Neki vjeruju da je tajkun rođen u Sankt Peterburgu platio svoju naivnost, drugi žele da njegova domovina intervenira
U subotu navečer francuska policija uhitila je osnivača i frontmena Telegrama Pavela Durova. Rođeni Sankt Peterburg – koji je također državljanin Francuske, UAE i St Kittsa & Nevisa – tek treba biti optužen, ali novinske kuće tvrde da mu prijeti duga zatvorska kazna.
Ovdje neki vodeći ruski mediji i politički glasovi reagiraju na vijest koja je potresla internet.
Dmitrij Medvedev, šef ruskog Vijeća sigurnosti i bivši predsjednik Rusije:
Prije nekog vremena, doista davno, pitao sam Durova zašto ne želi surađivati s agencijama za provođenje zakona o teškim zločinima. ‘To je moj principijelan stav’ rekao je. ‘Onda ćete imati ozbiljne probleme u svakoj zemlji’ rekao sam mu.
Mislio je da su mu najveći problemi u Rusiji, pa je otišao i potom dobio državljanstvo i/ili boravak u drugim zemljama. Želio je biti briljantan ‘svjetski čovjek’ koji bi mogao savršeno dobro živjeti bez svoje domovine. Ubi bene ibi patria (gdje ima kruha, ima i zemlje)!
Pogrešno je izračunao. Za sve naše zajedničke neprijatelje, on je i dalje Rus – i stoga nepredvidiv i opasan. Druge krvi. Svakako ne Musk ili Zuckerberg (koji, usput, aktivno surađuje s FBI-em). Durov bi konačno trebao shvatiti da se domovina, kao i vremena, ne bira…
Fjodor Lukjanov, glavni urednik časopisa Russia in Global Affairs:
Modernost se kreće tajanstvenim putevima. U određenom smislu, Pavel Durov bi mogao zauzeti mjesto koje je nedavno napustio Julian Assange (koji se, uzgred rečeno, još nije oglasio otkako je pušten na slobodu). Međutim, Assange je bio utjelovljenje kolektivne ljevice, koja je bila najistaknutija u postavljanju pitanja njegova progona. Durova će, s druge strane, braniti konzervativni bok.
Andrej Medvedev, novinar, TV voditelj, političar i potpredsjednik moskovske Gradske dume
Uhićenje Durova samo po sebi možda ne bi izazvalo komešanje u Rusiji. Da nije bilo jedne okolnosti.
Kako to već biva, on je glavna figura u sadašnjem ratu. Telegram je alternativa zatvorenoj vojnoj komunikaciji. Vjerojatno će od danas pitanje stvaranja vojnog glasnika za našu vojsku postati vitalno.
Koliko dugo će Telegram ostati onakav kakav poznajemo i hoće li uopće ostati kao glasnik, sada je teško predvidjeti.
Evgeny Primakov, voditelj Savezne agencije za Zajednicu neovisnih država, (ruske) sunarodnjake koji žive u inozemstvu i međunarodnu humanitarnu suradnju
O Pavelu Durovu: ne zaboravite da je ‘demokracija’ vladavina demokrata, ne obazirite se na sve te stvari o ‘slobodi’. Zato zapadna Europa i širi zapadni svijet imaju najviše demokracije.
Također imajte na umu kako ruska služba (britanske državne televizije) BBC-ja primjetno drži jezik za zubima u vezi s uhićenjem Durova. Prvo, jer urednici nisu dobili upute (iz Londona); drugo, jer kako to objasniti a da svoje drage prijatelje ne stave u loše svjetlo; treće, ponavljam, moć demokrata. Nije zli FSB strpao slobodoljubivog borca za slobodu u zatvor. Ovo je drugačije, morate razumjeti.
Margarita Simonyan, glavna urednica RT-a
Pavel Durov napustio je Rusiju kako bi izbjegao suradnju sa sigurnosnim službama. Čak je postao Paul du Rov. Djelomično je surađivao sa zapadnim obavještajnim službama – barem je striktno slijedio naredbe da blokira RT u onim zemljama u kojima smo pod sankcijama. Nije mu pomoglo.
Koja je glavna pouka iz priče o Durovu? Svatko tko je koristio Telegram za osjetljive razgovore/tekstove neka ga sada izbriše i nikada ga više ne koristi. Zato što je Durov uhićen da mu oduzme ključeve. I on će ih se odreći.
Georgy Bovt, politički analitičar, novinar
Rusija i Azerbajdžan imaju ugovor od 22. prosinca 1992. o uzajamnoj pravnoj pomoći i pravnim odnosima u građanskim, obiteljskim i kaznenim stvarima. Dakle, u teoriji, Rusija je mogla izdati nalog za uhićenje Durova, prošlog tjedna, pod otprilike istim optužbama kao i Francuzi, a zatim zatražiti njegovo izručenje iz Azerbajdžana, kamo je odletio prije odlaska u Francusku.
Nakon toga uslijedilo bi opće zapadnoeuropsko zapomaganje o ‘kršenju ljudskih prava i gaženju slobode govora’ od strane dvaju autoritarnih ‘krvavih režima’. Pogotovo ako je – a bilo bi lako izgraditi slučaj – za što bio optužen “diskreditiranje” ruska vojska. Durov bi bio proglašen ‘zatvorenikom savjesti’ i pokrenula bi se borba za njegovo oslobađanje. Ali uhićenje u Le Bourgetu je, naravno, drugačije.
Vjačeslav Davankov, zamjenik predsjednika Državne dume, čelnik stranke Novi narod:
Prema medijskim izvješćima, Pavel Durov je uhićen u Francuskoj. Teško da je itko učinio više za razvoj digitalnih usluga u Rusiji i svijetu od njega.
Sada ga se mora izvući. Pozivamo ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova da pozove francuske vlasti da puste Durova iz pritvora.
Njegovo uhićenje moglo bi biti politički motivirano i alat za pristup osobnim podacima korisnika Telegrama. To se ne smije dopustiti.
Prema medijskim izvješćima, francuske agencije za provođenje zakona vjeruju da je Durov umiješan u ‘trgovinu drogom, zločine protiv djece i prijevare’ zbog Telegramovog ‘nedostatka umjerenosti i suradnje sa zakonom.’ Svijet nema niti jedan glasnik gdje se takva kršenja ne događaju. Ali nekako nitko ne hapsi niti zatvara njihove vlasnike. A to se sada ne bi smjelo dogoditi.
Ako francuske vlasti odbiju pustiti Durova iz pritvora, predlažem da se učini sve kako bi se on prebacio na teritorij Ujedinjenih Arapskih Emirata ili Ruske Federacije. Uz njegov pristanak, naravno.
***
Nisam mislio da ću ikada izaći s takvom inicijativom. Ali predlažem da (ruski regulator) Roskomnadzor privremeno ograniči pristup web stranicama francuskih tvrtki i organizacija koje zarađuju u Rusiji. A dok Pavel ne bude pušten na slobodu, to trebaju činiti sve zemlje svijeta koje poštuju slobodu i privatnost dopisivanja svojih građana. Francuzi razumiju jezik novca bolje od bilo koje diplomacije.