Donedavno je na kripto tržištima bilo “zelene svijeće u izobilju” od Trumpove pobjede na izborima. Bitcoin je trenutno probio najvažniju razinu od 100,00 USD, što je oporavak od gotovo 500% u odnosu na najniže vrijednosti kripto zime 2022., a optimizam za kriptovalute doseže čak i do Kongresa, gdje razgovori o američkoj nacionalnoj rezervi za bitcoine dobivaju ozbiljnu snagu.
Ako su bull trke na burzi maratoni, kripto bull trke su vratolomni sprintevi. Ali oprez, kupac: kada kripto valute porastu i FOMO uzme maha, prevaranti iskoriste trenutak, pretvarajući hype u zlatni rudnik za nedopuštene aktivnosti.
Budući da još nije uspostavljen jasan regulatorni okvir, rizici su povećani. Kako se bivši predsjednik Trump vraća na dužnost s Kongresom koji je više pro-kripto, regulatorna promjena čini se neizbježnom. Ali s kojim se rizicima suočavaju ulagači ako mjere provedbe nisu adekvatno financirane?
Rezultati izbora 2024. mogli bi označiti ključno poglavlje u povijesti kriptovalute. Može li se nova Trumpova administracija suočiti s izazovom ne samo otključati veću inovaciju u kriptovaluti, već i bolje zaštititi svoje korisnike i ulagače?
Zašto bi provedba i zaštita i dalje trebali biti prioritet
Crypto bull runs često je popraćen valom prijevara i prijevara. Samo u 2023. godini, razdoblju rasta cijena, FBI-jevo izvješće o kripto prijevarama pokazalo je da je bilo 5,6 milijardi dolara prijavljenih gubitaka povezanih s kripto prijevarama i prijevarama. Zapanjujućih 70% (3,9 milijardi dolara) tih gubitaka proizašlo je iz prijevara s ulaganjima.
Iako su prijevare s krađom identiteta raširene u digitalnom svijetu, deseterostruki porast gubitaka od Bitcoin bankomata od prijevara od 2020. do sredine 2024. oslikava problem na opipljiv način. 65 milijuna dolara u samo prvih šest mjeseci 2024. ukradeno je putem Bitcoin bankomata, s prosječnim gubitkom od oko 10.000 dolara prema Saveznoj komisiji za trgovinu. Zajedno, ove brojke pokazuju financijsku štetu i razotkrivaju nedostatke koji se moraju riješiti kako bi se zaštitili potrošači i odvratili loši akteri – osobito ako će kriptovalute nastaviti dobivati na snazi i popularnosti.
UK je pokazao kako se vladina politika može prilagoditi izravnom rješavanju porasta kriminala povezanog s kripto. Godine 2024. izvršena su ažuriranja zakona kako bi se tijelima za provedbu zakona omogućilo učinkovitije istraživanje, zapljena i povrat nezakonite kripto imovine. Ključne mjere uključuju dopuštanje zapljene imovine bez prethodnog uhićenja, oduzimanje predmeta povezanih s istragom poput lozinki, prijenos imovine u novčanike koje kontroliraju službe za provođenje zakona, uništavanje određene kripto imovine kao što su novčići za privatnost kada je to potrebno i omogućavanje žrtvama da povrate svoja sredstva.
Izazov je pronaći ravnotežu između mjera koje se provode u Ujedinjenom Kraljevstvu, a istovremeno osigurati privatnost i suverenitet kripto korisnika.
Kako bi zadržao svoju reputaciju globalnog predvodnika u financijskoj regulaciji, SAD mora uspostaviti okvire koji potiču inovacije, istovremeno štiteći sudionike na tržištu od loših aktera, te preusmjeriti napore na istraživanje kriminalnih aktivnosti.
Srž problema leži u regulatornoj dvosmislenosti, koja godinama muči kriptoindustriju. U 2024., unatoč tome što su promptni Bitcoin i Ethereum ETF-ovi dobili odobrenje, intenzivirale su se mjere provedbe protiv glavnih kripto institucija, nešto što kritičari navode kao kontradiktoran pristup nadzoru. Ova neizvjesnost guši inovacije i ostavlja tvrtke da se muče s snalaženjem u nekonzistentnom regulatornom krajoliku.
Za nadolazeću Trumpovu administraciju postoji očigledna početna točka za rješavanje problema usklađenosti na visokoj razini: stvaranje jasne podjele odgovornosti između agencija poput Komisije za vrijednosne papire i burzu (SEC) i Komisije za trgovinu ročnicama roba (CFTC) kako bi se uklonilo preklapanje propisa ili neprozirna pravila. Ali to samo djelomično rješava veći problem.
Zaštita ulagača štiti potencijal rasta kripto
Okviri usklađenosti jaki su onoliko koliko su jaki oni koji ih istražuju i provode. Učinkovita usklađenost zahtijeva ulaganja — ne samo od strane pojedinačnih tvrtki, već i od agencija za provedbu. Ako nitko ne provodi pravila, loši glumci se nemaju čega bojati. Povijesno gledano, regulatornim agencijama nedostajali su specijalizirani resursi potrebni za nadzor digitalne imovine koja se brzo razvija, osobito na državnoj razini. Trumpova administracija sada ima priliku dati prioritet ulaganju u specijalizirane mogućnosti provedbe, opremajući agencije alatima, talentom i tehnologijom kako bi bile ispred sofisticiranih loših aktera.
Na primjer, to bi moglo uključivati stvaranje dubljih kanala za suradnju u provedbi zakona i olakšavanje javno-privatnih partnerstava za praćenje i sprječavanje nezakonitih aktivnosti u prostoru digitalne imovine. To bi također moglo značajno smanjiti zahtjevan pristup provedbi koji se trenutno primjenjuje na kriptoindustriju.
Dodjelom sredstava za obuku osoblja i razvoj resursa prilagođenih digitalnoj imovini, agencije mogu bolje pratiti, istraživati i procesuirati nedopuštene aktivnosti. Osim toga, javna i privatna ulaganja u analitičke alate blockchaina mogla bi omogućiti učinkovitije praćenje transakcija, odvraćanje loših aktera i pomoć u povratu imovine u slučajevima prijevare.
Ova osnažena strategija provedbe ne bi samo zaštitila potrošače, već bi također poboljšala legitimnost i ugled američkog tržišta digitalne imovine na globalnoj sceni.
Kako će kripto izgledati pod pro-kripto predsjednikom i Kongresom? Za mene je budućnost iznimno svijetla. Međutim, put naprijed zahtijevat će aktivan dijalog, strateška ulaganja i predanost suradnji između industrijskih lidera i regulatora. Ovaj trenutak ima potencijal redefinirati krajolik digitalne imovine u SAD-u, postavljajući visoke standarde za svijet.