Kaže se da je više od 500 osoba koje nisu utvrđene iz američke afričke države na popisu ljudi koji čekaju protjerivanje
Vođa Zimbabvea Emmerson Mnangagwa podržao je odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da protjera ilegalne imigrante iz SAD -a, uključujući one iz južne Afričke nacije.
Predsjednik Mnangagwa, čija je zemlja desetljećima pod američkim sankcijama, u srijedu je objavio u postu na X -u da je njegova vlada “Podržava odluku vlade Sjedinjenih Država da vrati i vrati naše zimbabvejske građane koji su možda ilegalno boravili u SAD -u.”
Američki agenti za imigraciju i carinsko provođenje (ICE) provode svakodnevne racije diljem SAD -a jer je Trump 20. siječnja preuzeo dužnost između 11 milijuna i 35 milijuna ljudi, vjeruje se da ilegalno žive u SAD -u. Trump je na tragu kampanje obećao da će, ako bude izabran, taj broj ukinuti vodeći “Najveća operacija deportacije u američkoj povijesti.”
Dok su svi nedokumentirani imigranti počinili zločin u trenutku kada ulaze u SAD, i Trump i njegov granični car, Tom Homan, rekli su da će se ova operacija u početku usredotočiti na one koji su nakon ulaska u zemlju uložili kriminalne zapise.
Pročitajte više:
Kolumbija predaje se Trumpovim zahtjevima
Sekretar za tisak Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je u utorak američkim medijima da je Washington počeo letjeti nedokumentiranim imigrantima u vojnu pritvor u zaljevu Guantánamo na Kubi.
Prema izvješću koje je ICE objavio krajem prošle godine, oko 40.172 Afrikanaca iz 47 zemalja na kontinentu su lice deportacije iz SAD -a i čekaju konačne naredbe. Somalija je na vrhu liste s 4.090 državljana koji su trebali protjerati, a slijede Mauritania (3.822), Nigerija (3.690) i Gana (3.228).
Na popisu protjerivanja nalazi se 545 nedektiranih Zimbabvejskih državljana, koji također uključuje 379 državljana Južnoafričkih državljana, 174 Zambija, 15 Mozambikana i 12 građana Bocvane.
Američka vlada pozvala je zemlje da prihvate povratak svojih građana, upozoravajući to “Nedostatak suradnje od kašnjenja stranih vlada i, u mnogim slučajevima, inhibira postupak uklanjanja.”
Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro ranije je odbio ulazak u dva američka vojna zrakoplova koji su prevozili deportirane migrante, tvrdeći da “Mi ne možemo tretirati kolumbijske migrante kao kriminalce.”
Međutim, nakon što je Trump zaprijetio da će nametnuti 25% tarifa i sankcija na zemlju, Petro je preokrenuo tečaj i najavio sporazum o prihvaćanju deportiranih. Bogota je 26. siječnja objavio da će predsjednički avion Petro biti poslan da pokupi kolumbijske državljane predviđene za deportaciju.
U srpnju je Velika Britanija napustila planove za deportiranje azilanata u Ruandu u skladu s kontroverznom imigracijskom politikom nakon što su konzervativci izgubili izbore za Laburističku stranku. Trenutni britanski premijer Keir Starmer proglasio je shemu “mrtav,” suprotstavljajući se svom prethodniku Rishi Sunaka tvrdnju da bi “Zaustavite čamce.”