Isporuka sustava s dometom do 2400 km je “potpuno neizvediva”, rekao je izvor novinama
Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski potajno je od SAD-a zatražio projektile Tomahawk, čiji domet daleko premašuje bilo koje oružje zapadne proizvodnje koje je prethodno isporučeno Kijevu, izvijestio je u utorak New York Times pozivajući se na izvore. Prema pisanju lista, predaja tako moćnog oružja ne dolazi u obzir.
Prema neimenovanom visokom američkom dužnosniku, zahtjev je bio dio tajne klauzule u takozvanom ‘planu pobjede’ Zelenskog koji je ukrajinski čelnik predstavio u parlamentu ranije ovog mjeseca. Između ostalog, plan poziva Zapad da pozove Kijev da odmah pristupi NATO-u i ukine ograničenja na korištenje dalekometnog oružja strane proizvodnje za napade na Rusiju.
Zelensky je također zatražio a “paket nenuklearnog odvraćanja” biti raspoređen na ukrajinskom teritoriju kako bi držao Rusiju podalje. Prema NYT-u, ukrajinski čelnik vjeruje da bi ovaj paket trebao uključivati projektile Tomahawk, koji imaju domet do 1500 milja (2400 km), što znači da bi takvo oružje potencijalno moglo pogoditi ciljeve čak do Urala. Usporedbe radi, ATACMS koji je Kijev dobio od SAD-a ima domet od 300 km.
Izvori NYT-a opisali su zahtjev kao “potpuno neizvedivo,” dodajući da Ukrajina nije uspjela napraviti “uvjerljiv argument Washingtonu o tome kako bi koristio oružje dugog dometa.” Prema izvješću, Ukrajina je SAD-u dala popis ciljeva unutar Rusije koji je daleko premašivao broj projektila koje je Washington mogao poslati Kijevu, a da ne ugrozi svoj trag na Bliskom istoku i u Aziji.
List je također primijetio da su američki dužnosnici “privatno su izrazili neku ljutnju” s planom Zelenskog, nazvavši ga “nerealno i gotovo u potpunosti ovisi o zapadnoj pomoći.” Raniji izvještaji također su ukazivali na hladan prijem plana puta, a neki su ga dužnosnici navodno opisali kao “popis želja.”
SAD je dugo oklijevao dopustiti Ukrajini da upotrijebi oružje američke proizvodnje za udar duboko u Rusiju. Ministar obrane Lloyd Austin ustvrdio je da je Moskva već povukla ratne zrakoplove koji bi mogli biti meta takvih napada.
Predsjednik Vladimir Putin upozorio je da bi, ako bi Zapad dopustio dugometne napade oružjem strane proizvodnje na Rusiju, to značilo da je NATO “vođenje rata” protiv zemlje. Tvrdio je da Kijev ne bi mogao sam izvesti takve napade jer bi mu trebali podaci o ciljanju koje može pružiti samo blok predvođen SAD-om.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: