Iako su naslovni pojam izložbe zvona, ona zapravo ne simboliziraju buku nego tišinu koju umjetnica ovog puta, uz slobodu, zainteresirano propitkuje, u želji da se ista više čuje jer kako kaže – nekad je jednostavnije čuti buku, ali tišina govori više.
– Već koncem osamdesetih godina prošlog stoljeća Dubravka Lošić kreće u svoju, u svakom pogledu lošićevsku, kreativnu avanturu kojoj ostaje vjerna do danas. Od Slova i Rozarija do osebujnih portreta i instalacija u različitim materijalima, uvijek iznenađujući svojom stvaralačkom energijom i idejama koje postaju (i ostaju i dan-danas!) nepresušne, uvijek intrigantne te nadasve zanimljive u umjetničkim varijacijama i kompozicijama. Umjetnica nije samo likovnjakinja, ona je istovremeno i kreativni kompozitor svojih raspjevanih simfonija koje u suglasju s ambijentom odzvanjaju nekom posebnom arijom ljepote i začudnosti – arijom koja može, a i ne mora, doprijeti do svakog od nas. Neosporni su snaga i moć osobnog izričaja Dubravke Lošić koji nikog ne ostavljaju ravnodušnim – kazao je o umjetnici u predgovoru kataloga izložbe likovni kritičar Andrija Seifried.
Kontinuirano izlažući od 80-ih godina, Lošić publiku privlači svojim odvažnim, beskompromisnim radovima, a u posljednje vrijeme i nekonvencionalnim izborom izložbenih prostora kao što su bivša tvornica ulja, napuštena tvornica tekstila, oronuli hotel, desakralizirana kapela, bivša banka, a sad će im se pridružiti i tvrđava Bokar, strateška obrambena utvrda nekadašnje Dubrovačke Republike.
Dubravka Lošić rođena je u Dubrovniku 1964. godine. Školu primijenjenih umjetnosti završila je u Zagrebu. Diplomirala je slikarstvo 1988. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi profesora Ferdinanda Kulmera. Paralelno je studirala povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Izlaže od 1983. godine na samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Uz slikarstvo, instalacije i objekte bavi se scenografijom i kostimografijom. Njezini radovi nalaze se u brojnim javnim (Nacionalni muzej moderne umjetnosti u Zagrebu, Umjetnička galerija Dubrovnik) i privatnim (Italija, Njemačka, Španjolska, Švicarska, Indija, Čile, Francuska, Austrija, Lihtenštajn, SAD) zbirkama.
Nakon otvorenja u srijedu, izložba će se moći razgledati do 1. rujna, svaki dan od 8 do 19 sati.