No stručnjaci sumnjaju da Azerbajdžan ima kapacitet za isporuku značajnih novih količina u Europu preko Ukrajine. “Azerbajdžan se pokušava pozicionirati kao glavni energetski partner EU-a”, rekla je Aura Sabadus, stručnjakinja za tržišta plina u obavještajnoj tvrtki ICIS. “Ali oni nemaju proizvodnju i trenutno su pretjerano ambiciozni”, tvrdi za Politico.
Prema Sabadus, svaki takav dogovor s Bakuom vjerojatno bi uključivao razmjenu količine koja bi samo dovela do promjene brenda ruskih isporuka u azerbajdžanske. Manevriranje u Kijevu dolazi nakon što je krajem 2024. istekao ključni sporazum o tranzitu koji je Rusiji omogućio izvoz plina u EU putem plinovoda koji prolaze preko Ukrajine. Šest mjeseci prije nego što je ugovor došao kraju, visoki azerbajdžanski dužnosnik potvrdio je za Politico da je ta fosilnim gorivima bogata južnokavkaska zemlja u pregovorima koji bi mogli omogućiti preuzimanje ugovora i da razmatraju niz opcija.
🇺🇦🇦🇿 #Ukraine can quickly establish gas transit from #Azerbaijan, — #Zelenskyy.
🇸🇰 “We will not let the Russians earn. And let the Azerbaijanis earn? With pleasure. Help the Slovaks? With pleasure. That’s what we can do quickly. We can sign a contract, quickly establish it.” pic.twitter.com/xp5tc7Xrj4
— Boris Alexander Beissner (@boris_beissner) January 25, 2025
Orban negoduje
Mađarska i Slovačka koristile su tranzitnu rutu kako bi nastavile uvoziti velike količine ruskog plina unatoč ratu koji je bjesnio u susjednoj Ukrajini i zaradile su unosne naknade za transport plina dalje u druge zemlje. Međutim, Zelenski je u prosincu odbacio ideju da bi se sporazum mogao obnoviti. “Nećemo produljiti tranzit ruskog plina”, rekao je tada ukrajinski predsjednik. “Nećemo dopustiti da zarade dodatne milijarde na našoj krvi”.
Pitanje bi trebalo biti na dnevnom redu u ponedjeljak kada će se najviši diplomati EU sastati kako bi razgovarali o vanjskoj politici bloka. Mađarski premijer Viktor Orbán zaprijetio je da će uložiti veto na obnavljanje sankcija EU-a prema Rusiji ako Kijev ne odustane od blokade tranzita plina, povećavajući izglede da bi zamrznuta sredstva u EU mogla biti vraćena Moskvi, a trgovinski embargo poništen.
“Ako Ukrajinci žele pomoć, na primjer… da sankcioniraju Ruse, onda neka ponovno otvore plinovod i neka dopuste srednjoeuropskim zemljama, uključujući Mađarskoj, uvoz plina koji nam treba preko Ukrajine”, rekao je prema Kremlju prijateljski raspoloženi mađarski čelnik u petak.
Zelenski je također rekao na subotnjoj tiskovnoj konferenciji s moldavskom predsjednicom da Trumpova administracija nije zaustavila vojnu pomoć Ukrajini unatoč nalogu američkog državnog tajnika Marca Rubia da pauzira dodjelu inozemne pomoći na 90 dana, izvijestio je Associated Press. Zelenski nije pojasnio je li humanitarna pomoć obustavljena, navodi se u izvješću. “Usredotočen sam na vojnu pomoć; nije zaustavljena, hvala Bogu”, rekao je Zelenski novinarima.
Orbanova ucjena EU: Blokirat ću vam odluke dok nam Ukrajina ne pusti plin