Kao uvod u predavanje učenici su testirani o svjesnosti svoje sigurnosti na internetu kroz deset pitanja, na temelju čega su mogli dobiti sliku o tome koliko sigurno koriste internet i društvene mreže. Kroz predavanje je prikazano kako mnogi nisu uvijek svjesni svih opasnosti koje vrebaju na internetu, a koje mogu imati ozbiljne posljedice.
Učenici su tijekom edukacije imali priliku doznati koji su najčešći oblici internetskih prijevara: cyberbullying (online nasilje), krađa identiteta, neprimjereni ili opasni sadržaj, lažni profili i prijevare. Učenicima su podijeljeni i letci o savjetima za sigurno korištenje interneta, posebno društvenih mreža.
Dan sigurnijeg interneta obilježava se u oko 200 zemalja na svim kontinentima i doseže milijune ljudi diljem svijeta, a ima za cilj podići svijest o novonastalim izazovima u pogledu sigurnosti na internetu.
Iz PU dubrovačko-neretvanske iskoristili su priliku građanima uputiti nekoliko savjeta kako se zaštititi na internetu:
- budite oprezni jer sve što zvuči predobro da bilo istinito, obično nije istinito;
- nemojte davati svoje osobne podatke putem nepoznatih telefonskih poziva ili neprovjerenih internetskih stranica;
- ako smatrate da ste prevareni, dojavite policiji putem telefona ili maila ili dođite direktno u najbližu policijsku postaju;
- nemojte brisati digitalne tragove kako bi policija došla do počinitelja.
No to nije sve! Puno korisnih savjeta o instalaciji raznih aplikacija, zlonamjernim softverima, internetskoj sigurnosti doma, sigurnom radu na daljinu možete pronaći na internetskoj stranici Web heroj.