Kad bi znali vrijednost patnje, nikad je se ne bi odrekli.” Ove riječi svetog Padre Pija, poznatog stigmatičara i mistika 20. stoljeća, odjekuju s osobitom težinom u vremenu kada mnogi bježe od boli i nevolje. A ipak, kršćanska duhovnost kroz stoljeća iznova podsjeća: patnja, sjedinjena s Bogom, postaje izvor milosti, snage i otkupljenja – ne samo za onoga tko trpi, nego i za cijelu Crkvu.
Bez obzira vjeruje li netko u Boga ili ne, određena količina trpljenja neizbježan je dio ljudskog života. No, ono što čini razliku jest unutarnji stav prema toj patnji. Osoba koja svoje kušnje prikazuje Bogu pronalazi mir i svrhu; ona koja ih odbija, riskira zapasti u ogorčenost i očaj – a njezina patnja tada ostaje bez duhovnog ploda.
U tom duhu, Crkva potiče vjernike na molitvu prikazanja, osobito kroz jednostavan, ali moćan oblik – Jutarnju molitvu nadoknade. Riječ je o molitvi kojom se svaki čin, misao, osjećaj i djelo toga dana posvećuje Bogu, pretvarajući svakodnevicu u priliku za sudjelovanje u Kristovu otkupiteljskom djelu.

Milosti koje ostaju neiskorištene
Mnoge milosti, tvrde duhovni autori, propadaju jer ih nitko ne prikazuje. Zamislimo samo koliko se duhovnog blaga izgubi svakoga dana u bolnicama, domovima za starije, radnim mjestima i obiteljima – jednostavno zato što trpljenja nisu sjedinjena s molitvom.
Prema ukazanjima Gospe u Fatimi, mnoge duše odlaze u propast jer nema nikoga tko bi se molio za njih ili prikazao svoje patnje u njihovu korist. “Pogledajte, djeco, duše siromašnih grešnika”, rekla je Gospa vidiocima, “jer nije imao tko moliti za njih.”
Iskrena i redovita molitva prikazanja mijenja to stanje. Ona daje smisao i nadnaravnu vrijednost čak i najmanjoj žrtvi: dugom danu na poslu, strpljenju u bolesti, podnošenju obiteljskih teškoća, čak i prometnoj gužvi ili zategnutoj komunikaciji. Sve to postaje sredstvo milosti.
Svjedočanstvo iz Fatime
Jedno dojmljivo svjedočanstvo dolazi iz svetišta u Fatimi, gdje je osoba prisustvovala blagoslovu bolesnika. Okružena onima u invalidskim kolicima, na štakama i nosilima, u molitvi je zatvorila oči. Tada je, kako svjedoči, vidjela duše odjevene u bijelo kako izlaze iz čistilišta i ulaze u nebo. Ta vizija podsjetnik je da Bog koristi i najmanju žrtvu – ako je prikazana s ljubavlju – kao oruđe spasenja drugih.
Moćna molitva zagovora od sedam riječi koju će Bog rado uslišati
Jutarnja molitva koja posvećuje dan
Jutarnja molitva nadoknade izgovara se po ustajanju, a preporučuje se njezino često obnavljanje tijekom dana. Možete je staviti na noćni ormarić, ogledalo ili kuhinjski zid kao svakodnevni podsjetnik.
Jutarnja molitva nadoknade:
“O Isuse, kroz Bezgrešno Srce Marijino, i u sjedinjenju sa Svetom žrtvom Mise koja se prinosi u cijelom svijetu, nudim Ti sve svoje molitve, djela, radosti i patnje ovog dana kao nadoknadu za počinjena djela protiv Bezgrešnog Srca Marijina, za moje grijehe i grijehe cijeloga svijeta. Amen.”
Nema osobe koja nije pozvana sudjelovati u ovoj svakodnevnoj liturgiji srca. Bilo da ste roditelj, student, umirovljenik ili radnik – vaš dan može postati sveta liturgija života. Ne dopustite da dan prođe bez prikazanja. Jer svaki trenutak, prikazan Bogu, može postati most spasenja za vas i za druge.
Uranjanje u Kristovu Krv: Moćna molitva koja mijenja živote, tjera demone, svaki strah i sve posvećuje