Carinski kaos koji proizvodi Donald Trump na dnevnoj bazi posebice pogađa tehno industriju, no zamjetno je, od početka, da tehno lideri nisu prisutni na društvenim mrežama sa svojim komentarima.
Naime, prije dva tjedna društvene mreže preplavile su objave o Trumpovim recipročnim carinama i padu burze. Tišina vodećih tehnoloških direktora koji su stajali uz Trumpa na siječanjskoj inauguraciji privukla je pozornost jer je postala upadljiva. Jeff Bezos, Tim Cook, Sundar Pichai i Mark Zuckerberg suzdržali su se od javnih komentara o carinama, dok su istovremeno neki od njih nastavili objave o umjetnoj inteligenciji.
Ova šutnja posebno je znakovita jer je “veličanstvena sedmorka” tehnoloških divova kolektivno izgubila bilijune dolara tržišne vrijednosti nakon Trumpove najave carina. Iza ove javne suzdržanosti krije se hladna poslovna logika, posebice za tvrtke koje se bave hardverom, smatraju stručnjaci.
Tehnološki čelnici nisu zapravo šutljivi – svoje utjecaje koriste kroz diskretne kanale. Niki Christoff, politička strateginja iz Washingtona i bivša savjetnica senatora Johna McCaina, ističe kako se većina strateških razgovora o trgovinskim pravilima trenutno odvija kroz neformalne kanale. “Događa se mnogo osobnih poziva i pokušaja sklapanja pojedinačnih dogovora,” tvrdi ona za Wired.
Tijekom Trumpovog prvog mandata, Tim Cook pažljivo je njegovao izravan odnos s predsjednikom za lobiranje o pitanjima trgovine i imigracije. Jensen Huang, izvršni direktor Nvidie, navodno je prisustvovao večeri u Mar-a-Lagu po cijeni od milijun dolara po osobi. Ubrzo nakon toga, Bijela kuća ublažila je planove za uvođenje izvoznih kontrola na određene čipove koje Nvidia prodaje Kini.
Privatni pregovarački kanali omogućuju svakom tehnološkom lideru lobiranje za specifična izuzeća od carina. Izuzeća koja bi koristila Nvidiji, poput blažih politika za uvoz poluvodiča za GPU-ove, razlikuju se od onoga što bi mogao tražiti Apple, s obzirom na složenost njegovog opskrbnog lanca i ovisnost o Kini.
Tehnološki direktori prepuštaju dio lobiranja trgovinskim udruženjima poput Business Roundtablea, koji zastupa brojne tehnološke tvrtke uključujući Alphabet i Amazon. Joshua Bolten, izvršni direktor Business Roundtablea, izdao je priopćenje s pozivom administraciji na “brzo postizanje sporazuma” s trgovinskim partnerima i implementaciju “razumnih izuzeća”.
Nekoliko iznimaka odudara od ovog obrasca šutnje. Andy Jassy, izvršni direktor Amazona, izjavio je da bi Amazonova mreža vanjskih prodavača mogla prenijeti trošak carina na potrošače. Satya Nadella, izvršni direktor Microsofta, ostao je oprezan u svojim izjavama i iskoristio pitanje o carinama kao priliku za promicanje umjetne inteligencije.
Elon Musk predstavlja najveću iznimku među tehnološkim čelnicima s inauguracije. Nakon što je Trumpov glavni trgovinski savjetnik Peter Navarro nazvao Muska “sastavljačem automobila” čije poslovanje ovisi o jeftinim dijelovima izvan SAD-a, Musk je javno nazvao Navarra “moronom” .
Ne tako davno, čelnici velikih tehnoloških tvrtki često su javno iznosili stavove o važnim društvenim i političkim pitanjima. Danas za njih javna šutnja predstavlja zlato, a privatno lobiranje vrijedi više od javnih istupa, posebno u suočavanju s nepredvidivim predsjednikom. Iza kulisa, oni i dalje upravljaju mehanizmima kapitalističkog sustava i prilagođavaju svoje strategije novom političkom okruženju.
Zasad, čini se da tehno lideri lagano su napredovali pa opet stali, no pomiču se prema naprijed. Dobili su izuzetke, no kako se ispostavilo izuzetci su privremeni. Jer nakon što je u petak objavljeno da se pametni telefoni i računala nalaze na listi izuzetaka od recipročnih carina Kini, ispostavilo se da je to tek privremeno olakšanje za tehno proizvođače hardvera, ponajprije Applea. Stoga, javna šutnja će se vjerojatno, nastaviti dok se ne isposluju točne obveze tehno industrije i Trumpove administracije, ili pak novi trgovinski uvjeti na relaciji SAD – Kina. Očekuje se da će Tim Cook ipak morati progovoriti tijekom objave rezultata početkom svibnja.