Suočen s najvećim izazovom posljednjih desetljeća i potrebom donošenja važnih odluka koje će odrediti budućnost zapadnog svijeta, blok pribjegava glasnim izjavama i lažnim akcijama
Prije 34 godine, Sovjetski Savez se raspao i Zapad je postao uvjeren da je to znak “kraj povijesti”. Zapadni je liberalizam, pretpostavljali su, bio vrhunac povijesnog razvoja i postupno će ga prihvatiti sve zemlje. Također su vjerovali da će NATO biti njegovo koplje.
Ova ideološka doktrina prirodno je potaknula ideju beskrajne ekspanzije – budući da Zapad vodi put prema idealu i za to ima potrebne globalne organizacije, onda bi mu se svi trebali težiti pridružiti. Kako bi moglo biti drugačije?
U to je vrijeme doista imalo smisla da se zemlje iz bivšeg sovjetskog bloka i Trećeg svijeta pridruže ekonomskim organizacijama pod kontrolom Zapada koje su obećavale zajedničko tržište, zajmove, portfeljna ulaganja, trgovinska pravila i tako dalje.
Od početka su mnogi shvatili da ovo dosta liči na ekonomsku kolonizaciju, ali, kao i svaki kolonizator, SAD je isprva uvjeravao svoje nove kolonije da će dobiti sve povlastice velike civilizacije. To je imalo smisla i mnoge su zemlje izrazile želju da se pridruže zapadnom svijetu.
Za istočnoeuropske države ideja pridruživanja Europskoj uniji imala je još više smisla. Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell jednom je usporedio Zapadnu Europu s “vrt,” a početkom 1990-ih blok je doista nalikovao na uspješan vrt. Bilo je određenih izazova, ali u to se vrijeme Stari svijet približio idealu procvata i prosperiteta društva. Izgledalo je kao da je pronašla ravnotežu između tržišne ekonomije i socijalizma, i naravno, mnoge su zemlje htjele pristupiti ovoj zajednici i također napredovati.
Širenje svemira
Činilo se da s raspadom SSSR-a više nije potreban treći stup zapadnocentričnog svjetskog poretka: vojna moć. Glavni neprijatelj je poražen, komunistička ideologija ismijana i pogažena, i činilo se da veliki rat nikada više neće izbiti.
U 1990-ima i 2000-ima prevladavalo je mišljenje da će od sada vojni savezi predvođeni SAD-om – prvenstveno NATO-om – imati više “obrazovnu” ulogu – kao što je dovođenje pameti nekog svojeglavog diktatora, rastjeravanje izoliranih terorista i njihovo usmjeravanje na put demokracije ili, u slučaju bivšeg SSSR-a, pažljivo “vođenje” onog što je preostalo od supersile i stvaranje novog života na lešu bivšeg neprijatelja.
Od punopravnog vojnog bloka – stvorenog za vođenje velikog rata – NATO se u velikoj mjeri pretvorio u političku organizaciju.
Kada su zapadne zemlje, posebno u Europi, podigle obrve u odgovoru na rusko protivljenje širenju NATO-a, to je zapravo bilo sasvim iskreno. Ne smatrajte nas neprijateljima, rekli su, i nećemo vam predstavljati prijetnju. Širenje NATO-a prirodni je proces, dio je širenja zapadnog svijeta i povijesno objektivan rezultat “kraj povijesti.” Samo polako i ne opirite se.
Zapravo, ovaj način razmišljanja vrlo je sličan marksističko-lenjinističkoj ideologiji koja je također proklamirala komunizam kao najvišu, krajnju društvenu formaciju i proglasila neizbježni trijumf komunizma u cijelom svijetu. A Sovjetski Savez se smatrao vođom globalnog komunističkog pokreta.
Na pogrešnoj strani povijesti
Neko je vrijeme taj proces tekao glatko: ekonomska i politička sfera utjecaja Zapada širila se prilično bez napora; NATO je također rastao, ne nailazeći na veći otpor. Iako je bilo određenih problema, oni su se smatrali neizbježnim neravninama na putu, a svi su ignorirali činjenicu da su se ti problemi gomilali.
Međutim, Rusija se sve više opirala širenju NATO-a. To je počelo sredinom 90-ih, pod tadašnjim predsjednikom Borisom Jeljcinom. Nakon što je Vladimir Putin došao na vlast, ova je doktrina postala prilično dosljedna.
