Meta pokušava zauvijek spriječiti distribuciju autobiografije bivše zaposlenice Sarah Wynn-Williams, koja prikazuje tvrtku u lošem svjetlu, uključujući optužbe za seksualno uznemiravanje koje je doživjela od Joela Kaplana, šefa odjela za politiku. Zasad im to ide od ruke, jer hitni arbitar je u četvrtak donio presudu kojom je zabranio daljnje promicanje njezine knjige “Bezobzirni ljudi”, koju je izdavačka kuća Flatiron Books, dio Macmillan Booksa, objavila u utorak, prenosi CNBC.
Inače, memoari, odnosno autobiografija Wynn-Williams opisuje njezin rad u Facebooku od 2011. do 2017. godine, kada je bila visokopozicionirana zaposlenica. Tijekom tog vremena surađivala je s izvršnim direktorom Markom Zuckerbergom, tadašnjom operativnom direktoricom Sheryl Sandberg i Joelom Kaplanom. Wynn-Williams tvrdi da joj je Kaplan upućivao neprimjerene komentare, što je ona prijavila kao seksualno uznemiravanje. Meta na te optužbe odgovara tvrdnjom da su one zastarjele i već prijavljene te da nisu točne.
Hitni arbitar presudio je u korist Mete nakon što je pregledao Wynn-Williamsino gostovanje u podcastu, gdje je raspravljala o svojoj autobiografiji i tvrdnjama da Meta pokušava “ugasiti knjigu”. Arbitar je zaključio da Meta ima veliku vjerojatnost da će uspjeti u tužbi za klevetu protiv Wynn-Williams. Također je donio presudu kojom je zabranio daljnju promociju i distribuciju knjige te naredio da Wynn-Williams povuče prethodne klevetničke izjave o Meti i njezinim direktorima.
Meta je prethodno odbacila Wynn-Williamsine tvrdnje, uz tvrdnju da ju je otpustila zbog “lošeg učinka i toksičnog ponašanja”. Glasnogovornik Mete, Andy Stone, komentirao je presudu, naglašavajući da ona potvrđuje kako knjigu nisu smjeli objaviti. Prema njegovim riječima, pravna akcija bila je nužna jer je Wynn-Williams, više od osam godina nakon otkaza, tajila postojanje svog projekta i izbjegavala uobičajeni postupak provjere činjenica kako bi ubrzala objavljivanje knjige.
Meta također tvrdi da je Wynn-Williams prekršila uvjete ugovora o neomalovaživanju iz rujna 2017. godine, zbog čega su i podnijeli hitni zahtjev. Hitni arbitar održao je telefonsku raspravu koja je uključivala pravne zastupnike Mete i Macmillan Books, ali Wynn-Williams se nije pojavila, iako je primila obavijest.
Inače, bivša visokorangirana izvršna direktorica Facebooka, Sarah Wynn-Williams, ispričala je za BBC dio svoje priče objavljenje u knjizi, primjerice, kako je društvena mreža surađivala s kineskom vladom na načinima koji bi Pekingu omogućili cenzuru i kontrolu sadržaja u Kini. Uz to u svojoj knjizi iznosi tvrdnje o tome kako je Zuckerberg bio posvećen osvajanje kineskog tržišta, koje je najveće tržište društvenih mreža na svijetu. Iako Facebook nikada nije ostvario pristup tom tržištu, Wynn-Williams tvrdi da je u to vrijeme tvrtka razmatrala mogućnost dijeljenja korisničkih podataka s kineskom vladom kako bi omogućila cenzuru i kontrolu sadržaja.Wynn-Williams, koja je u Facebooku radila kao direktorica globalne politike, tvrdi da je Mark Zuckerberg razmatrao mogućnost skrivanja objava koje postanu viralne, dok ih kineske vlasti ne bi provjerile, u zamjenu za pristup kineskom tržištu.
Sarah Wynn-Williams, koja je nakon otkaza 2017. godine podnijela prijavu američkoj Komisiji za vrijednosne papire i burze (SEC) optužujući Metu za obmanjivanje investitora tvrdi da su izvršni direktori Mete davali netočne izjave o odnosima Facebooka s Kinom, uključujući tvrdnje da tvrtka nije bila u poziciji znati kako će kineska vlada primijeniti svoje zakone o cenzuri. Prema njezinim tvrdnjama, Facebook je inženjere obučavao kako bi kineskim dužnosnicima omogućio testiranje verzije svojih proizvoda koji su se koristili za cenzuru. Wynn-Williams također tvrdi da su mnoge vlade često tražile objašnjenja o načinima na koje Facebookov softver radi, ali je to obično bilo odbijeno, dok su kineski dužnosnici dobili detaljna objašnjenja.
Osim toga, Wynn-Williams tvrdi da je Facebook koristio algoritme za prepoznavanje ranjivih tinejdžera u istraživačke svrhe usmjerene na oglašivače. Tvrdila je da je tvrtka mogla prepoznati kada tinejdžeri osjećaju nesigurnost, te bi, na temelju podataka, slala oglase, uključujući i one koji se odnose na ljepotu, upravo u trenutku kada bi tinejdžerica obrisala selfie s platforme.
Facebook, odnosno Meta, negira njezine tvrdnje, navodeći da nikada nisu nudili alate za ciljanje korisnika prema njihovom emocionalnom stanju i da su istraživanja bila usmjerena na bolje razumijevanje izražavanja korisnika na platformi. Meta također ističe da je tvrtka bila transparentna u vezi s ciljanjem oglasa, a uvela je i “Tinejdžerske račune” koji uključuju zaštitu za mlade korisnike.
Wynn-Williams je otpuštena zbog „lošeg učinka“ i „toksičnog ponašanja“, ali ona tvrdi da je otkaz dobila jer je prijavila neprimjerene komentare od jednog od svojih nadređenih, Joela Kaplana. Meta je pak navela da su Wynn-Williams financirali “anti-Facebook aktivisti” i da nije bila zviždač.
Wynn-Williams sada tvrdi da iznosi ove informacije kako bi Meta promijenila svoj pristup jer, kako kaže, tvrtka ima velik utjecaj na naš svakodnevni život. Smatra da društvene mreže, uz tehnološke i političke lidere, imaju značajan utjecaj na društvo, što može imati dugoročne posljedice za sve nas, piše BBC.