U svojoj nedavnoj analiz pod naslovom „Američko-ruske igre oko Irana: Ovako to radi tajna diplomacija, kad se već čini da je sve izgubljeno“ naš je urednik Zoran Meter pisao o zahuktaloj američko-ruskoj diplomaciji iza čvrsto zatvorenih vrata, gdje je opširnije govorio i o položaju Irana u kontekstu pokušaja normalizacije odnosa između Moskve i Washingtona s naglaskom na sve veći politički i obrambeni utjecaj Rusije na Iran.
Poglavito nakon što je Iran s početkom 2024. godine postao punopravni član kluba BRICS i prije toga Šangajske organizacije – SCO, a naročito nakon što su 17. siječnja predsjednici Vladimir Putin i Masoud Pazeshkian u Moskvi potpisali dugoročni rusko-iranski sporazum o strateškoj suradnji.
U istoj analizi navedeno je, između ostaloga, kako je Putin krajem prošle godine na Valdajskom debatnom klubu u Moskvi javno dao do znanja kako postoje određeni američko-ruski kontakti (još i prije ustoličenja Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a koje je uslijedilo 20. siječnja ove godine) po pitanju iskorištavanja ruskog utjecaja u bliskoistočnoj regiji oko postizanja po sve ključne regionalne igrače povoljnog sporazuma o rješenju svih opterećujućih sigurnosnih pitanja – što uključuje i Iran i palestinsko pitanje.
Da je to vjerojatno tako potvrđuju prvi međusobni pregovori SAD-a i Irana pod Trumpovom administracijom uopće – uključujući i njegov prvi mandat od 2017. do 2021. Godine, na kojima je središnja tema bila ona o iranskom nuklearnom ,programu, a vjerojatno i o „trgovini istim“ jer i Teheran itekako ima svoje zahtjeve i sigurno ne želi „svoju kožu prodati u bescjenje“.
A da se ovo potonje ne bi dogodilo trebala bi se očito potruditi Moskva, o čemu bi mogla svjedočiti i dana prispjela vijest dobro informiranog, pogotovo po regionalnim, bliskoistočnim temama – saudijskog medija Asharq Al-Awsat.
Iranski šef diplomacije putuje u Moskvu
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi posjetit će Rusiju ovog tjedna, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova. Namjerava se konzultirati s Moskvom u vezi s posljednjim razgovorima između Irana i Sjedinjenih Država održanih u subotu u Omanu.
Iran pojačava diplomatske napore u rješavanju svog nuklearnog spora sa Zapadom, kao i u otpuštanju pritiska svog sankcioniranog gospodarstva, te bi ovaj tjedan trebao primiti UN-ovog nuklearnog nadzornika Rafaela Grossija, prema glasnogovorniku Ministarstva vanjskih poslova Esmaeilu Baghaeiju.
Iran i SAD rekli su da su prošli tjedan održali “pozitivne” i “konstruktivne” razgovore u Omanu i dogovorili se da će se u subotu ponovno okupiti u dijalogu koji je trebao riješiti eskalirajući nuklearni program Teherana.
Put ministra vanjskih poslova u Moskvu održat će se krajem tjedna, rekao je Baghaei. U Iranu tjedan završava u petak. Putovanje je “planirano unaprijed, ali bit će konzultacija u vezi s razgovorima sa SAD-om”, rekao je Baghaei.
Iran daje “iskrenu priliku” izravnim pregovorima s SAD-om ovaj vikend
Ne slažu se oko namjene iranskog nuklearnog programa
Sjedinjene Države optužuju Iran da teži nuklearnom oružju. Teheran kaže da je njegov nuklearni program isključivo u civilne svrhe. Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je vojnom akcijom ako se ne postigne dogovor o zaustavljanju iranskog nuklearnog programa i rekao je u nedjelju da se sastao sa savjetnicima za Iran i da očekuje brzu odluku.
Rusija, sa stalnim mjestom u Vijeću sigurnosti UN-a s pravom veta, igrala je ulogu u nuklearnim pregovorima između Zapada i Irana kao saveznik Teherana i potpisnik nuklearnog sporazuma iz 2015. koji su SAD napustile 2018.
Moskva je pozvala na fokusiranje na diplomatske kontakte umjesto na akcije koje mogu dovesti do eskalacije. Prošli tjedan Rusija, Kina i Iran održali su konzultacije na stručnoj razini o iranskom nuklearnom programu u Moskvi.
Američko-ruske igre oko Irana: Ovako to radi tajna diplomacija, kad se već čini da je sve izgubljeno