Nakon što se redakciji portala Hercegovina.info obratilo nekoliko asistenata, ukazujući na neizvjesnost oko radnog vremena, visine plaća i prijava na puno radno vrijeme za asistnte angažirane u osnovnim i srednjim školama, uputili smo službeni novinarski upit Ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije, tražeći informacije
Ministarstvo je dostavilo opširan odgovor koji prenosimo u cijelosti:
“Poštovani, u vezi s vašim upitom, dostavljamo vam tražene informacije o statusu i zapošljavanju pomoćnika u nastavi za djecu s teškoćama u osnovnim i srednjim školama na području Županije Zapadnohercegovačke.
Kontinuirani plan povećanja broja asistenata u školskoj 2025./2026. godini:
Već duži niz godina u predškolskim ustanovama imamo asistente, te osnovnim i srednjim školama pomoćnike u nastavi za djecu s poteškoćama u razvoju.
Konkretno – u školskoj 2025./2026. godini planirano je zapošljavanje 91 asistenta u osnovnim i srednjim školama na temelju javnog natječaja, dok će dodatnih 15 asistenata biti angažirano putem projekta u suradnji s Federalnim zavodom za zapošljavanje (FZZZ), čime je vidljivo povećanje broja u odnosu na prethodnu školsku godinu (2024./2025.), kada je bilo angažirano 67 asistenata putem javnog natječaja i 15 pomoćnika u nastavi preko Federalnog zavoda za zapošljavanje.
U skladu s rasporedom pomoćnika u nastavi u osnovnim i srednjim školama, kao i potrebama samih škola, određen broj pomoćnika u nastavi je zaposlen na temelju javnog natječaja na neodređeno vrijeme, konkretno – u vrijeme pisanja ovog odgovora u osnovnim i srednjim školama u Županiji Zapadnohercegovačkoj zaposleno je 19 pomoćnika u nastavi na neodređeno vrijeme.
Uključivanjem pomoćnika u nastavu, omogućen je upis djece i njihovo redovno školovanje, a Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke osigurava pomoćnika u nastavi za svako dijete s poteškoćama u razvoju, a sve u cilju kako bi svako dijete u Županiji Zapadnohercegovačkoj imalo pravo na obrazovanje u skladu s individualnim potrebama. Angažman pomoćnika u nastavi ovisi o broju sati, odnosno trajanju odgojno-obrazovnog procesa koje je individualno za svako dijete te je definirano s obzirom na uzrast djeteta i razred kojeg pohađa.
U dosadašnjoj praksi, asistenti i pomoćnici u nastavi se uglavnom angažiraju na nepuno radno vrijeme, ovisno o potrebama učenika i organizaciji nastave. Međutim, postoji mogućnost prijave i angažmana na puno radno vrijeme, posebno kada se radi o asistenciji za više učenika, više razrednih odjela ili u posebnim odjelima. U školskoj 2025./2026. godini predviđeno je da pojedini pomoćnici u nastavi budu angažirani na puno radno vrijeme (8 sati), u skladu s konkretnim potrebama.
Pomoćnici u nastavi za vrijeme trajanja radnog odnosa mogu ostvarivati i prava koja im proistječu iz radnog odnosa (naknada troškova prijevoza na posao i s posla, naknada za topli obrok, naknada za korištenje godišnjeg odmora i dr.).
Financiranje angažmana asistenata i pomoćnika u nastavi provodi se kombinirano, i to putem:
Proračuna Županije Zapadnohercegovačke, kojim se osigurava dugoročniji angažman, uključujući zapošljavanje na neodređeno vrijeme,
Projekta u suradnji s Federalnim Zavodom za zapošljavanje – sufinanciranje od strane Federalnog zavoda za zapošljavanje i Vlade Županije Zapadnohercegovačke.
Vlada Županije Zapadnohercegovačke i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke redovito razmatraju sugestije iz prakse s ciljem unaprjeđenja uvjeta rada i zapošljavanja pomoćnika u nastavi u Županiji Zapadnohercegovačkoj”, stoji u odgovoru.