutost Pentagona
A da je Bidenova administracija izabrala izraelsku regionalnu nadmoć umjesto sigurnosti svih uključenih aktera, pokazuje i to što se “nisu svi u administraciji složili s odlukom Izraela, unatoč podršci unutar Bijele kuće”, prema američkim dužnosnicima. “Odluka da se usredotoči na Hezbollah izazvala je podjele unutar američke vlade, izazivajući protivljenje ljudi unutar Pentagona, State Departmenta i obavještajne zajednice koji su vjerovali da bi potez Izraela protiv militantne skupine koju podupire Iran mogao uvući američke snage u još jedan bliskoistočni sukob” sugerira Politico.
Dakle, aktualna američka administracija je odlučila ići protiv upozorenja iz Pentagona i obavještajne zajednice o neodrživosti izraelske invazije na Libanon, paralelno riskirajući uvlačenje Sjedinjenih Država u regionalni rat. A koliko je situacija ozbiljna, pokazuje i izjava State Departmenta o tome da je “zabrinut zbog rastućeg broja civilnih žrtava u Libanonu.”
Međutim, najnevjerojatnije od svega je samo opravdanje Tel Aviva za grubi nasrtaj na Libanon. Naime, izraelski dužnosnici su rekli da napadi na njihovog sjevernog susjeda nisu zamišljeni kao uvod u rat, već kao strategija “deeskalacije kroz eskalaciju.” Inače, ova teorija ima dugu povijest u vojno-političkim strategijama, osobito unutar američke vanjske politike i ruske nuklearne strategije te počiva na pretpostavci da će prijetnja ili upotreba veće sile prisiliti protivnika na povlačenje i diplomatsko rješenje. No, u stvarnosti, ovakvi potezi često izazivaju još veće nasilje i destabilizaciju, što su, uostalom, potvrdili i jučerašnji događaji.
Wow.
Iran’s missiles successfully hit Israel’s Nevatim Air Base in the Negev. pic.twitter.com/fz96hA3Uj0
— sarah (@sahouraxo) October 1, 2024
Imperijalna agresija
Tome unatoč, na pitanje vidi li Bidenova administracija ikakve tragove eskalacije u onome što je Izrael činio proteklih nekoliko tjedana, glasnogovornik Državnog tajništva SAD-a, Matthew Miller, kaže: “Očito, napravili su stvari da prošire sukob, ali ako pogledate koje su to akcije poduzeli, privodili su teroriste pravdi … Iran je lansirao napad države na državu kako bi zaštitio i obranio terorističke skupine koje je oformio, njegovao i kontrolirao. Stoga, postoje razlike između akcija koje je Izrael poduzeo da obrani svoje civile, i onih iranskih. To je veoma drugačija vrsta napada.”
U svakom slučaju, činjenica da Iran može “lansirati napad na državu” udaljenu 1500 kilometara bi – makar za lucidne donositelje odluka – trebao biti otrežnjujući podsjetnik za Washington o ranjivosti njegovih vlastitih baza koje su mnogo bliže Iranu, ako ih SAD odluči upotrijebiti za pokretanje (još jedne) imperijalne agresije.
Svakako, vrijedi se prisjetiti kako se, prije godinu dana – gotovo u dan – Jake Sullivan hvalio: “Bliski istok je tiši danas nego što je ikad bio u posljednja dva desetljeća.” S ovakvim ljudima na čelu američke “Nacionalne sigurnosti” nije ni čudo da svijet gori. A ništa bolji nisu ni oni iz Tel Aviva koji su 9. listopada odbili Hamasovu ponudu o puštanju svih izraelskih ratnih zatočenika, u zamjenu za otkazivanje kopnene invazije na Gazu. Nažalost, zbog nesposobnosti i/ili kriminalnih aspiracija ovih partnerskih političkih elita, Netanyahu je nakon atentata na Nasrallahu dobio upravo ono što želi. “Razgovarali smo o tome kako su Sjedinjene Države spremne pomoći Izraelu u obrani od ovih napada i zaštititi američko osoblje u regiji”, obećao je Biden, koji “potpuno, potpuno, potpuno podržava Izrael” u guranju svijeta prema svakim danom sve bližem – Trećem svjetskom ratu.
Za još ovakvog sadržaja upratite autorov X profil i Substack.
Napad Irana je pokazao svu impotenciju željezne kupole, ali Izrael ne staje: ‘Ovo je rat’