Među najznačajnijim promjenama Zakona o tržištu rada je da su povećani iznosi novčanih naknada za vrijeme nezaposlenosti, odnosno osnovica za njihovo stjecanje.
Iznos novčane naknade za prvih 90 dana nezaposlenosti ostao je 60 posto od utvrđene osnovice, dok je za razdoblje od 91. do 180. dana korištenja naknade povećan s dosadašnjih 30 na 35 posto od te osnovice. S tim da ne može biti veći od 40 posto prosječne neto plaće isplaćene u prethodnoj godini. Za korištenje naknade duže od 180 dana, njen iznos je 30 posto od utvrđene osnovice.
Izmjene zakona donijele su povoljnije određivanje osnovice za utvrđivanje visine novčane naknade. Od sada se u osnovicu koju čini prosjek bruto plaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju prije prestanka radnog odnosa uračunava i naknada plaće, ako je to povoljnije za nezaposlenu osobu, a prekid kontinuiteta tromjesečnog razdoblja na dane vikenda i blagdana ne smatra se više prekidom.
Za osobe mlađe od 30 godina smanjen je uvjet vremena provedenog na radu s devet na šest mjeseci u posljednja 24 mjeseca. Omogućeno je i ostvarivanje prava na nastavak isplate preostale novčane naknade kada radni odnos prestane sporazumom između radnika i poslodavca, piše N1.
Sve pogodnosti izmjena Zakona o tržištu rada koje se tiču novčanih naknada za vrijeme nezaposlenosti, mogu se pročitati na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).
Pravo na novčanu naknadu može se ostvariti u trajanju od najmanje 90 do najviše 450 dana trajanju od 90 do 450 dana, odnosno godinu i nešto manje od tri mjeseca. To, dakako ovisi o tome koliko dugo je radnik radio prije nego što je ostao bez posla.