Nedavne izjave ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog o opskrbi njegove zemlje nuklearnim oružjem koje bi bilo dovoljno za obranu od Rusije “približavaju se ludilu”, rekao je danas glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov. “U cjelini, takve izjave kao i sve slične izjave približavaju se ludilu. Postoji režim neširenja nuklearnog oružja i tako dalje”, rekao je Peskov novinarima TASS-a.
Govoreći u intervjuu preko prevoditelja, Zelenski rekao da ako se proces pridruživanja NATO-u “oteže godinama ili desetljećima, onda imamo apsolutno opravdano pitanje: Što će nas braniti od ovog zla, cijelo ovo vrijeme na cijelom ovom putu? Koji paket podrške? Koje rakete? Hoćemo li dobiti nuklearno oružje? Onda neka nam daju nuklearno oružje. Vratite nam nuklearno oružje. Dajte nam raketne sustave. Partneri: Pomozite nam financirati vojsku od milijun ljudi. Premjestite svoj kontingent u dijelove naše države gdje želimo stabilnost situacije kako bi ljudi imali mir”. Zelenski trži ovakvu pomoć nakon pregovora o miru, tj. nakon “vruće” faze rata kako bi bio siguran da Rusija neće opet napasti, prenosi Politico.
NATO i Budimpeštanski memorandum
Kijev je više puta istaknuo svoju želju da postane punopravna članica NATO-a. U rujnu 2022. Ukrajina je službeno zatražila članstvo u savezu po ubrzanom postupku. Zelenski se 16. siječnja požalio da se Mađarska, Njemačka, Slovačka i Sjedinjene Države trenutno protive članstvu Ukrajine u NATO-u.
Budimpeštanski memorandum potpisali su čelnici Ukrajine, Bjelorusije, Kazahstana, Rusije, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država 5. prosinca 1994. Njime je zabranjeno Rusiji, Sjedinjenim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu da prijete, korste vojnu silu ili ekonomsku prisile protiv Ukrajine, Bjelorusije i Kazahstana, “osim u samoobrani ili na drugi način u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda”. Kao rezultat drugih sporazuma i memoranduma, između 1993. i 1996. Bjelorusija, Kazahstan i Ukrajina odustale su od svog nuklearnog oružja. Prema njemu, Ukrajina je Rusiji predala svoj veliki nuklearni arsenala (nasljeđe SSSR-a). Kijev sada tvrdi da memorandum ne vrijedi jer Rusija, ne samo da nije zaštitila Ukrajinu, već ju je napala. Zanimljivo, Rusija je na teritorij Bjelorusije prošle godine razmjestila svoje nuklearno oružje.
Ruski predsjednik Vladimir Putin tvrdi da bi pojava čak i taktičkog nuklearnog oružja u Ukrajini predstavljala stratešku prijetnju Rusiji.
Meter o nuklearnim doktrinama dviju supersila: Što ima SAD a Rusija ne, i do čega to može dovesti