U jednoj zgradi, u Lapadu, nedavno su postavljeni vatrogasni aparati nakon što su isti ukradeni. No, ovi novi nisu izdržali niti nekoliko dana što je posebno začudilo Dubrovkinju koja nam je ukazala problem s krađom vatrogasnih aparata. Ona ističe kako je neobičan trend krađe vatrogasne opreme koja je važna i vrijedna. Neobično joj je što su aparati ukradeni nekoliko dana nakon postavljanja zbog čega, dodaje ona, sumnja da je sve planirano od strane osobe koja je čini se dobro upoznata s trenutkom kada su oni postavljeni. Većinom aparate uzimaju djeca za vrijeme norijade, ali očito je kako se krade i van te sezone i van okvira dječje zaigranosti. Dubrovkinja govori kako je čuda da kradu aparate i po drugim dubrovačkim kvartovima.
Iz Policijske uprave Dubrovačko-neretvanske otkrili su nam podatke koji govore kako je od početka 2024. godine do danas ukradeno ukupno 30 aparata za gašenje požara. Policija navodi kako su predmetni aparati za gašenje požara najčešće otuđeni na području Lapada (Batala, Uvala Lapad), Šipčina, Mokošice i Nove Mokošice. U svezi navedenih kaznenih djela, dodaju oni, policija provodi kriminalistička istraživanja.
Zapovjednik JVP Dubrovački vatrogasci Zdravko Kovačić kazao je kako je problem krađe vatrogasnih aparata ozbiljan.
“Ne mogu reći tko kade vatrogasne aparate, ali najviše nestanka istih bilježimo tijekom norijade kada je to učenicima omiljena zabava zbog dekoracije. To im je zabavno, a nisu svjesni kakav problem prave i što se može dogoditi ako aparat nije na predviđenom mjestu”, kazao je Kovačić.
Cijena vatrogasnog aparata od devet kilograma je od 80 do 100 eura tako da vatrogasni zapovjednik ističe kako sumnja da netko krade aparate zbog materijalne koristi jer cijena nije toliko visoka.
“Mislim da je krađa aparata više zbog zabave nego neke potrebe. Nije problem što se treba dodatno platiti za aparat koji je ukraden, problem je puno veći kad netko ukrade vatrogasni aparat iz objekta. To je kao da vam netko presiječe cijevi od kočnica na vozilu – aparat može spasiti veliku materijalnu imovinu i ljudski život. Kad dođe do požara primjerice kuhinje, potrebno je odmah reagirati jer dolazak vatrogasaca zna potrajati. U tom trenutku vatrogasni aparat je spas, a ako ga nema onda je problem”, priča Kovačić.
Aparati se inače trebaju servisirati jednom godišnje, a rok trajanja im je 20 godina. Svaki aparat ima serijski broj koji su upisali vatrogasci i točno se zna kome aparat pripada. Ako se pojavi neki aparat na crnom tržištu vatrogasci odmah znaju čiji je i ako primijete da je ukraden dužni su odmah prijaviti policiji.
“Puno je veći problem needuciranost ljudi i neodgovornost pojedinaca. Da su oni svjesni koliko taj aparat može pomoći u ključnom trenu, ne bi ga otuđivali”, zaključio je za Dubrovački dnevnik zapovjednik JVP Dubrovački vatrogasci.