Zemlje koje su ciljale sankcije američke vlade porasle su u nezakonitim kriptovalutama, primale su gotovo 16 milijardi dolara digitalne imovine prošle godine – oko 39% transakcija nezakonitih tokena – navodi se u izvješću lancane objavljene u srijedu.
2024. godine bila je godina u kojoj su te nacije-posebno Iran-porasle nad pojedincima u aktivnostima vezanim za sankcije, primijetilo je izvještaj tvrtke kripto-analytike.
“Kako se zategnute zapadnjačke ograničenja, sankcionirane nacije okreću se kripto valutama i alternativnim financijskim sustavima za održavanje trgovine i pristupa kapitalu”, navodi se u izvješću, u kojem je navodi ruske i iranske financijske transakcije s trgovinskim partnerima poput Kine i Indije, koristeći mehanizme plaćanja koji dono ‘Oslanjam se na američke dolare.
“Iako se upotreba kriptovaluta u sankcioniranim jurisdikcijama može povezati s nezakonitim financijama pod kontrolom države, to također predstavlja važan financijski život za obične građane koji se suočavaju s ekonomskim poteškoćama u restriktivnim režimima”, navodi se u izvješću.
Ured za kontrolu inozemne imovine američke riznice ili OFAC je vlast koji postavlja sankcije, a prošle godine je izdao 13 koji su uključivali kripto adrese. To je bilo u odnosu na prethodnu godinu, ali još uvijek visoko. Sada kada je predsjednik Donald Trump preuzeo izvršnu vlast i instalirao Scotta Bessent-a na riznici, administracija pro-kripto-a može zauzeti drugačiji pristup digitalnoj imovini.
Kripto-miješanje platforme tornado gotovinu američke vlasti poznato je ciljale američke vlasti 2023. godine, ali popularna usluga je još uvijek mogla podnijeti stotine milijuna dolara u kripto transakcijama mjesečno u 2024. godini, navodi se u izvješću, iako se nije vratio u svoje Razina prije sankcije.
Takve se usluge kritiziraju zbog njihove uporabe u pranju ukradenih sredstava ili u izbjegavanju sankcija, a teško ih je zatvoriti jer djeluju pametnim ugovorima na decentraliziranom blockchainu. Korisnici koji guraju ukradena sredstva činili su povećanje upotrebe tornada gotovine u 2024. godini, što je više od 24% ukupnog priljeva, navodi Chainlysis.
Tornado Cash došao je da predstavlja pravnu borbu u industriji s američkom vladom zbog anonimnosti korisnika i trebaju li programeri biti odgovorni za ono što stvaraju, a američki savezni žalbeni sud odbacio je originalne sankcije u studenom.
Ljenačica je u svom posljednjem izvješću posvetila veliku pozornost Iranu.
“Iranska vlada održava veliku kontrolu nad financijskim sustavom zemlje, uključujući infrastrukturu kriptovaluta”, navodi se u dokumentu. “Za mnoge Irane, kripto valuta predstavlja alternativni financijski sustav, a sve veća upotreba iranskih kripto razmjena sugerira da više pojedinaca i institucija pribjegava kriptovalutama kako bi zaštitili bogatstvo i zaobišli financijska ograničenja.”
Pročitajte više: Warren iz Senata SAD -a upozorava šefove nacionalne sigurnosti na iransko kripto miniranje