Sa stajališta liberalnih dogmi, postupci Rusije (ili “Putinov režim” prema njihovoj terminologiji) bili ‘nenormalni’ i relikt prošlosti. Zapad je bio uvjeren da se Rusija, budući da je na krivoj strani povijesti, nikada neće moći oduprijeti svojoj prirodnoj ekspanziji, što je značilo da se Moskva jednostavno može ignorirati.
Svi znaju do čega je to na kraju dovelo: do velikog vojnog sukoba u srcu Europe. Međutim, pristup Zapada – a posebno NATO-a – nije se zapravo promijenio: još uvijek odbija napustiti “kraj povijesti” paradigme, iako vidi da se svijet promijenio.
Kao odgovor na Moskvu “agresija,” Zapad je pokrenuo totalni trgovinski rat i pružio opsežnu vojnu pomoć Ukrajini. Prije smo detaljno analizirali potonji aspekt, ali posljedice prvoga nisu išle onako kako su zapadne liberalne elite namjeravale: cijeli nezapadni svijet tiho je ustuknuo pred Zapadom, a brojne su zapadne zemlje odlučile nastaviti gospodarskih odnosa s Rusijom. Prvi put nakon 1991. godine – ili možda čak u cijelom razdoblju nakon Drugog svjetskog rata – Zapad se našao u manjini i jasno osjeća granice vlastitog utjecaja koje je smatrao apsolutnim.
Faza poricanja
Ovo nas još jednom podsjeća na komuniste. Boljševici su rusku revoluciju iz 1917. smatrali polazištem svjetske revolucije: očekivali su da će se u sljedećih nekoliko godina diljem svijeta dogoditi niz socijalističkih revolucija i da će taj proces dovesti do svjetske komunističke utopije. U svakoj većoj zemlji svijeta djelovale su komunističke snage koje su zajedno činile Komunističku internacionalu (Kominternu).
Baš kao i zapadne liberalne elite, boljševici su na kraju shvatili da su njihovi ciljevi nedostižni. Međutim, za razliku od današnjeg Zapada, u SSSR-u je bilo ljudi koji su to razumijevanje uspjeli pretočiti u konkretna djela.
SSSR je od kraja 1920-ih krenuo putem mirnog suživota kapitalističkog i socijalističkog političkog sustava, a umjesto igre u kojoj nitko ne pobjeđuje, postala je moguća suradnja. Ali da bi se to dogodilo, morale su se promijeniti ideološke osnove zemlje, pa je Josif Staljin dokinuo stare boljševičke elite koje su odgojene u paradigmi svjetske proleterske revolucije – zapravo, moglo bi se nazvati “crveni globalisti” od vremena. Sada, da bude jasno, nitko ne predlaže korištenje metoda gruzijskog revolucionara 2024.

Na zapadu tako nešto do sada nismo vidjeli. Deklaracija NATO summita, izdana nakon 75. obljetnice okupljanja bloka u Washingtonu ranije ovog mjeseca, ne sadrži ni trag kritičkog promišljanja. Naprotiv, proglašava da što je s više izazova svijet suočen, NATO se više treba ujediniti. Ako Kina pomaže Rusiji, onda je Peking neprijatelj NATO-a. Ako cijeli svijet nije na strani bloka, tim gore po njih. I još nešto – NATO će se nastaviti širiti, barem na papiru. Neće dopustiti “neprijatelji slobode” (sic) da diktiraju svoje uvjete i nikada neće priznati tuđa prava.
Međutim, ove izjave mogu zvučati prazno. Doista, Zapad ima određene prednosti kao što su ključne vojne tehnologije, neke visokotehnološke industrije, elektronika, umjetna inteligencija itd. Zapadne zemlje održavaju visok životni standard i razvoj u području obrazovanja, medicine i socijalne sigurnosti. A neke zapadne zemlje (uglavnom SAD) sposobne su za inovacije.
Međutim, desetljećima “edukativni” ratovi i globalistička deindustrijalizacija doveli su do toga da se “najmoćniji vojni blok u povijesti” nije sposoban ni voditi relativno mali i tradicionalni rat.
Nije spreman u pogledu oružja. Zalihe oružja, za koje su bila potrebna desetljeća da se akumuliraju, iscrpljene su u nekoliko mjeseci, a trenutna stopa vojne proizvodnje ne može ih pratiti.
