Saudijska Arabija je danas inaugurirala svoju prvu bateriju američkog raketnog sustava Terminal High Altitude Area Defense (THAAD).
Raspoređivanje sustava dio je šireg obrambenog projekta usmjerenog na jačanje sposobnosti protuzračne obrane kraljevstva i osiguranje zaštite vitalne strateške infrastrukture i nacionalnih interesa, izvijestila je Saudi Press Agency.
Sustav THAAD je napredni američki proturaketni obrambeni sustav dizajniran za presretanje i uništavanje balističkih projektila u njihovoj završnoj fazi leta, izvan ili unutar atmosfere. Koristi radarski sustav velike daljine kako bi rano otkrio prijetnju i lansirao presretače koji kinetičkim udarom (bez eksploziva) uništavaju cilj u zraku. THAAD je ključan za obranu od srednjeg i dugog dometa balističkih projektila i često se koristi u kombinaciji s drugim sustavima za višeslojnu proturaketnu zaštitu.
Regionalna geopolitička slika
Svečanost je održana u Institutu protuzračne obrane u Džedi, nakon uspješnog završetka testiranja sustava, evaluacije i terenske obuke osoblja u Saudijskoj Arabiji. Saudijska Arabija postaje druga zemlja Perzijskog zaljeva nakon UAE koja je rasporedila sustav THAAD. Emirati su 2011. postali prva nacija izvan SAD-a koja je nabavila sustav proturaketne obrane, kupivši dvije baterije koje su postale operativne 2016. Katar će također nabaviti ovaj sustav rekao je američki predsjednik Donald Trump tijekom posjeta u svibnju u sklopu regionalne turneje koja je uključivala Saudijsku Arabiju i UAE. Rekao je da je kupnja dio posla vrijednog 42 milijarde dolara o opskrbi Katara američkom vojnom opremom.
Sustavi su raspoređeni zbog strateških, obrambenih i političkih razloga, a glavni ciljevi su obrana od balističkih projektila i jačanje regionalne sigurnosti u suradnji s SAD-om. Naravno, glavna prijetnja ovim zemaljama dolazi iz Irana i iranskih posrednika u regiji. Bilo je govora i o zajedničkoj proturaketnoj obrani i sustavu dojave zaljevskih zemalja s Izraelom (taj projekt bi mogao biti usporen zbog sve jačeg panmuslimanskog sentimenta usmjerenog protiv Izraela). Jasno, sve ovo je pod pokroviteljstvom SAD-a.
Američko Ministarstvo obrane potvrdilo je 2019. godine sporazum o prodaji sustava THAAD Saudijskoj Arabiji, kao dio ugovora o naoružanju vrijednog 110 milijardi dolara potpisanog tijekom prve Trumpove administracije. Prema sporazumu objavljenom 2022. s američkim obrambenim dobavljačem Lockheed Martinom, Saudijska Arabija će proizvoditi lansere presretača i spremnike. Nije određen vremenski okvir za početak proizvodnje.
SAD je u listopadu prošle godine rasporedio dvije THAAD baterije u Izrael, a sustav je navodno korišten tijekom nedavnog 12-dnevnog rata s Iranom. Sustav THAAD se također koristi u Južnoj Koreji, Japanu i Tajvanu.
Washington pregovara o slanju moćnog oružja u Izrael