Poljoprivredno društvo staro tisućama godina otkriveno je u Maroku, na arheološkom nalazištu koje je godinama bilo neistraženo.
Arheološko nalazište Oued Beht u Maroku prvi je put otkriveno 1930-ih, prema studiji objavljenoj 31. srpnja 2024. u časopisu “Antiquity”.
Nakon što je mjesto prvi put otkriveno, provelo je mnogo godina uglavnom netaknuto.
MAMA I SIN ISKOPAJU DREVNI PREDMET KOJI SE ČESTO PRONALAZI U BLIZINI GROBLJA TIJEKOM VRTLARSTVA
Godine 2021. započeo je novi terenski rad, koji provodi britansko-talijansko-marokanski arheološki projekt Oued Beht (OBAP). Nalazi predstavljaju čvrste dokaze da se to područje nekada koristilo za poljoprivredu.
Ugljično datiranje drvenog ugljena i sjemenki koje su uklonjene tijekom iskapanja, uglavnom iz dubokih jama, datiralo je mjesto unatrag od 3400. pr. Kr. do 2900. pr. Kr., prema studiji.
Ovo mjesto je “trenutačno najraniji i najveći poljoprivredni kompleks u Africi iza koridora Nila”, navodi se u studiji.
ARHEOLOZI PRONAŠLI NEKOLIKO USKLESA NA STIJENI DREVNE DRUŠTVENE IGRE STARE 4000 GODINA
Prije ovog terenskog rada malo se znalo o ljudima koji su živjeli na ovom području u tom vremenskom razdoblju.
“Više od 30 godina bio sam uvjeren da je mediteranskoj arheologiji nedostajalo nešto temeljno u kasnijoj pretpovijesnoj Sjevernoj Africi”, rekao je Cyprian Broodbank sa Sveučilišta u Cambridgeu i voditelj istraživanja, za Morocco World News. “Sada, konačno, znamo da je to bilo točno, i možemo početi razmišljati na nove načine koji priznaju dinamičan doprinos Afrikanaca nastanku i interakciji ranih mediteranskih društava.”
S arheološkog nalazišta dolazila je keramika, lomljeni kamen, sjekire i mikrolitika (kameno oruđe), navodi se u objavljenoj studiji. Osim toga, u iskopinama je otkriveno nekoliko “zvonolikih” jama, kao i ostaci ovaca, goveda i svinja.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Postoje snažne sličnosti s ovim određenim nalazištem i onima koji su slično stari u Iberiji, s brojnim nalazima afričke slonovače i ljuski nojevih jaja koji su otkriveni, prema studiji, što je pokazatelj povezanosti Iberaca s Afrikom.
“Više od jednog stoljeća posljednja velika nepoznanica kasnije mediteranske prapovijesti bila je uloga koju su imala društva mediteranskih južnih afričkih obala zapadno od Egipta”, rekli su autori o svojim nedavnim nalazima, prema priopćenju za javnost objavljenom u Newsweeku. “Naša otkrića dokazuju da ovaj jaz nije nastao zbog nedostatka velikih pretpovijesnih aktivnosti, već zbog relativnog nedostatka istraživanja i objavljivanja. Oued Beht sada potvrđuje središnju ulogu Magreba u nastanku i mediteranskog i šireg afričkog društva. ”