Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski doputovao je u Sjedinjene Američke Države s jasnim ciljem – predstaviti svoj “plan za pobjedu” ključnim američkim političkim liderima, među kojima su predsjednik Joe Biden, potpredsjednica Kamala Harris, a moguće i bivši predsjednik Donald Trump.
Zelenski planira prezentirati strategiju temeljenu na četiri glavne točke koje smatra ključnim za pobjedu Ukrajine – izvijestio je BBC. Prva je osiguranje čvrstih sigurnosnih jamstava Zapada, što uključuje brže približavanje Ukrajine NATO-u i uspostavljanje oblika uzajamne pomoći prije formalnog članstva.
Druga točka obuhvaća nastavak pružanja vojne pomoći, uključujući odobrenje za korištenje zapadnih dalekometnih projektila za napade na ciljeve unutar Rusije. Ukrajina također traži dodatno moderno naoružanje kako bi osigurala stabilnost na bojištu. Treća komponenta plana odnosi se na potrebu za trajnom ekonomskom, humanitarnom i financijskom pomoći.
Konačno, četvrta točka naglašava važnost definiranja geopolitičke pozicije Ukrajine u budućoj globalnoj sigurnosnoj arhitekturi, s posebnim naglaskom na njenu integraciju u euroatlantske strukture, poput NATO-a i Europske unije.
Podjele među saveznicima
Zelenskijev plan dolazi u trenutku kada među zapadnim saveznicima postoje nesuglasice o daljnjim koracima. Iako neki podržavaju povećanje vojne pomoći Ukrajini, uključujući isporuku dalekometnih projektila poput ATACMS i Storm Shadow, drugi su oprezni zbog mogućnosti eskalacije sukoba – prenosi The Guardian.
Nadalje, unutar NATO-a postoje podjele o pitanju ubrzanog prijema Ukrajine u savez. Dok neki saveznici zagovaraju jačanje ukrajinske obrambene sposobnosti putem bliže suradnje s NATO-om, drugi su zabrinuti zbog mogućih posljedica po odnose s Rusijom.
Rusija je oštro reagirala na plan Zelenskoga. Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova opisala ga je kao “ultimativni plan za kapitulaciju Rusije”, naglašavajući da Moskva nikada neće pristati na takve uvjete. Predsjednik Vladimir Putin ranije je izjavio da bi odobrenje za napade na ruski teritorij značilo direktno uplitanje NATO-a u sukob, što bi moglo izazvati opasnu eskalaciju.
Zelenski je naglasio kako vjeruje da će ova jesen biti odlučujuća za daljnji tijek rata. Prema njegovim riječima, ako zapadni saveznici, a osobito SAD, ne podrže njegov plan, rat bi se mogao produžiti, uz još veće ljudske i materijalne gubitke. Ako Washington odbije podršku, Ukrajina će biti prisiljena preći na “plan B”, nastavljajući borbu s postojećim resursima.
Zelenski smatra da uspjeh njegovog plana može natjerati ruskog predsjednika Putina da sjedne za pregovarački stol. Međutim, ruske prijetnje upotrebom nuklearnog oružja i daljnja eskalacija sukoba predstavljaju ozbiljne izazove za zapadne saveznike, koji pažljivo važu svoje korake u podršci Ukrajini.
Zašto će ruski Su-35 još dugo biti sposoban nositi se sa zapadnim suvremenim zrakoplovima