Nakon članka o potpuno neprofesionalnom i opasnom glisiranju zaposlenika Nacionalnog parka Kornati i ništa više profesionalnom odgovoru ravnatelja, stiže jedan komentar čitatelja o gostima koji se neometano iskrcavaju na otoke bez ikakve kontrole i upozorenja od strane zaposlenika parka:
– Baš sam čitao članak o divljanju zaposlenika u NP Kornati. Možda osoba kontrolira kako gosti beru cvijeće i uništavaju prirodu – ironično je komentirao.
Stroga zabrana branja i uništavanja bilja: "Nitko od odgovornih ne reagira"
– Uglavnom ovo sam slikao prije koji dan, Slovenka uredno bere cvijeće i kadulju, iako je to unutar Nacionalnog parka i privatno vlasništvo.
Poslao sam ovo i ministarstvu i NP Kornati. Ali do danas nitko iz NP nije odgovorio. Pazi li netko i čuva tu prirodu kako kopno tako i more? – pita se vlasnik jednog od posjeda na Kornatskom arhipelagu kojeg su dužni čuvati upravo tamošnji čuvari prirode.
Na području Nacionalnog parka Kornati na snazi je stroga zabrana branja, sječe, oštećivanja ili uništavanja bilo kakvih biljaka. Budući da je cijeli kopneni dio parka ujedno i privatni posjed, kretanje posjetitelja i izlazak na kopno strogo su regulirani isključivo preko označenih pješačkih staza. Pravila ponašanja i zakonski okvir detaljno su definirani u nastavku.
Zakonski okvir o branju cvijeća i uzimanju biljaka
Prema Pravilniku o unutarnjem redu u Nacionalnom parku "Kornati", strogo je zabranjeno bilo kakvo uništavanje biljnog pokrova. To uključuje branje cvijeća, sakupljanje ljekovitog bilja i čupanje korijenja.
Tradicionalna poljoprivreda i ispaša na postojećim ratarskim te pašnjačkim površinama dopuštene su isključivo domicilnom stanovništvu i vlasnicima zemljišta.

