„Od ovog trenutka do zadnje kapi krvi sigurni smo da ćemo se boriti za svoja prava!“, poručio je Dalibor Vuković iz Sindikata zdravstvenih djelatnika Hercegovačko-neretvanske županije na današnjem masovnom prosvjedu pred Vladom HNŽ-a, jasno upozoravajući kako će, ako ne dođe do povećanja koeficijenata i izjednačavanja prava, sljedeći korak zdravstvenih radnika biti organizacija generalnog štrajka.
Prosvjednom šetnjom zdravstveni radnici krenuli su danas prema zgradi Vlade Hercegovačko-neretvanske županije kako bi jasno iskazali nezadovoljstvo zbog kašnjenja potpisivanja Aneksa kolektivnog ugovora i zatražili hitno rješavanje njihovih zahtjeva.
Masovno okupljanje zdravstvenih radnika organizirala je Koordinacija svih sindikata koji djeluju u zdravstvu na području HNŽ-a, a glavni razlog prosvjeda je, kako navode, “odugovlačenje ministra zdravstva oko potpisivanja Aneksa kolektivnog ugovora za zdravstvene radnike”.
„Ministar stalno ponavlja da nema novca za zdravstvene radnike jer bi se sustav urušio. Istina je drugačija: sustav je već urušen, a održavaju ga upravo ti isti zdravstveni radnici“, poručio Vuković.
Istaknuo da ministar zdravstva u medijskim istupima priznaje brojne probleme u zdravstvu, ali da niti jedan od tih problema do sada nije riješio. Naglasio je i da ministar nikada nije prozvao ni direktore ni ravnatelje zdravstvenih ustanova, unatoč velikim dugovanjima i lošoj situaciji u županijskom zdravstvu.
Vuković je oštro reagirao na poteze ministra zdravstva HNŽ-a Milenko Bevanda, pozvavši ga na ostavku zbog neispunjavanja zahtjeva zdravstvenih radnika i diskriminatornog odnosa prema njima.
‘Vrijeme je da ministar podnese ostavku jer svojim postupcima jasno pokazuje politički stav prema nama. Očito je računao da ćemo odustati, ali zdravstveni radnici se neće povući“, poručio je Vidović.
Osvrnuvši se na problem izmjena kolektivnog ugovora i diskriminacije zdravstvenih djelatnika.
”Imamo jasan zahtjev za izmjenama kolektivnog ugovora, jednako kao što je ispoštovan prema drugim kolegama. Kada se nama povećaju satnice, Vlada odmah donese uredbu za povećanje drugoj grupi radnika. Međutim, kada se toj drugoj grupi poveća satnica, onda nama odjednom nema novca. To je očita diskriminacija. Ministar i Vlada su dvaput intervenirali u kolektivni ugovor doktora medicine i stomatologije koji je bio na snazi, iako su ranije tvrdili pred Općinskim sudom i drugim sindikatima da to nije moguće. Zbog takvog odnosa zdravstveni radnici smatraju legitimnim krenuti u generalni štrajk dok se ne potpiše i naš aneks kolektivnog ugovora”, naglasio je.
Predsjednik sindikata Ivica Anić jasno je kazao tko po njihovu mišljenju snosi najveću odgovornost za trenutnu situaciju.
”Tri su odgovorne osobe – ministar zdravstva, koji je jučerašnjom izjavom ponizio sve zdravstvene radnike, premijerka Marija Buhač i ministar financija Adil Šuta, koji također potpisuje sve kolektivne ugovore. Pozivamo ga da preuzme odgovornost i prestane bježati”, kazao je.
Posebno je reagirao na tvrdnje ministra zdravstva u vezi razlike u koeficijentima.
„Kolektivni ugovor u zdravstvu traje već 25 godina i uvijek je postojala razlika u koeficijentima između različitih stručnih sprema i doktora medicine. Ministar, kada spominje liječnike, govori samo o onima koji su tek završili fakultet, potpuno zanemarujući specijaliste i subspecijaliste. Ta razlika u koeficijentima godinama je iznosila 0.30, da bi prije nekoliko godina bila povećana na 0.40. Zato poručujemo ministru da, prije nego što ponovno iznosi netočne informacije u javnosti, pogleda kolektivne ugovore koji su bili na snazi. Jer razlika se nije smanjila – ona se povećala, i to toliko da je sada ‘otišla u nebo”’, istaknu je.
