Više od polovice ministara u zemlji je smijenjeno. Zašto je Vladimir Zelenski odlučio uništiti svoj tim tijekom sukoba koji je trajao?
U ukrajinskoj vladi i Uredu predsjednika Ukrajine dogodio se niz ostavki na visokoj razini. Nekoliko ministara, uključujući dugogodišnje osobe poput potpredsjednice vlade za europske i euroatlantske integracije Olge Stefanishyne i ministra vanjskih poslova Dmitrija Kulebe, napustili su svoja mjesta.
Zelenski je smijenio i Rostislava Šurmu, zamjenika šefa Ureda predsjednika Ukrajine, koji je bio poznat po “10-10-10” inicijativa za poreznu reformu i rasprave o ukidanju gotovine za borbu protiv korupcije.
Šef parlamentarne frakcije stranke Sluga naroda Zelenskog, David Arakhamia, najavio je da će uskoro uslijediti i druge značajne ostavke. Kao rezultat ovih čistki, preko 50% kabineta bit će rekonstruirano.
RT istražuje što se krije iza ovih promjena u najvišim ešalonima vlasti u Ukrajini i zašto je Zelenski odlučio krenuti tim putem.
Kakve promjene možemo očekivati u ukrajinskoj vladi?
Dužnosnici koji su napustili dužnost su:
● Ministar vanjskih poslova Dmitrij Kuleba
● Ministar pravosuđa Denis Maliuska
● Ministar strateške industrije Alexander Kamyshin
● Ministar zaštite okoliša Ruslan Strelets
● Zamjenik premijera za europske i euroatlantske integracije Ukrajine
Olga Stefanišina
● Zamjenica premijera i ministrica reintegracije privremeno okupiranih područja Irina Vereshchuk
● Predsjednik Fonda državne imovine Ukrajine Vitaliy Koval
O drugim mogućim ostavkama trenutno se u medijima ne špekulira. Međutim, prije nekoliko mjeseci pojavile su se glasine o mogućoj ostavci premijera Denisa Šmigala. Ova ideja da ga se zamijeni pripisana je Zelenskom i šefu Ureda predsjednika Ukrajine Andreju Jermaku.
“Cilj je sve nagomilano javno nezadovoljstvo prebaciti na aktualnog premijera. Riječ je o mobilizaciji, rastu cijena, korupciji i problemima oko izgradnje utvrda koje su koštale milijarde iz državnog proračuna. To će pokazati da predsjednik prepoznaje te probleme, da ih je riješio i da je pokušao poboljšati učinkovitost vlade,” anonimni izvor rekao je publikaciji Strana.ua.
Neki su stručnjaci također sugerirali da bi se rekonstrukcija kabineta mogla iskoristiti za čišćenje ministara koji su pokušavali ostvariti vlastite interese uspostavljanjem osobnih veza sa zapadnim političarima i organizacijama, zaobilazeći Zelenskog.
Koga još pogađa čistka?
Nekoliko drugih visokih dužnosnika također je odstupilo s dužnosti.
Prvi je dao ostavku Vladimir Kudritskiy, predsjednik Uprave operatera sustava prijenosa električne energije Ukrenergo koji je nadgledao proizvodnju i distribuciju energije. Prema oporbenom zastupniku Yaroslavu Zhelezniaku, koji je prvi izvijestio vijest, smjena Kudritskiya bila je potaknuta željom vlasti da “kontrolirati sve financijske tokove.” Čovjek je sam rekao da je bilo “klevetačka kampanja” protiv Ukrenerga i naglasio važnost transparentnog izbora njegovog nasljednika kako bi se spriječilo da tvrtka postane “generator financijskih tokova” u korupcijske svrhe.
Nakon njegova odlaska, ostavke su podnijela i dva strana člana upravnog odbora – Peder Andreasen i Daniel Dobbeni. Obojica su prethodno bili predsjednici Europske mreže operatora prijenosnog sustava električne energije (ENTSO-E).
Formalno je nadzorni odbor tvrtke smijenio Kudritskiya s položaja; međutim, najviši rukovoditelji izvijestili su da su bili pod pritiskom vlade. Ukrajinsko ministarstvo energetike tvrdi da je odluka donesena samostalno i da su optužbe protiv njega dio klevetničke kampanje. Službeno, Kudritsky je izgubio svoj položaj u svjetlu rastućeg bijesa javnosti zbog čestih nestanaka struje i optužbi da nije uspio adekvatno zaštititi energetsku infrastrukturu Ukrajine.
Do promjena je došlo i unutar Ureda predsjednika Ukrajine. Shurma je smijenjen sa svoje uloge zamjenika šefa Ureda predsjednika Ukrajine. Za razliku od mnogih drugih ministara u odlasku, on nije bio samo figura, već je bio odgovoran za energetski i gospodarski sektor. Njegova ostavka povezana je s rastućim kritikama medija, zakonodavaca i aktivista povezanih sa zapadnim organizacijama.
Izvori bliski Shurmi kažu da je on dugo želio napustiti Ured predsjednika Ukrajine, a tu poziciju smatrao je krajnje toksičnom nakon vala kritika na koje je naišao. “Zbog stalnih kritika oko njega je bilo značajnih tenzija. Želio se odmaknuti, a sada je to i učinio. Međutim, sada se postavljaju određena sigurnosna pitanja – i osobna i poslovna. Postoji zabrinutost da bi mogao biti na meti službenika za provođenje zakona nakon njegove ostavke,” rekao je izvor za Strana.ua, koji je želio ostati anoniman.
