Talijanski UniCredit zatražio je od najvišeg suda Unije da preispita zahtjev ECB-a
UniCredit se obratio najvišem sudu EU-a da pojasni nalog koji je izdala Europska središnja banka (ECB) talijanskoj instituciji da smanji svoju prisutnost u Rusiji.
Zajmodavac je podnio zahtjev Općem sudu Europske unije za “konačno pravno pojašnjenje” obveza koje je postavila ECB za ukidanje poslovanja u Rusiji, stoji u priopćenju UniCredita u ponedjeljak.
UniCredit je priopćio da je, iako udovoljava zahtjevu regulatora da smanji svoje aktivnosti u Rusiji, zabrinut “o uvjetima pod kojima se to smanjenje mora dogoditi kako je predviđeno odlukom koju je izdala ECB, što nadilazi trenutni pravni okvir.”
ECB je izvršio pritisak na banke iz EU-a koje posluju u Rusiji da ubrzaju svoj izlazak iz zemlje zbog prijetnje oštrijih američkih sankcija Moskvi zbog sukoba u Ukrajini.
U svibnju je regulator sa sjedištem u Frankfurtu poslao pisma zajmodavcima sa zahtjevom za “plan akcije” kako bi već u lipnju okončali svoje poslovanje u Rusiji.
UniCredit trenutno ima drugu najveću izloženost ruskom tržištu među bankama sa sjedištem u EU, a uključena je i na popis 13 sistemski važnih kreditnih institucija Ruske središnje banke. Druge banke iz EU-a – uključujući austrijsku Raiffeisen Bank International (RBI), nizozemski zajmodavac ING, njemačke Commerzbank i Deutsche Bank, mađarsku OTP banku, talijansku Intesa SanPaolo i švedski SEB – također održavaju prisutnost na ruskom tržištu unatoč zapadnim sankcijama.
Najavljujući svoje pravno osporavanje, banka je napomenula da je smanjila svoju prekograničnu izloženost Rusiji za 91%, a domaću izloženost za 65% od veljače 2022.
Talijanski zajmodavac rekao je da bi prijava mogla potrajati nekoliko mjeseci i zatražio privremenu suspenziju odluke regulatora.
“Okolnosti bez presedana, složenost svojstvena geopolitičkom i gospodarskom scenariju i nedostatak usklađenog regulatornog okvira primjenjivog na njega te potencijal za ozbiljne neželjene posljedice provedbe odluke koja bi utjecala ne samo na ruske podružnice.” natjerao UniCredit da traži jasnoću.
Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani pozdravio je izazov banke, rekavši da ECB “mora uzeti u obzir situaciju u kojoj talijanske tvrtke posluju u Rusiji, u skladu sa sankcijama EU-a.”
“Ishitrene odluke samo riskiraju štetu talijanskim i europskim tvrtkama,” Reuters ga je prenio.
UniCredit posluje u Rusiji putem podružnice, s oko 3100 zaposlenika i više od 50 podružnica.