Kontaktirali smo više roditelja, ali i djelatnika škola koji su nam kazali kako se cijena ‘stolice’ ove godine kreće oko 60 eura. Hoteli u kojima se maturalne zabave održavaju ove godine su Rixos Premium Dubrovnik, Valamar Lacroma i Kompas. Napominju kako je to poskupljenje u odnosu na lani, kad je cijena ‘stolice’ iznosila 50-ak eura, a mogla se naći i za 40. Ova cijena obuhvaća zabavu, bend i hranu, bez pića. Naravno, što je maturanata i uopće uzvanika više, to je i cijena večere niža, i obratno.
Šminka, frizura, crevje…
Djevojke običavaju tim povodom poći na profesionalno šminkanje i frizuru. Kako nam je kazalo nekoliko dubrovačkih frizerki i make up artistica, cijena frizure za maturalnu obično iznosi oko 40-ak eura, a jednako toliko i cijena šminke.
Što se tiče haljina, ove godine se bilježi zanimljiv trend. Naime, djevojke sve više davaju šiti svoje haljine u kojima će blistati na maturalnoj večeri. Naravno kako će cijena ovisiti o materijalu i tome kako haljina izgleda te koliko slojeva ima, no neka prosječna cijena je, kako nam kažu, 300-tinjak eura. One koje će kupiti gotove haljine, izdvojit će u prosjeku oko 100-tinjak eura manje.
Uz sve ove podatke, dolazimo do jedne prosječne ‘košarice’ i toga koliko će jedna prosječna dubrovačka familija izdvojiti za maturalnu večer.
Ako uzmemo u obzir kako jedna prosječna obitelj ima četiri člana, samo za večeru i zabavu će izdvojiti 240 eura. Tu je, naravno, još i partner na zabavi pa ta brojka raste na 300 eura. Ova cijena ne uključuje piće. Ako uzmemo kako će svaki član na maturlanoj potrošiti po 15-ak eura, to je 75 eura.
Maturantica će potrošiti još 80-ak eura za frizuru i šminku. Kad taj iznos dodamo na ovaj već postojeći, dolazimo do cifre od 455 eura.
Ako pak odluči sašiti haljinu, što je izbor sve više maturantica, izdvojit će još 300 eura. Tada dolazimo do iznosa od 755 eura, što je hrvatski neto minimalac. Dakle, za pokriti osnovne troškove maturalne zabave, potrebno je izdvojiti minimalnu hrvatsku plaću.
Mlade maturana zabava sve manje zanima
No, na taj iznos, za dodatne troškove koji su češće pravilo nego izuzetak, dodati i trošak taksija, trošak novih crevaja i/ili burse koja ide uz maturalnu haljinu, možda i trošak manikure ili trajnog laka, što maturantice često biraju. Tako se iznos penje i na 1000 eura, što je nekakav prosjek hrvatske plaće.
Roditelji mahom govore kako su cijene itekako visoke te kako bi maturalna zabava trebala biti nešto što je dostupno svima, a ne luksuz.
“Ovo sve više sliči na to kao da organiziramo svadbe, a ne maturalne večeri. Katastrofa!”, govori nam jedna majka.
S druge strane, djelatnici u dubrovačkim školama tvrde kako je maturanata zainteresiranih za maturalne zabave sve manje. Događaj o kojem se prije maštalo mjesecima unaprijed te se planirao do najsitnijih detalja, mladima danas ne predstavlja puno. Nekima je preskupo, nekima je jednostavno nešto što im ne predstavlja ništa posebno važno. U posljednje vrijeme popularno je i da razredi odu na večeru u neki restoran, bez partnera i roditelja, te tako proslave kraj svog srednjoškolskog obrazovanja i jedne životne etape. Naposljetku, može se zaključiti kako je trošak maturalne zabave sve veći, dok maturalne zabave u očima mladih sve više gube na značaju.
IBM/PS