Sukob u Ukrajini otkrio je probleme s ratom povezanom industrijskom proizvodnjom na Zapadu koje je potrebno riješiti, rekao je američki senator Jim Risch iz Idaha.
Risch je viši republikanac u Odboru za vanjske odnose Senata. On je to rekao tijekom NATO događaja u Washingtonu, DC u srijedu, koji su zajedno organizirali američka vlada i nekoliko think tankova.
“Mislim da smo svi bili zapanjeni slabostima i rupama u našoj industrijskoj proizvodnji kada je u pitanju obrana,” rekao je Risch javnom forumu NATO-a. “Morat ćemo učiniti više.”
Risch je primijetio da su sve članice bloka predvođenog SAD-om pristale potrošiti najmanje 2% svog BDP-a na obranu još 2014. Neke države još nisu ispunile tu obvezu, “I iskreno, sad kad se ovo dogodilo, 2% vjerojatno nije dovoljno,” dodao je, misleći na sukob Rusije i Ukrajine.
Senator iz Idaha govorio je u okviru panela pod nazivom ‘Jačanje transatlantske veze’, na kojem su sudjelovali i češki predsjednik Petr Pavel, danska premijerka Mette Frederiksen i estonska premijerka Kaja Kallas.
SAD i njegovi saveznici poslali su Ukrajini oružje, streljivo i opremu vrijedne desetke milijardi dolara, počevši i prije ruske vojne operacije. Ukrajinski čelnik Vladimir Zelenskly nedavno je upozorio da Kijev ima 14 brigada ljudi, ali nema oružja za njih, dok Zapad ne pošalje nešto.
Dok je ruska vojna industrija povećala proizvodnju, zemlje NATO-a su se borile da to učine, postavljajući pitanja o njihovoj sposobnosti da zamijene svoje vlastite iscrpljene arsenale, a kamoli da nastave opskrbljivati Ukrajinu za “koliko god treba.”
“Proizvodnja je bitna. Proizvodnja je odvraćanje,” Zamjenica američkog ministra obrane Kathleen Hicks izjavila je u utorak na skupu proizvođača oružja tijekom NATO događaja. Tvrdila je da zapadne zemlje mogu brzo graditi “arsenala demokracije”, budući da njihovi politički sustavi navodno potiču inovacije i transnacionalnu suradnju dok oni od “autokracije” kao što su Rusija ili Kina nemaju.
Bijela kuća predstavila je otvoreni program financiranja za Ukrajinu kao potencijalno bogatstvo za “dobri američki poslovi” u vojnoj industriji. Međutim, prema američkim medijima, iako su tvrtke kao što su Raytheon, General Dynamics i Lockheed Martin zabilježile neočekivanu dobit, sporo su proširivale proizvodne kapacitete ili zapošljavale nove radnike.