U sjeni sveprisutnih rasprava o pravima nacionalnih manjina, često ostaju nevidljivi stvarni uvjeti u kojima te zajednice žive. I dok se na Svjetski dan Roma i Đurđevdan podsjećamo na kulturu, tradiciju i izazove s kojima se Romi suočavaju, stvarnost mnogih romskih obitelji daleko je od dostojanstvenog života. Jedan takav primjer dolazi iz Stoca, s područja Radimlje, gdje romske obitelji, unatoč svim poteškoćama, svakodnevno pokušavaju osigurati osnovne uvjete za život.
“Svjedočimo da se tijekom obilježavanja Svjetskog dana Roma, te Đurđevdana, posebno piše o kulturi, tradiciji, predrasudama, diskriminaciji Roma, često zaboravljajući na obitelji koje žive u izuzetno teškim uvjetima. U romskom naselju na Radimlji kod Stoca, u trošnim barakama živi pet obitelji, tri jednočlane i dvije dvočlane. Tu živi jedna djevojčica od šest godina i njezina majka, K. I. koji je ratni vojni invalid, jedna sredovječna žena, mladi bračni par i mladić koji želi osnovati svoju obitelj i ostati u Bosni i Hercegovini. Mladi muškarci bave se skupljanjem sirovina, te po pozivu „čiste“, obavljaju radove na poljoprivrednim dobrima. Stanovnici su prihvatili i brinu se za osam pasa koje su njihovi vlasnici ostavili pored naselja. I psi nađoše prijatelje.
Valja napomenuti da Grad Stolac ostvaruje zapažena postignuća iz Lokalnog akcijskog plana za rješavanje problema Roma u području zbrinjavanja, zdravstvene i socijalne zaštite, jačanja institucionalnih kapaciteta romskih zajednica i nevladinih organizacija, te zapošljavanja u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. Prelijepo naselje na Ošanjicama potvrđuje da se može. Mogućnost dobivanja sredstava iz Fonda za stambeno zbrinjavanje Roma minimalna je zbog male brojnosti članova obitelji. No naselje na Radimlji je tu. I ne može čekati.
Grupa žena, djelujući u udruzi Transformator, pokreće humanitarnu akciju „Žene u akciji – Topliji dom za stanovnike romskog naselja na Radimlji“. Prvi korak je učinjen – učenici obje područne predškolske ustanove i osnovnih škola „Za Klarin topliji dom“. Znamo od njih da djeca zahtijevaju dodatni napor, ali također znamo za njihovu osjetljivost kada su u pitanju slabiji. Priča o Klari može, našu djecu i učitelje, poučiti humanosti i vrednovanju onoga što imaju.
Udruga je troškovnikom, mjerilom i predračunom radova, utvrdila obilježja – specifikacije elemenata potrebnih za sanaciju baraka: zidovi, pod, krov, vrata, prozori. Akciju je prepoznala i svesrdno podržala humanitarna organizacija „Pomozi.ba“. Financijsko-tehničku podršku pruža stolačka agencija „Poduzetnik“.
Obilazak naselja, žive slike uvjeta i domaći dojmovi posjeta naselju budili su snažne emocije. Mi idemo u akciju. Možemo biti modeli promjene”, navode iz Udruge Transformator.