Anić je kazao kako se sindikat ne bori samo za povećanje plaća, već i protiv sustavne diskriminacije.
”Ministar na sastanku obeća jedno, članovi njegovog tima priznaju da diskriminacija postoji i da nije smjelo biti tako – a onda ništa. Na kraju, dobijemo poruku da za nas nema novca. Sram ga bilo! Borimo se protiv diskriminacije, ne može se jednima davati, a drugima ništa.“
Optužio je vlasti i za pokušaje zastrašivanja i pritisaka uoči štrajka.
”Jučer, uoči prosvjeda, svim direktorima upućen je nalog da izvrše pritisak na zaposlenike kako ne bi došli ovdje. Slali su komisije po radnim mjestima, obilazili bolnice, sve kako bi nas spriječili. Nisu uspjeli i neće!”, kazao je te uputio zahtjev za ostavkom ministra i hitnom reakcijom premijerke i Vlade HNŽ-a.
Ismet Kodro iz Bolnice „Dr. Safet Mujić“ u Mostaru upozorio je na nejednak tretman unutar zdravstvenog sustava, istaknuvši da kolektivni ugovori za liječnike i ostale zdravstvene radnike jesu formalno isti, ali se u praksi sve svodi na razliku u koeficijentima.
”Liječnici i ostali zdravstveni radnici imaju gotovo identične kolektivne ugovore, razlika je jedino u koeficijentima. No, intervencijom Vlade i donošenjem uredbe, došli smo u situaciju da su proteklog mjeseca neki naši radnici imali istu plaću kao medicinske sestre. A upravo kako bi se to ‘ispravilo’, liječnicima su dodatno povećani koeficijenti i sada imaju osnovnu plaću i do 2,5 puta veću u odnosu na ostale medicinske radnike.”
Kodro je također istaknuo još jedan oblik diskriminacije koji je postao vidljiv tek nakon posljednjeg aneksa kolektivnog ugovora.
”Aneksom kolektivnog ugovora za liječnike uvedena je i nova diskriminacija, pravo na regres imat će samo određeni broj liječnika, dok će svi ostali zdravstveni radnici ostati bez tog prava. Takvo selektivno postupanje dodatno unosi nepravdu u ionako napet sustav”, istaknuo je.
Dodao je da bi za povećanje plaća medicinskim radnicima po novom aneksu bilo potrebno oko 1,4 milijuna KM mjesečno, dok je iznos koji je naveo ministar, 25,9 milijuna KM na godišnjoj razini, po njegovom mišljenju, znatno prenapuhan.
Ministar zdravstva HNŽ Milenko Bevanda rekao je jučer za Fenu da je nedavna podjela u zdravstvu izazvala pomutnju i nove zahtjeve sindikata. Istaknuo je kako su liječnici imali samo 157 KM veću plaću od tehničara s fakultetom, što je izazvalo njihovo nezadovoljstvo. Aneksom ugovora razlika je povećana na 400–450 KM, no to je i dalje najmanje u Federaciji.
Bevanda tvrdi da su koeficijenti sada realno postavljeni, s obzirom na obrazovanje i odgovornost liječnika. Dodao je da bi ispunjenje novih zahtjeva sindikata tražilo 25,9 milijuna KM godišnje, što nije održivo i moglo bi ugroziti stabilnost sustava.
Masovno okupljanje zdravstvenih radnika organizirala je Koordinacija svih sindikata koji djeluju u zdravstvu na području HNŽ-a, a glavni razlog prosvjeda je, kako navode, “odugovlačenje ministra zdravstva oko potpisivanja Aneksa kolektivnog ugovora za zdravstvene radnike”.
Zdravstveni radnici izrazili su nezadovoljstvo tijekom dosadašnjih pregovora oko izmjena Kolektivnog ugovora, kojima traže korekciju koeficijenata složenosti poslova za zdravstvene radnike. Aktualni Kolektivni ugovor ranije je potpisan sa Strukovnim sindikatom doktora medicine i stomatologije, zbog čega ostali zdravstveni djelatnici traže pravičnu izmjenu kako bi se ispravile postojeće nejednakosti.
Podsjetimo, prosvjed je prvobitno najavljen za 5. ožujka, no zdravstveni radnici nastavili su iskazivati nezadovoljstvo zbog izostanka konkretnih rezultata u pregovorima.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.