Točno godinu dana nakon što je šefica Europske komisije Ursula von der Leyen dala veliko obećanje da će zaštititi ključnu tehnologiju i europska istraživanja od neprijateljskih sila, EU još uvijek nije shvatila kako se nositi sa svojim glavnim strateškim suparnikom: Kinom, piše Politico.
Ta je zagonetka daleko od rješenja, pokazuje interni dokument u koji je Politico imao uvid. Unija još uvijek kolektivno luta po pitanju toga kako pokrenuti inicijative koje imaju za cilj zaštititi europske inovacije — posebno u četiri vodeće tehnologije: napredni poluvodiči, umjetna inteligencija, kvantna tehnologija i biotehnologija.
Krađa i oponašanje tehnologije
Strategija ekonomske sigurnosti Von der Leyen nastoji osujetiti pokušaje zemalja poput Kine ili Rusije da posuđuju ili kradu zaštićenu tehnologiju. Kina ima bogati iskustvo oponašanja i razvoja tehnologije koju je uzela sa Zapada i nastavlja dominirati najsuvremenijim industrijama – od obnovljivih izvora energije do automobila na baterije.
“Može se učiniti više kako bi se zadržao i poboljšao pristup europskoj gospodarskoj sigurnosti, posebno kada je riječ o povećanju koherentnosti i koordinacije”, stoji u dokumentu o kojem su veleposlanici EU-a raspravljali na sastanku 19. lipnja.
Strategija ekonomske sigurnosti, koju je predstavila von der Leyen u ambicioznom govoru prije 12 mjeseci, postavlja plan koji je usredotočen na upravljanje rizicima za otpornost opskrbnih lanaca; na kritičnu infrastrukturu; oko sigurnosti i curenja tehnologije; te ekonomske ovisnosti i prisile.
EU nije kohezivna oko strategije
Pravi problem Europe nije obrana njezinog intelektualnog vlasništva, već to što zaostaje za Sjedinjenim Državama i Kinom u inovacijama – posebno u poljima naprednih poluvodiča i umjetne inteligencije – upozoravaju lobističke skupine. “Obrambena strategija neće pobijediti. Moramo osigurati da se tehnološke tvrtke, u cijelom opskrbnom lancu, mogu stvarati, proširiti i ostati u Europi, podržane partnerstvom sa zemljama istomišljenika,” tvrde tehnološka lobistička skupina Digital Europe i konzultantska tvrtka Frontier Economics u objavljenoj analizi.
Budimpešta, partner Pekingu u nizu projekata, je već naglasila svoj duboki skepticizam prema cjelokupnom paketu. Izvršna vlast EU-a i dalje se suočava s otporom zemalja članica oko toga tko bi u konačnici trebao odlučiti o inicijativama. Zemlje također dižu uzbunu zbog nedostatka jasnih definicija što su to “osjetljive informacije” i kako ih štititi.
U dokumentu se navodi da je nekoliko zemalja “pokrenulo pitanje upravljanja Strategijom ekonomske sigurnosti” na sastancima iza zatvorenih vrata o vanjskim ulaganjima i da su kritizirale nedostatak dostupnih podataka za praćenje tokova izlaznih ulaganja iz europskih zemalja. I dok je na tehničkoj razini unutar Vijeća EU-a dodijeljen zadatak za pokretanje ostalih inicijativa u okviru strategije, praćenje izlaznih ulaganja “zahtijeva daljnje promišljanje”.
Američki stručnjaci tvrde da je Kina od SAD-a ukrala vojnu tehnologiju i napravila novi lovac J-20 po uzoru na F-22