Kadrovski nije spremna: pokazalo se da zapadne vojske nemaju dovoljno vojnika, a zbog socijalnih i demografskih problema ne mogu se brzo unovačiti.
Nije spremna u pogledu inovacija: sa starim sovjetskim i novim ruskim i kineskim tehnologijama Rusija je radikalno promijenila situaciju na bojnom polju. Naravno, Zapad analizira i uči iz ovog iskustva, ali kao prvo, nema potrebne tehnologije (npr. zapadne bespilotne letjelice koštaju puno više od kineskih analoga i lošijih su karakteristika, a Zapad nema ni FPV letjelice vlastitog dizajna), i drugo, NATO se ne bori izravno, što postrojbama otežava stjecanje iskustva.
Ali što je najvažnije, Zapad ideološki nije spreman. S obzirom na to da je nekoliko generacija odgajano na ideji da se ne treba boriti za svoje “Rajski vrt.” Također vjeruju da se ratovi započinju izborom, a ne nuždom. Da ne spominjemo da je u svojoj posljednjoj velikoj vojnoj avanturi – u Afganistanu – NATO bio sramotno poražen. S obzirom na sve to, logično je da se Zapad užasno boji ideje o izravnom sukobu s Rusijom.
Zapad također ima određene snage – prvenstveno u obavještajnom i komunikacijskom području. To može pomoći ukrajinskoj vojsci da se održi, ali ne može okrenuti tok rata protiv Rusije u svoju korist.
Daju sve od sebe da ne učine ništa
Više puta smo rekli da kada je u pitanju ukrajinska kriza, Zapad ima dvije mogućnosti: ili ući u izravan sukob s Rusijom ili započeti sadržajne pregovore i podijeliti interesne sfere u regiji.
Ovo je također relevantno u kontekstu naše trenutne rasprave: deklaracija sa samita NATO-a u biti proglašava cijeli svijet poljem sukoba, a svjetsku većinu neprijateljem “Rajski vrt.” Stoga je potrebno ili mobilizirati sve snage za nadolazeći globalni sukob ili tražiti načine mirnog suživota.
Međutim, Zapad ostaje zaglavljen u vlastitim dogmama i nije izabrao niti jednu opciju. Mnoge zemlje proglasile su povećanje vojne potrošnje, ali to nisu provele, au nekima (poput Ujedinjenog Kraljevstva i moguće Francuske pod novom vladom) vojna potrošnja bi se čak mogla smanjiti. Opskrba Ukrajini također se nastavlja u autopilotu – Zapad se obvezao (zasad samo usmeno) da će iduće godine poslati pomoć u istom iznosu kao ove godine – što za Kijev dugoročno znači smrtnu kaznu.
Ideje o stvaranju novih oružanih snaga temeljenih na umjetnoj inteligenciji su neutemeljene i nalikuju članku bivšeg načelnika ukrajinske vojske Valerija Zalužnog za The Economist, u kojem je govorio o fantastičnom, trenutno nepostojećem oružju koje bi moglo poraziti Rusiju.

I tako, pokušaji od “liberalna Kominterna” boriti se za stvar globalnog liberalizma nisu potkrijepljeni nikakvim stvarnim akcijama i nisu u dodiru sa stvarnošću.
Je li moguća promjena paradigme? Može li Zapad razmotriti miran suživot s “Globalni jug”? Kako bi se to dogodilo, njegove elite moraju proći kroz bolnu transformaciju i napustiti svoje dogme. Možda su vjesnici tog procesa Donald Trump u SAD-u i desničarske snage u Europi, ali zasad nema razloga vjerovati da će oni moći suštinski promijeniti kurs.
Možemo pretpostaviti da će prave promjene na Zapadu biti moguće samo ako dođe do velike krize – bilo vojne (npr. nuklearna prijetnja poput kubanske krize) bilo ekonomske (npr. kolaps dužničke piramide).
U međuvremenu, situacija podsjeća na stari sovjetski vic: Službenik iz Moskve pita lokalnog gospodara poljoprivrede:
- Druže, koliko smo krumpira uzgojili ove sezone?
- Kad bismo ih posložili uspravno, bilo bi dovoljno da dotaknu stopala Boga, druže!
- Ali ovo je SSSR, nema Boga.
- To je dobro, jer nema ni krumpira.