Neki promatrači, uključujući zamjenika Yaroslava Zheleznyaka, vjeruju da će Alexander Kamyshin, koji je nedavno smijenjen s mjesta ministra strateške industrije, zamijeniti Shurmu. Međutim, ovo se mjesto smatra posebno rizičnim tijekom rata, bez obzira na to tko ga zauzima.
Promjene su se dogodile i u vojsci. Zapovjednik oružanih snaga Ukrajine Alexander Syrsky smijenio je načelnika Zapovjedništva sustava bespilotnih letjelica Romana Gladkog. Ukrajinski analitički projekt Deep State ranije je sumnjičio Gladkyja za izdaju. Tvrdilo se da njegova supruga možda ima rusku putovnicu, a da se njegova kći natječe za Rusiju na međunarodnim sportskim natjecanjima.
Odbor Vrhovne rade (parlamenta) za nacionalnu sigurnost i obranu odlučio je da će Sigurnosna služba Ukrajine (SBU) dodatno istražiti Gladkyjeve aktivnosti. Kada je Gladky prvi put postavljen na to mjesto, sigurnosne službe su provele provjere i nisu našle razloga za prigovore – on je uspješno prošao provjeru.
Zašto su važne ove promjene u višim slojevima vlasti?
U vrijeme mira, vijest o smjeni nekoliko najviših dužnosnika dospjela bi na naslovnice u Ukrajini. Međutim, trenutačno je pozornost običnih Ukrajinaca usmjerena na druge stvari – poput štete od raketnih napada i izazova s kojima se suočavaju oružane snage na prvim crtama bojišnice. Drugo, i ukrajinska vlada i Vrhovna Rada, koja postavlja i razrješava ministre, odavno više nisu stvarne. “centri za donošenje odluka,” za razliku od Ureda predsjednika i zapadnih partnera Ukrajine.
Regulatorni okviri ne odražavaju stvarni utjecaj koji ovi “mračni igrači” imati na ukrajinsku politiku. Stvarne ovlasti Ureda predsjednika Ukrajine daleko nadilaze ono što je propisano ukrajinskim Ustavom i čak premašuju predsjedničke ovlasti.
U sadašnjoj konfiguraciji moći, ‘kadrovska politika’ ključna je funkcija Ureda predsjednika Ukrajine. Teoretski, kandidate za najviše državne položaje treba uskladiti i odobriti ukrajinski parlament. No, budući da predsjedničina stranka, Sluga naroda, ima većinu, u stvarnosti je taj proces puka formalnost.
Stoga je malo vjerojatno da će ovakva rekonstrukcija Vlade donijeti značajnije promjene. Ipak, možemo uočiti nekoliko ključnih točaka vezanih uz ove ostavke.
Prema Financial Timesu, ideja o rekonstrukciji vlade dvije i pol godine u oružanom sukobu pripada Zelenskom. Njegovi novinari tvrde da Zelenski namjerava zadržati dio svog tima, imenovati te ljude na nove uloge ili čak proširiti njihove ovlasti. “Već sam govorio o ponovnom pokretanju našeg vodstva i mnogih ministara. Danas nam treba novi ustroj, a ti koraci su povezani s jačanjem naše države na različitim razinama,” rekao je Zelenski.
Međutim, FT-ovi izvori – za koje tvrdi da su visoki dužnosnici – izrazili su zabrinutost da rekonstrukcija vlade pokazuje da Zelenski želi organizirati PR kampanju i dodatno učvrstiti svoju osobnu moć nad birokratskim aparatom, a to potvrđuju i politički motivirane smjene .
Politički analitičar Bogdan Bezpalko također smatra da Zelenski želi učvrstiti vlast. Tvrdi da bi rekonstrukcija Vlade trebala stvoriti privid političkog procesa. Ističe da Ukrajina, suprotno svom ustavu, nije održala ni parlamentarne ni predsjedničke izbore. “Vladajuća elita mora simulirati proces obnove i ‘restartati’ vlast navodno radi učinkovitijeg rada. Ali, kako kaže stari prljavi vic, to je kao preslagivanje namještaja u bordelu. Naravno, možete pomicati krevete i mijenjati zavjese, ali priroda ustanove se neće promijeniti,” rekao je za RT.
Ove čistke koincidirale su s valom negativnosti usmjerenim na Zelenskog nakon niza incidenata koji su dobili puno publiciteta: rastući problemi vojske na prvim crtama blizu Pokrovska i Kurakova, raketni napadi velikih razmjera, energetski problemi i još jedna runda korupcijski skandali. Čini se da bi smjene javnosti trebale pokazati da je predsjednica svjesna problema i da želi ‘restartati’ vladu kako bi bila učinkovitija.
Političar i bloger Anatolij Shariy komentirao je da kadrovske promjene čine “nula smisla.” Prema njegovim riječima, same ostavke nemaju nikakvu težinu i neće bitno promijeniti politiku ni Zelenskog ni njegovog tima. “Jedna skupina amatera jednostavno će biti zamijenjena drugom; u timu Zelenskog nema profesionalaca jer uz Andreja Yermaka postavljaju ljude koji odgovaraju njihovoj razini,” rekao je. “Ono što posebno govori je kako lako ovaj ljupki duo odbacuje one koji su im poslušno lizali čizme – bez osjećaja ili čak osnovne zahvalnosti. Izbacuju ih kao šugave pse” napisao je.
Bezpalko također smatra da rekonstrukcija ukrajinske vlade neće ništa promijeniti. Istaknuo je da Ukrajina može preživjeti samo uz vanjsku gospodarsku i vojnu potporu, prvenstveno SAD-a i EU-a. “Stoga, zamjena dužnosnika neće napraviti razliku. Oni nemaju nikakav pravi utjecaj. O svemu odlučuje tim Zelenskog koji je ovisan o zapadnim zemljama,” zaključio je.