Kanada definitivno nema sreće s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Njegovo svojatanje kanadskog suvereniteta, pokrenuti carinski ratovi i problemi oko postizanja trgovinskog sporazuma rezultirali su jačanjem antiamerikanizma u toj površinski golemoj zemlji, prepunoj prirodnih resursa.
I kao da sve to nije bilo dovoljno, problemi se sada počinju javljati i u obrambenoj sferi – preciznije, u vojnotehničkoj suradnji dvaju velikih susjeda i saveznika unutar NATO-a.
Sve ovo najbolje ilustrira danas objavljeni autorski tekst u američkom Časopisu za nacionalnu sigurnost kojeg potpisuje dr. Brent M. Eastwood.
Autor navodi kako američka strategija nacionalne sigurnosti često polaže velike nade da bi Kanada mogla biti vrijedan adut u slučaju napada na NATO. Na nekoć vjernog američkog saveznika moglo bi se računati da će upotrijebiti svoju vojsku u međusobnoj obrambenoj akciji zbog napada Rusije na savez ili neke druge nepredviđene situacije. Zbog toga se Kanada smatra metom za diplomaciju borbenih zrakoplova.
Kanadi je potreban novi borbeni zrakoplov, a Sjedinjene Države žele da to bude F-35. Sada, kada je uzor diplomacije borbenih zrakoplova u opasnosti, sporazum o F-35 koji je Kanada djelomično prihvatila nosi prepreke koje bi mogle onemogućiti njegovu provedbu.
Golemi rast troškova
Cijela nabava F-35 koštat će Kanadu znatno više nego što je prvotno procijenjeno. Zamjena starijih borbenih zrakoplova CF-18 s Lightning II koštat će Kanađane dodatnih 27,7 milijardi dolara. To je povećanje od 50 posto u odnosu na procjenu iz 2022. godine!
Zatim Kanada mora platiti još jednu ratu od 5,5 milijardi dolara kako bi ove nevidljive borbene zrakoplove redovito puštala u zrak.
Novo izvješće o troškovima dostavila je glavna revizorica Karen Hogan, koja je prošli mjesec poslala procjenu troškova Donjem domu kanadskog parlamenta. Kanada bi trebala kupiti 88 zrakoplova F-35 do 2032. za 19 milijardi dolara. Ovo je najveći posao za Kraljevsko kanadsko ratno zrakoplovstvo u posljednjih 30 godina.
Hogan vjeruje da je izvorna cijena određena 2019. godine i da su se monetarni zahtjevi od tada promijenili. Inflacija je porasla, a Kanađani ne žele plaćati veću premiju.
„Otkrili smo da odjel nije koristio godišnje procjene za 2022. koje je izradio Ured za program Zajedničkih udarnih boraca, a koje su bile ažurnije od onih iz 2019., i koje su pokazivale da su se troškovi zrakoplova već znatno povećali“, navodi se u Hoganinom izvješću.
Bit će potrebno još više sredstava
Štoviše, F-35 ima dodatne troškove. Piloti se moraju obučiti. Potrebno je izgraditi nove zračne baze i piste. Potrebno je upravljati osobljem za održavanje i sustavima za popravak. Osim toga, F-35 zahtijeva komplicirano i skupo oružje. Ova infrastruktura stvara dodatnu potrebu od 5,5 milijardi dolara kako bi se dosegao početni operativni kapacitet za Kanađane.
Revizor je preporučio da vlada svake godine provodi novu procjenu troškova kako bi se ovi dodatni zahtjevi uključili u obrambeni proračun. Hogan je uznemirena zbog još jednog problema. Dva objekta zračne baze koji bi mogli smjestiti F-35 su u lošem stanju. Popravak hangara na tim instalacijama koštat će još više. Kašnjenja će također biti problematična. Izgradnja u bazama možda neće biti završena do 2032., a većina novih F-35 trebala bi biti isporučena četiri godine ranije, 2028.
Amerikanci živciraju Kanadu
Sve to komplicira dogovor. Kanada je već platila prvu seriju F-35, ali odnosi između Ottawe i Washingtona su narušeni neuspjelim pregovorima o trgovinskom sporazumu koji je trenutno na pauzi.
Kanađani su ogorčeni američkim carinama i retorikom Bijele kuće, posebno kada predsjednik Trump Kanadu naziva „ 51. državom “. Zakonodavci na Velikom bijelom sjeveru zgražaju se, što sporazum o F-35 čini neizvjesnim.
Premijer Mark Carney je oprezan u vezi sporazuma o F-35. Dobra vijest je da je kanadski čelnik pristao potrošiti najmanje 2% BDP-a na obranu ove fiskalne godine i 5% BDP-a kasnije, ali postoji problem. Želi da se većina vojne potrošnje ulaže u domaće programe, a ne u uvoz iz Sjedinjenih Država.
Carney je također stavio ugovor o F-35 u status “pregleda”. Jedan uvjet bio je dolazak do pitanja stvarnih troškova. Izvješće revizora stoga je bilo bomba koja je promašila plan i nesumnjivo će utjecati na Carneyjevo razmišljanje.
U igri su sada i švedski zrakoplovi Gripen
Kanadski premijer bi mogao pregovarati s drugom zemljom o svojoj novoj floti borbenih zrakoplova. Jedna od opcija bila bi tražiti izvor u Europi. Spominje se švedski JAS 39 Gripen kao zamjena za F-35. Gripen nije u potpunosti nevidljiv, ali se smatra sposobnim lovcem četvrte generacije++ sa sposobnostima zračnog nadzora koji je Kanadi potreban za zamjenu CF-18.
Kanada bi mogla prihvatiti 16 F-35 koje je već platila, ali to stvara dodatne probleme. Recimo da Zračne snage kupe još jednu seriju JAS 39 Gripena kako bi ojačale flotu; tada bi se Kanađani suočili s većim troškovima i problemima interoperabilnosti.
Piloti bi morali biti obučeni za dva nova lovca, a instalacije bi zahtijevale još veću prilagodbu kako bi se prilagodile F-35 i Gripenu. To bi zahtijevalo više novca.
Stoga se Carney nalazi u dilemi. Potrošiti dodatna sredstva na F-35 i pokriti troškove ili odabrati novi zrakoplov. Do tada će morati poslužiti stari CF-18. Amerikanci također ne pomažu cilju. Trump je, kao i obično, ratoboran i osvetoljubiv.
To je stvorilo štetnu količinu antiamerikanizma u Kanadi. Mnogi zakonodavci u Ottawi vjerojatno bi željeli zauzeti stav protiv Sjedinjenih Država i vidjeti Carneyja kako otkazuje ugovor o F-35. To će koštati više i možda je vrijeme da se razmotri kupnja novih borbenih zrakoplova iz neke druge zemlje. To znači da bi diplomacija borbenih zrakoplova između Amerikanaca i Kanađana mogla biti mrtva.
Bloomberg: Europske države sve opreznije oko kupnje američkog oružja