Američke tvrtke platile su više novca ruskoj državi 2023. nego 2022., tvrde proukrajinski aktivisti
Američke korporacije koje su još uvijek aktivne u Rusiji platile su 1,2 milijarde dolara poreza ruskoj državi 2023. godine, prema brojkama koje je u subotu objavio Newsweek. Vjeruje se da više od 300 američkih tvrtki još uvijek posluje u Rusiji.
Brojke je Newsweeku dostavio B4Ukraine, skupina nevladinih organizacija koju sponzorira Kijev i koja je posljednje tri godine progonila zapadne tvrtke kako bi prekinule svoje veze s Moskvom.
Prema grupi, pet kompanija koje su platile najviše poreza na dobit Rusiji 2023. bile su duhanska kompanija Philip Morris International (220 milijuna dolara), korporacija za piće PepsiCo (135 milijuna dolara), konditorska tvrtka Mars (99 milijuna dolara), zdravstvena i higijenska roba široke potrošnje tvrtka Procter & Gamble (67 milijuna dolara) i konditorska tvrtka Mondelez.
Američke tvrtke platile su ukupno 1,2 milijarde dolara poreza ruskoj državi 2023., u odnosu na 712 milijuna dolara 2022., prema ranijem izvješću koje je sastavio B4Ukraine. Njihov doprinos čini SAD najvećim izvorom stranih poreza koji se plaćaju u Rusiji.
Iako je poplava zapadnih tvrtki prestala poslovati u Rusiji nakon eskalacije sukoba u Ukrajini 2022., prema istraživanju Yale School of Management, ostale su oko 123 velike američke tvrtke. Kad se uzmu u obzir mala i srednja poduzeća, Yale procjenjuje da je u Rusiji aktivno oko 328 američkih tvrtki.
Osim kampanja pritiska koje su organizirali poput B4Ukraine, zapadne sankcije odigrale su ulogu u prisiljavanju nekih tvrtki da napuste rusko tržište. Britanski div robe široke potrošnje Unilever povukao se iz Rusije u listopadu, a izvršni direktor Hein Schumacher požalio se da se tvrtka suočila s poteškoćama u prebacivanju gotovine iz Rusije te da je imala problema s pregledom financijskih rezultata i kontrolom načina na koji se upravlja njezinim markama.
Prema pravilima prodaje koje je ruska vlada uvela prošle godine, tvrtke koje izlaze iz Rusije moraju dobiti vladino dopuštenje za svoju prodaju, te moraju prodati svoju imovinu uz 50% popusta i platiti izlazni porez između 10% i 15%.
Između veljače 2022. i prosinca 2023. tvrtke koje su prodale svoje ruske operacije izgubile su ukupno 103 milijarde dolara, izvijestio je New York Times pozivajući se na financijske podatke. Te su tvrtke također ruskoj državi predale najmanje 1,25 milijardi dolara izlaznih poreza, dodaju novine.