Objavljeno prije 6 h i 20 min
U našim vodama, kaže ribolovac Željko, ima šarana, somova, štuka, amura i babuški
ĐURĐENOVAC
Ribnjaci u Đurđenovcu, kojima gospodari Športsko ribolovno društvo Đurđenovac, pravi su mali raj za sportski i rekreacijski ribolov.
Na lokaciji se nalaze tri ribnjaka (table) za ribolov, a lovi se na dva. Dva ribnjaka površine su oko pet hektara, plitki su i u skoroj budućnosti trebat će ih produbljivati. Treći, novouređeni ribnjak, površine je šest hektara i prosječne dubine približno 180 metara. Namijenjen je za ribolov po sistemu ‘‘ulovi i pusti‘‘. Poribljen je velikim primjercima šarana i amura. Oko table je uređen teren, koji će biti i dodatno obogaćen sadržajima kako bi se zadovoljile potrebe ribolovaca.
Đurđenovački ribnjaci idealno su odredište za ribolovce koje, uz druženje, opušta i odmara pecanje u mirnoj prirodi. Željko Belak, kojeg smo zatekli na ribnjacima, strastveni je ribolovac i jedan od glavnih u ribolovnom društvu kada je riječ o održavanju površina oko ribnjaka.
– Redovito sam na ribnjacima. Ako nisam postavio štapove, onda sam u traktoru i kosim. Održavam površine oko ribnjaka i ribičkog doma – govori nam Željko, koji je proveo cijelu noć u ribičkoj kućici, ali ništa nije ulovio.
– Nije bilo rezultata, ali nije to važno. Nije mi toliko do ribe i ne zanima me hoću li i koliko uhvatiti. Jednostavno, volim doći i dobro mi dođe ovo opuštanje i razbibriga. Ne moram uvijek spavati kod kuće – smije se Željko i dodaje kako je njegova supruga već naviknula da krevet u spavaćoj sobi zamijeni ribičkim ležajem. Prema njegovim riječima, u đurđenovačkim ribnjacima ima različite ribe.
– U našim vodama ima šarana, somova, štuka, amura i babuški. Ima i kapitalaca s kojima se samo fotografiramo i vraćamo ih u vodu. Iz ove, druge, table uhvatio sam soma od 3,7 kilograma, ali bilo je i većih ulova. Zbog posla, u ribolov uglavnom idem vikendom. I uglavnom su to đurđenovački ribnjaci – priča nam taj vješti ribolovac, koji se športsko-rekreacijskim ribolovom bavi 44 godine.
Bacili smo malo oko na ribolovni pribor i opremu.
– Kao i svaki hobi, ribolov može biti skup sport. Na tržištu je velik izbor ribolovnih štapova, rola, najlona i mamaca, znači osnovnog pribora. Ali ima tu i dodatne opreme, od šatora, ležaljki i stolica do odjeće, opreme za kampiranje – kaže naš sugovornik.
Poznato je da oni najstrastveniji ribiči ne štede na dobroj opremi, daju si dovoljno vremena za hobi i znaju se opustiti. To potvrđuju i Matej iz Đurđenovca i Danijel iz Donje Motičine. Podignuli su šator i ostat će dva dana. Udice na tri štapa stalno su u vodi, a svi su opremljeni alarmom za ugriz. Kad riba zagrize, alarm se oglasi, a Matej i Danijel spremni su za borbu s ribom. U ribolovnu opremu, kažu, mnogo su uložili.
– Samo je šator koštao tisuću eura, a postolje za štapove 400 eura. Kada nešto volite, onda to nema cijenu – rekao nam je Matej.
U pecanju uživa i 13-godišnji Noa Uldrijan iz Beljevine, koji je došao u pratnji svoje rođakinje. I dok je on iščekivao ulov, rođakinja je uživala u netaknutoj prirodi i ugodnoj ljetnoj hladovini.
– Volim ići na đurđenovačke ribnjake. Nije važno jesam li nešto upecao. Važno je biti vani, na zraku, i u prirodi – kaže Noa, jedan od najmlađih članova ribolovnog društva. Dodaje kako ovaj vikend odlazi u Sloveniju kod rodbine, a vrijeme će iskoristiti za ribolov.
U neposrednoj blizini ribnjaka nalazi se i zapušteni bazen, koji je prije gotovo tri desetljeća bio pun kupača. Bazen je napunjen vodom, a ribolovnom društvu koristi kao improvizirano zimovalište za raznu neplemenitu bijelu ribu, uglavnom babuške.
Spomenimo da Športsko ribolovno društvo Đurđenovac ima približno 180 članova i u sastavu je Zajednice športsko-ribolovnih udruga Donji Miholjac.
Snježana Fridl