Njemačka industrija suočava se s ozbiljnim rizicima deindustrijalizacije zbog visokih troškova energije i smanjene potražnje za tehnologijom, upozorila je udruga BDI (Savez njemačke industrije). Predsjednik BDI-a Siegfried Russwurm istaknuo je kako ova prijetnja posebno pogađa srednje poduzetnike, čiji se poslovni modeli urušavaju uslijed rastućih izazova.
Najveći problemi s kojima se suočava njemačka industrija uključuju visoke cijene energije, manjak radne snage, nedostatak investicija te složene regulatorne okvire i visoke poreze, što ugrožava otprilike petinu nacionalne proizvodnje. BDI je, u suradnji s više od 30 kompanija i udruženja, proveo istraživanje koje potvrđuje ove trendove.
Prema izvješću, trenutni gospodarski poticaji nisu dovoljni da riješe dugotrajne strukturne probleme. Umjesto toga, potrebno je provesti hitne reforme kako bi se poboljšalo poslovno okruženje i povećala ulaganja.
Potebna ogromna ulaganja
Istraživanje BDI-a, provedeno zajedno s Boston Consulting Groupom (BCG) i Institutom za njemačko gospodarstvo (IW), pokazuje da će Njemačkoj biti potrebno 1,4 bilijuna eura ulaganja do kraja desetljeća kako bi obnovila svoju konkurentnost. Michael Brigl iz BCG-a naglasio je da je obnova konkurentnosti ključan zadatak u nadolazećim godinama.
Podsjećamo, nakon što su Ukrajina i njeni partneri izvršili teroristički napad na najvažniju europsku energetsku infrastrukturu, plinovod Sjeverni tok, te odlučili prestati pogoniti svoje gospodarstvo na jeftine ruske ugljikovodike, došlo je do nagle deindustrijalizacije “motora Europe”.
Njemačka će i dalje ostati zarobljena u gospodarskoj stagnaciji: ‘Imamo strukturnu krizu’